Nezisková organizace Internet Security Research Group (ISRG) vydala Výroční zprávu za rok 2024 (pdf). Organizace stojí za certifikační autoritou Let's Encrypt, projektem Prossimo, jehož cílem je používání paměťově bezpečného kódu v kritické internetové infrastruktuře a službou Divvi Up řešící telemetrii respektující soukromí uživatelů.
Vývojáři PeerTube, tj. svobodné alternativy k videoplatformám velkých technologických společností, představili mobilní aplikaci PeerTube (Google Play, App Store). Zdrojové kódy jsou k dispozici na Framagitu.
Google představil Gemini 2.0, tj. novou verzi svého modelu umělé inteligence (YouTube).
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 24.12. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová verze 3.27 frameworku Flutter (Wikipedie) pro vývoj mobilních, webových i desktopových aplikací a nová verze 3.6 souvisejícího programovacího jazyka Dart (Wikipedie).
Byla vydána (𝕏) listopadová aktualizace aneb nová verze 1.96 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.96 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
OpenMandriva ROME, tj. průběžně aktualizovaná (rolling) edice linuxové distribuce OpenMandriva, byla vydána ve verzi 24.12.
U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
void vypis(int pocet, int * pole) { for(int i=0; i<pocet; i++) { printf("%i", pole[i]); } }Prepsano do asm:
.486 .model flat,c .const frm byte "%i", 13, 10, 0 pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 pocet dword 9 .code extern printf:proc public main vypis: push ebp mov ebp, esp mov eax, 0 zacatek: cmp eax, [ebp+8] jae konec push eax push [ebp+12] push offset frm call printf add esp, 8 pop eax inc eax jmp zacatek konec: pop ebp ret main: push dword ptr pocet push offset pole call vypis add esp, 8 ret endNamisto toho mi to stale cykli a vypisuje 9. Poradi mi nekdo? dekuji.
Myslím že máš trochu hokej v tom jak funguje adresování. Například:
cmp eax, [ebp+8]
Nejen že máš blbě offset (proměnná "pocet" je na ebp+12, nikoliv +8), ale hlavně "[ebp+12]" vezme ze zásobníku adresu proměnné "pocet" nikoliv její hodnotu. Takže to musíš dereferencovat ještě jednou abys dostal co potřebuješ:
mov ecx, [ebp+12]
mov ecx, [ecx] ; ecx = pocet
Je dobrý si ten počet zjistit před cyklem a nechat třeba v ECX protože to je konstantní hodnota. Akorát jí budeš muset uložit před printf a pak obnovit, jinak o ni přijdeš.
Stejně tak pro counter (lokální proměnná 'i') použij ESI místo EAX - alespoň ti printf tu hodnotu nezničí:
mov esi, 0 ; esi = i (counter)
Podobně i tohle je nesmysl:
push [ebp+12]
Jednak pole je na EBP+8, za druhý [EBP+8] vezme ze zásobníku adresu začátku pole přičemž ty potřebuješ adresu toho konkrétního prvku v každém cyklu a za třetí musíš provést konverzi z bajtového pole na int než to znova plácneš na zásobník jako parametr pro printf. Když tuhle konverzi neuděláš vypíše ti to čtyři prvky pole najednou.
xor edx, edx mov ebx, [ebp+8] ; ebx = &pole mov dl, [ebx+esi] ; edx = pole[i] push edx ; parametry na zasobnik pro printf
S těmito radami už bys měl být schopen dát ten program dohromady. Kdyby ne ozvi se
1. Máš tam pole bytů místo intů.
místo
pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9použij
pole dword 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
2. Parametry máš ve špatném pořadí a místo počtu předáváš adresu.
místo
push dword ptr pocet push offset polepoužij
push offset pole push pocet
3. Vypisuješ adresu pole místo jeho jednotlivých prvků.
místo
push [ebp+12]použij třeba
mov esi, [ebp+12] ; adresa pole lea esi, [esi+eax*4] ; adresa prvku (pole + poradi * velikost) push [esi] ; hodnota prvku
Nezkoušel jsem to, ale mělo by to chodit.
Tiskni Sdílej: