Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Dobrý den,
učím se programovat s gawk, postupuju podle The GNU Awk User's Guide . Narazil jsem ale na problém (chybu), se kterou si nevím rady.
Když (z terminálu) spustím: awk '/foo/ { print $0 }' BBS-list
, tak se mi dostane následujícího hlášení:
awk: /foo/ { print $0 } BBS-list awk: ^ invalid char '� in expression
Obsah souboru BBS-list je následujcí:
aardvark 555-5553 1200/300 B alpo-net 555-3412 2400/1200/300 A barfly 555-7685 1200/300 A bites 555-1675 2400/1200/300 A camelot 555-0542 300 C core 555-2912 1200/300 C fooey 555-1234 2400/1200/300 B foot 555-6699 1200/300 B macfoo 555-6480 1200/300 A sdace 555-3430 2400/1200/300 A sabafoo 555-2127 1200/300 C
Zajímavý je to, že když ten příkaz nenapíšu "ručně", ale zkopíruju ten příkaz např. z tý příručky (přes schránku), tak to funguje!
Mám Kubuntu x86_64 Hardy Heron (8.04), GNU Awk 3.1.6. K problému dochází v xtermu, v programu konsole i v programu terminal, rovněž i v "čistém příkazovém řádku".
Za jakoukoli radu, jak problém vyřešit, budu vděčný.
Zajímavý je to, že když ten příkaz nenapíšu "ručně", ale zkopíruju ten příkaz např. z tý příručky (přes schránku), tak to funguje!Tipnul bych si, že tam není normální mezera, ale dostala se tam nějaká jiná (pevná atp.), protože jste při stisku mezerníku držel nějaký přeřaďovač.
Akorát přepínám mezi českou a anglickou klávesnicí, abych mohl napsat '{', resp. '}'.
Mám v xorg.conf toto:
Option "XkbLayout" "cz,us" Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,eurosign:e"
Ještě jeden poznatek (možná nesouvisí s tímto problémem): Když se kombinací Alt+Shift přepnu na anglickou klávesnici, tak mi nefunguje potom v terminálu doplňování pomocí Tab. A navíc, když např. zadám ls -al
, tak to skončí s chybou:
bash: ls -al: command not found
možná nesouvisí s tímto problémem
Souvisí, tady asi není problém s AWKem, ale s klávesnicí, která zřejmě nedokáže vygenerovat normální mezeru (proto si shell myslí, že ls -al
je jediný příkaz a ne příkaz a parametr).
Otázka je - takhle se to chová jenom v terminálech nebo ve všech programech - pokud napíšete ten příkaz v nějakém GUI editoru a pak jej překopírujete, tak to funguje nebo to hlásí chybu?
Zkusil bych se podívat na nastavení klávesnice v KDE, jestli je vybrán správný model (ale rovnou říkám, že vařím z vody). BTW - ten xorg.conf
se mi jeví ok.
Děkuju.
Napsal jsem toto v GUI editoru Kate:
#!/bin/bash awk '/foo/ { print $0 }' /home/rotor/tmp/gawk/BBS-list
Skončí to s chybou (uložil jsem si to jako gawk.sh a nastavil, že gawk.sh je spustitelý):
./gawk.sh: line 2: awk /foo/ { print $0 } /home/rotor/tmp/gawk/BBS-list: No such file or directory
Jenom poznámka: Jak jsem říkal, že to funguje, když ten příkaz zkopíruju do schránky a potom vložím do terminálu, tak to funguje z Firefoxu, nikoli z Kate!
Druhá poznámka: Soubor /home/rotor/tmp/gawk/BBS-list
opravdu existuje. Ověřil jsem si to.
Když to zkopíruju (ten příkaz) do schránky z Kate
, tak to hodí to No such file or directory
(viz výše).
Jenom poznámka: Jak jsem říkal, že to funguje, když ten příkaz zkopíruju do schránky a potom vložím do terminálu, tak to funguje z Firefoxu, nikoli z Kate!
Já jsem myslel, jestli když to napíšete vy, tak jestli záleží, v kterém programu to napíšete.
Tak to vypadá skutečně na problém s interpretováním vstupu z klávesnice - děje se to pouze s českým nebo i s anglickým rozložením? Děje se to pouze vám nebo to pod jiným uživatelem funguje?
"Já jsem myslel, jestli když to napíšete vy, tak jestli záleží, v kterém programu to napíšete."
Záleží. Protože, když to napíšu v Kate a zkopíruju to do schránky, tak to hodí:
bash: awk /foo/ { print $0 } /home/rotor/tmp/gawk/BBS-list: No such file or directory
Zatímco, když to napíšu ve Firefoxu (a zkopíruju do schránky, potom vložím do terminálu), tak k žádné chybě nedojde!
Děje se to jenom při anglickém rozložení klávesnice. (Vyzkoušel jsem to tak, že jsem pomocí anglické klávesnice napsal jenonom '{', resp. '}', všechno ostatní jsem napsal pomocí české klávesnice -- v Kate. Když jsem to napsal celé při anglickém rozložení klávesnice, tak to nefungovalo.)
Ještě poznámka: Když se přepnu na aglickou klávesnici, tak se mi v editoru Vim místo "klasické mezery" zobrazuje | .
Ještě teda vyzkouším, zda to taky dělá i pod jiným uživatelem.
Vyřešeno.
Nastavení systému --> Místní zvyklosti a jazyk --> Rozvržení klávesnice: Zaškrtnout Povolit rozložení klávesnice. + Ještě provést dodatečné nastavení (dle libosti).
Děkuju moc panu Horkému za ochotu pomoct.
Tiskni
Sdílej: