Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Nevidim jinou moznost nez je chyba ve funkci palindrom. Ten zminovany kousek kodu s mym doplnenim chodi
Chodi to bez toho filtru?
Kam ukazuje "retez"? Asi by bylo vhodne ho pokazde alespon zinicializovat retez[0] = '\0'; Takhle to chodit nebude, bo tam bude odpad odminula
zopakuju to jeste jednou :)
Promene vzdy pred pouzitim inicializuj, jinak nevis s cim mas tu cest.
proste, a sproste:
char retez[delka];
retez[0] = '\0';
Nejni zac :)
Jinak vysvetleni je proste - to pole bylo alokovano na stacku (coz nerozhoduje, ono malloc by to udelal stejne). Stack se necisti pri vytvareni promennych, protoze je to drahe (a jazyk obecne nemuze tusit co za hodnotu autor zamyslel mit v te promenne jako vychozi). Pomocny printf tam na stack zrejme zapisoval nulu, coz !nahodou! zpusobilo ze to pracovalo. Tohle je rek bych tipicka ukazka chyby kterou (kdyby to nahodou fungovalo vzdy, a nebyla by odhalena) by nekdo mohl exploitem zneuzit.
Valgrind by tuhle chybu odhalil, doporucuju ho nastudovat a vyzkouset.
Vsak si srovnej jeho verzi s tou svoji :)
Valgrind je nastroj na (mimo jine) sledovani chyb prace s pameti - odhali ze kod pracuje s neinicializovanou pameti, uvolnenou pameti, mimo rozsah dany alokaci, atd.
Tiskni
Sdílej: