Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Není to náhodou tak, že rozhoduje to, co si myslí systémový ldconfig?
Tj. pokud soubor přejmenujete, tak na systému, kde má binár nakonec běžet, je potřeba upravit ld.so.conf (přidat správnou cestu) a spustit /sbin/ldconfig, aby se změna promítla do ld.so.cache (nebo jak se to ve Vašem distru jmenuje). Binár dynamicky slinkovaný na jednom systému proti jedné verzi knihovny (jménu souboru.so) bude fungovat transparentně i na jiném systému kde je jiná verze téže knihovny (jiné číslo ve jménu souboru .so) - za předpokladu, že na cílovém systému o knihovně ldconfig ví, a za důležitého předpokladu, že se mezi verzemi nezměnily Vámi používané prototypy funkcí a obsahy structů (jinak segfault).
Pokud chcete "distribuovat správnou verzi knihovny se svým vlastním binárem", asi Vám nakonec nezbyde než to slinkovat staticky :-|
Hint: zkuste se mrknout, jaké soubory to hledá, pomocí utility "strace" .
(Jak to sakra dělá Gobo Linux?)
A hele, ono je možné natáhnout knihovnu i explicitně / programově - ale z Cčka je to krkolomné.
http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-dynamic-libraries/index.html
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LibraryArchives-StaticAndDynamic.html
Žádná transparentnost ala perlový Dynaloader. Je to dáno rozdílem mezi staticky typovaným kompilátorem (C) a dynamickým interpreterem (Perl). Když chcete v Cčku volat funkci, třeba i nepřímo přes pointer, musíte už při kompilaci znát její prototyp (ne jméno, ale počet a typy argumentů). Nepříjemným důsledkem pro Vás je, že i když ve Vašem případě znáte předem kompletní hlavičkový soubor knihovny, tak pokud byste ji chtěl loadovat explicitně přes dlopen(), budete si muset ve Vašem kódu explicitně deklarovat prototyp ke každé funkci, kterou chcete použít (a budete ji muset volat přes pointer). Opravte mě někdo jestli kecám...
-rpath se používá až při spouštění, takže když máte ./lib, bute to relativně k adresáři, ze kterého spouštíte; to asi nechcete... dejte tam absolutní cestu. Pro linker při linkování potřebujete -L./lib.
Mrkněte na výstup "ldd binárka", potom taky RTFM ld.so, zvláště LD_DEBUG, RPATH a $ORIGIN.
Soubor libknihovna.so bez verze je pouze link na jednu z verzí, které máš nainstalovány -- typicky na tu poslední, což zařizuje ldconfig -- a používá se pouze v čase kompilace.
Přesnější by bylo napsat při linkování (při kompilaci potřebujete jen hlavičkové soubory).
-R
. Něco jako (snad jsem zkopíroval tu správnou část):
XLINKER=-Xlinker # or empty for Solaris ... $(CC) $(LDFLAGS) -o $@ -L. $(XLINKER) -R $(XLINKER) . $(OBJFILES)
Proč to neslinkujete staticky?
Jinak bych se trochu bál, že knihovna zkopírovaná jako hotový binární soubor bude mít další svoje vlastní "dependencies", které na cílovém systému mohou haprovat - ale konkrétně s SDL nemám v tomto směru zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: