OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Není to náhodou tak, že rozhoduje to, co si myslí systémový ldconfig?
Tj. pokud soubor přejmenujete, tak na systému, kde má binár nakonec běžet, je potřeba upravit ld.so.conf (přidat správnou cestu) a spustit /sbin/ldconfig, aby se změna promítla do ld.so.cache (nebo jak se to ve Vašem distru jmenuje). Binár dynamicky slinkovaný na jednom systému proti jedné verzi knihovny (jménu souboru.so) bude fungovat transparentně i na jiném systému kde je jiná verze téže knihovny (jiné číslo ve jménu souboru .so) - za předpokladu, že na cílovém systému o knihovně ldconfig ví, a za důležitého předpokladu, že se mezi verzemi nezměnily Vámi používané prototypy funkcí a obsahy structů (jinak segfault).
Pokud chcete "distribuovat správnou verzi knihovny se svým vlastním binárem", asi Vám nakonec nezbyde než to slinkovat staticky :-|
Hint: zkuste se mrknout, jaké soubory to hledá, pomocí utility "strace" .
(Jak to sakra dělá Gobo Linux?)
A hele, ono je možné natáhnout knihovnu i explicitně / programově - ale z Cčka je to krkolomné.
http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-dynamic-libraries/index.html
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LibraryArchives-StaticAndDynamic.html
Žádná transparentnost ala perlový Dynaloader. Je to dáno rozdílem mezi staticky typovaným kompilátorem (C) a dynamickým interpreterem (Perl). Když chcete v Cčku volat funkci, třeba i nepřímo přes pointer, musíte už při kompilaci znát její prototyp (ne jméno, ale počet a typy argumentů). Nepříjemným důsledkem pro Vás je, že i když ve Vašem případě znáte předem kompletní hlavičkový soubor knihovny, tak pokud byste ji chtěl loadovat explicitně přes dlopen(), budete si muset ve Vašem kódu explicitně deklarovat prototyp ke každé funkci, kterou chcete použít (a budete ji muset volat přes pointer). Opravte mě někdo jestli kecám...
-rpath se používá až při spouštění, takže když máte ./lib, bute to relativně k adresáři, ze kterého spouštíte; to asi nechcete... dejte tam absolutní cestu. Pro linker při linkování potřebujete -L./lib.
Mrkněte na výstup "ldd binárka", potom taky RTFM ld.so, zvláště LD_DEBUG, RPATH a $ORIGIN.
Soubor libknihovna.so bez verze je pouze link na jednu z verzí, které máš nainstalovány -- typicky na tu poslední, což zařizuje ldconfig -- a používá se pouze v čase kompilace.
Přesnější by bylo napsat při linkování (při kompilaci potřebujete jen hlavičkové soubory).
-R
. Něco jako (snad jsem zkopíroval tu správnou část):
XLINKER=-Xlinker # or empty for Solaris ... $(CC) $(LDFLAGS) -o $@ -L. $(XLINKER) -R $(XLINKER) . $(OBJFILES)
Proč to neslinkujete staticky?
Jinak bych se trochu bál, že knihovna zkopírovaná jako hotový binární soubor bude mít další svoje vlastní "dependencies", které na cílovém systému mohou haprovat - ale konkrétně s SDL nemám v tomto směru zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: