19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Ahoj!
Chtel bych se zeptat, jak mam nastavit xterm tak, aby mi nasleduji program vypsal pismeno Č:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
char ch = 200; // v ISO 8859-2 je to velke pismeno C s hackem
cout.imbue(std::locale("cs_CZ.iso88592"));
cout << ch << "\nKonec programu" << endl;
} // main
Pokud spustim xterm takto: xterm -en ISO8859-2 tak vse funguje jak ma, ja bych ho vsak chtel spustit s parametrem -lc a nejakym zpusobem ho donutit, aby vypisoval co potrebuju, coz se ne a ne povest.
PS: Nevim vubec jak ma luit, potazmo option -lc fungovat; co jsem koukal, tak by to melo fungovat tak, ze podle toho jake nastavim LOCALE v programu, tak podle toho se automaticky nastavi terminal tak, aby se vse vypisovalo dle daneho locale? Je to tak? Z dokumentace luit nejsem prilis moudry :(
Nevím, co všechno dělá std::cout.imbue(), ale luit potřebuje předem znát kódování, v kterém poběží program.
Mně LANG=cs_CZ.iso8859-2 xterm -hold -lc -e /tmp/a.out
funguje (kde /tmp/a.out je váš program).
A muzu tedy nejak pri behu programu luitu dat vedet, ze ted chci pouzit (jine) konkretni kodovani? Potrebuji tuto zmenu totiz provest z vlastniho programu. Toto zmenu tedy potrebuji provest az potom, co je terminal spusten.
Asi by to mělo jít přes ISO 2022 escape sekvence, jak tvrdí luit(1) a demonstrace s Emacsem.
Nicméně v praxi jsem to viděl jen u východoasijských znakových sad, kde se takto přepíná mezi latinkou a jejich dvoubajtovým písmem. Tam se ale pouze přepíná mezi dvěma implicitně danými sadami a tak se vysílá jen „přepni tam“ a „přepni zpět“, nikoliv „přepni do ISO-8859-1“.
Z vašeho programu se mi nepodařilo tyto sekvence dostat:
$ ./a.out |hexdump -C 00000000 c8 0a 4b 6f 6e 65 63 20 70 72 6f 67 72 61 6d 75 |È.Konec programu| 00000010 0a |.| 00000011
Před prvním bajtem 0xC8 ('Č' v ISO-8859-2) by měla být ta přepínací sekvence.
Diky za nasmerovani, bohuzel mi to i s prepnutim nefunguje. Mirne upraveny program:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
char ch = 200; // v ISO 8859-2 je to velke pismeno C s hackem
cout.imbue(std::locale("cs_CZ.iso88592"));
cout << "\033-B" << ch << "\nKonec programu" << endl;
} // main
Tiskni Sdílej: