Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj,
mohl by mi prosim nekdo poradit s timto? Mam soubor ktery obsahuje prosty text a na jakemkoliv miste v soboru se muze nachazet "znacka" ktera udava ze zrovna na tomto miste chci vlozit text vygenerovany dalsim skriptem. Napr:
Prosty text...
bla bla bla
takto vypada napoveda u programu lspci:
$LSPCIHELP
toto je vystup lspci na mem pocitaci:
$LSPCIPRINT
V tomto souboru bych tedy chtel aby se $LSPCIHELP nahradil napovedou 'lspci --help' a u $LSPCIPRINT 'lspci'. A upravena verze se vypsala na stdout.
Staci mi napsat co na to pouzit. Zda sed, awk a nebo si vystacim s jinou standartni utilitou? Pripadne jake funkce z techto programu.
Diky moc za radu...
sed -e "s/\$LSPCIHELP/$(lspci --help)/" soubor.txtVýsledek jde na stdout, pokud chcete nahrazovat přímo v tom souboru tak přidat přepínač sed -i.
sed -e "s/\$LSPCIHELP/$(lspci --help)/" -e "s/\$LSPCIPRINT/$(lspci --print)/" soubor.txtPokud toho máte upe meximálně tak by stálo za zvážení sotisfikovanější řešení.
Tohle me taky napadlo. Zas takova prasarna to myslim neni protoze to bude tak pro 7 vyrazu pro nahrazeni, ale zajimalo by me jak na lepsi :) S tim lomitkem to je pravda ale myslim ze \ tam nikde v tom vystupu nebude. Ale stalo by to za to osetrit...
GNU sed umi modifikator 'e' u nahrazovani:
sed -e 's/\$LSPCIHELP/\nlspci --help\n/eg' -e '/\$znacka/\nprikaz\n/eg'
man
modifikátor e
nemám a v info
se mi to hledat nechce, ale vypadá to že spouští exec na celý buffer, takže je to asi ještě v obecném případě jistější ošetřit, aby na tom řádku nic jiného nebylo:
sed -e 's/^\$LSPCIHELP$/\nlspci --help\n/eg' nebo sed -e 's/^.*\$LSPCIHELP.*$/\nlspci --help\n/eg'
Paradne to funguje... az na problem ze to neni standartni prikaz sedu a tak na serveru kde to potrebuju rozchodit (FreeBSD) dostanu hlasku : bad flag in substitute command: 'e'
Nebudu se tajit tim ze to mam do skoly. Tohle je posledni vec co mi do projektu schazi a nemuzu prijit na nejake pekne reseni :/
/^\$LSPCIHELP$/ { system("lspci --help"); next; } # ostatní kopíruj { print $0; }
Tiskni
Sdílej: