Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Ahoj,
Mam problem s pythonem, vytvoril jsem si par trid a napsal program, ktery ve vysledku funguje nejak divne. Nakonec jsem zjistil, ze kdyz vytvarim instanci nejake tridy, ktera ma v konstruktoru defaultni hodnotu, tak pri vytvoreni druhe instance stejne tridy se mi do defaultniho parametru vnuti hodnota z predchozi instance. Nevite jak to resit, aby to nedelal ? (docla mne s tim otravuje programovani)
Priklad:
<pre>
>>> class A:
... def __init__(self, seznam = []):
... self.seznam = seznam
... print seznam
... print self.seznam
... def append(self, item):
... self.seznam.append(item)
...
>>> a = A()
[]
[]
>>> a.append('ahoj')
>>> b = A()
['ahoj'] # Tady by se podle mne melo zobrazit: []
['ahoj'] # Tady taktez, jako pri vytvareni instance "a", ale vnuti se tam neco ineho :o(
>>>
</pre>
Dik za kazdy tip
No to je v případě, že deaultní hodnota není imutable. Stím jsem si taky užil své :)
... Default parameter values are evaluated when the function definition is executed. This means that the expression is evaluated once, when the function is defined, and that that same “pre-computed” value is used for each call. This is especially important to understand when a default parameter is a mutable object, such as a list or a dictionary: if the function modifies the object (e.g. by appending an item to a list), the default value is in effect modified. This is generally not what was intended. A way around this is to use None as the default, and explicitly test for it in the body of the function, e.g.:
def whats_on_the_telly(penguin=None): if penguin is None: penguin = [] penguin.append("property of the zoo") return penguin
Diky za vysvetleni.
Zkousel jsem i defaultni parametr s None, ale taky mi to nechtelo fungovat...
Az pri precteni tohoto vytahu z clanku mi doslo, ze pouzivam tridy vznikle dedenim ze zakladni - pricemz v zakladni (rodicovske) jsem to opravil ale v potomcich jsem nechal puvodni zapis.
self.seznam = seznamdát
self.seznam = seznam[:]když seznam zkopírujete, bude mít každá instance svůj - samozřejmě pokud chcete jen nastavit prázdný seznam, bude lepší to udělat v těle té metody a nepoužívat k tomu defaultní hodnotu.
Diky za tip
Duvod proc tam mam defaultni hodnotu parametru, je kvuli komplexnosti pouziti - aby slo data v urcitych pripadech (ve kterych je to vyhodnejsi) vkladat pri vytvareni instance...
Tiskni
Sdílej: