Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
Nevidim jinou moznost nez je chyba ve funkci palindrom. Ten zminovany kousek kodu s mym doplnenim chodi
Chodi to bez toho filtru?
Kam ukazuje "retez"? Asi by bylo vhodne ho pokazde alespon zinicializovat retez[0] = '\0'; Takhle to chodit nebude, bo tam bude odpad odminula
zopakuju to jeste jednou :)
Promene vzdy pred pouzitim inicializuj, jinak nevis s cim mas tu cest.
proste, a sproste:
char retez[delka];
retez[0] = '\0';
Nejni zac :)
Jinak vysvetleni je proste - to pole bylo alokovano na stacku (coz nerozhoduje, ono malloc by to udelal stejne). Stack se necisti pri vytvareni promennych, protoze je to drahe (a jazyk obecne nemuze tusit co za hodnotu autor zamyslel mit v te promenne jako vychozi). Pomocny printf tam na stack zrejme zapisoval nulu, coz !nahodou! zpusobilo ze to pracovalo. Tohle je rek bych tipicka ukazka chyby kterou (kdyby to nahodou fungovalo vzdy, a nebyla by odhalena) by nekdo mohl exploitem zneuzit.
Valgrind by tuhle chybu odhalil, doporucuju ho nastudovat a vyzkouset.
Vsak si srovnej jeho verzi s tou svoji :)
Valgrind je nastroj na (mimo jine) sledovani chyb prace s pameti - odhali ze kod pracuje s neinicializovanou pameti, uvolnenou pameti, mimo rozsah dany alokaci, atd.
Tiskni
Sdílej: