V souvislosti s nárůstem falešných webových stránek, které se vydávají za oficiální webové stránky Portálu občana, Portálu identity občana nebo Portálu veřejné správy, se Digitální a informační agentura (DIA) rozhodla urychlit přechod Národní identitní autority na jednotnou státní doménu gov.cz a identitaobcana.cz tak přešla na identita.gov.cz [tisková zpráva].
Byla vydána verze 0.5.18 open source správce počítačových her na Linuxu Lutris (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2024. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2024. Pro programátory v TypeScriptu Advent of TypeScript. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2024…
Organizace Software Freedom Conservancy (SFC) společně se svým členským projektem OpenWrt oznámila oficiální spuštění prodeje Wi-Fi routeru OpenWrt One vyrobeného ve spolupráci s Banana Pi. Cena je 89 dolarů nebo 68,42 dolarů jenom deska. Z každého prodeje jde 10 dolarů do fondu OpenWrt v Software Freedom Conservancy. Projekt OpenWrt představil plán na výrobu vlastního routeru letos v lednu při příležitosti 20. výročí projektu.
Svobodný multiplatformní herní engine Bevy napsaný v Rustu byl vydán ve verzi 0.15. Díky 294 přispěvatelům.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 24.11 Stirk. Přehled novinek v Changelogu.
Byla vydána verze 0.82 telnet a ssh klienta PuTTY. Podrobnosti v přehledu nových vlastností a oprav chyb a Change Logu. Vypíchnuta je vylepšená podpora Unicode.
Vánoční RoboDoupě bude v sobotu 7. prosince. Na programu je Úvod do ESP-NOW nebo Netradiční použití H-můstků.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-7 Focal, tj. sedmé stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
void vypis(int pocet, int * pole) { for(int i=0; i<pocet; i++) { printf("%i", pole[i]); } }Prepsano do asm:
.486 .model flat,c .const frm byte "%i", 13, 10, 0 pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 pocet dword 9 .code extern printf:proc public main vypis: push ebp mov ebp, esp mov eax, 0 zacatek: cmp eax, [ebp+8] jae konec push eax push [ebp+12] push offset frm call printf add esp, 8 pop eax inc eax jmp zacatek konec: pop ebp ret main: push dword ptr pocet push offset pole call vypis add esp, 8 ret endNamisto toho mi to stale cykli a vypisuje 9. Poradi mi nekdo? dekuji.
Myslím že máš trochu hokej v tom jak funguje adresování. Například:
cmp eax, [ebp+8]
Nejen že máš blbě offset (proměnná "pocet" je na ebp+12, nikoliv +8), ale hlavně "[ebp+12]" vezme ze zásobníku adresu proměnné "pocet" nikoliv její hodnotu. Takže to musíš dereferencovat ještě jednou abys dostal co potřebuješ:
mov ecx, [ebp+12]
mov ecx, [ecx] ; ecx = pocet
Je dobrý si ten počet zjistit před cyklem a nechat třeba v ECX protože to je konstantní hodnota. Akorát jí budeš muset uložit před printf a pak obnovit, jinak o ni přijdeš.
Stejně tak pro counter (lokální proměnná 'i') použij ESI místo EAX - alespoň ti printf tu hodnotu nezničí:
mov esi, 0 ; esi = i (counter)
Podobně i tohle je nesmysl:
push [ebp+12]
Jednak pole je na EBP+8, za druhý [EBP+8] vezme ze zásobníku adresu začátku pole přičemž ty potřebuješ adresu toho konkrétního prvku v každém cyklu a za třetí musíš provést konverzi z bajtového pole na int než to znova plácneš na zásobník jako parametr pro printf. Když tuhle konverzi neuděláš vypíše ti to čtyři prvky pole najednou.
xor edx, edx mov ebx, [ebp+8] ; ebx = &pole mov dl, [ebx+esi] ; edx = pole[i] push edx ; parametry na zasobnik pro printf
S těmito radami už bys měl být schopen dát ten program dohromady. Kdyby ne ozvi se
1. Máš tam pole bytů místo intů.
místo
pole byte 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9použij
pole dword 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
2. Parametry máš ve špatném pořadí a místo počtu předáváš adresu.
místo
push dword ptr pocet push offset polepoužij
push offset pole push pocet
3. Vypisuješ adresu pole místo jeho jednotlivých prvků.
místo
push [ebp+12]použij třeba
mov esi, [ebp+12] ; adresa pole lea esi, [esi+eax*4] ; adresa prvku (pole + poradi * velikost) push [esi] ; hodnota prvku
Nezkoušel jsem to, ale mělo by to chodit.
Tiskni Sdílej: