Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Není to náhodou tak, že rozhoduje to, co si myslí systémový ldconfig?
Tj. pokud soubor přejmenujete, tak na systému, kde má binár nakonec běžet, je potřeba upravit ld.so.conf (přidat správnou cestu) a spustit /sbin/ldconfig, aby se změna promítla do ld.so.cache (nebo jak se to ve Vašem distru jmenuje). Binár dynamicky slinkovaný na jednom systému proti jedné verzi knihovny (jménu souboru.so) bude fungovat transparentně i na jiném systému kde je jiná verze téže knihovny (jiné číslo ve jménu souboru .so) - za předpokladu, že na cílovém systému o knihovně ldconfig ví, a za důležitého předpokladu, že se mezi verzemi nezměnily Vámi používané prototypy funkcí a obsahy structů (jinak segfault).
Pokud chcete "distribuovat správnou verzi knihovny se svým vlastním binárem", asi Vám nakonec nezbyde než to slinkovat staticky :-|
Hint: zkuste se mrknout, jaké soubory to hledá, pomocí utility "strace" .
(Jak to sakra dělá Gobo Linux?)
A hele, ono je možné natáhnout knihovnu i explicitně / programově - ale z Cčka je to krkolomné.
http://www.ibm.com/developerworks/linux/library/l-dynamic-libraries/index.html
http://www.yolinux.com/TUTORIALS/LibraryArchives-StaticAndDynamic.html
Žádná transparentnost ala perlový Dynaloader. Je to dáno rozdílem mezi staticky typovaným kompilátorem (C) a dynamickým interpreterem (Perl). Když chcete v Cčku volat funkci, třeba i nepřímo přes pointer, musíte už při kompilaci znát její prototyp (ne jméno, ale počet a typy argumentů). Nepříjemným důsledkem pro Vás je, že i když ve Vašem případě znáte předem kompletní hlavičkový soubor knihovny, tak pokud byste ji chtěl loadovat explicitně přes dlopen(), budete si muset ve Vašem kódu explicitně deklarovat prototyp ke každé funkci, kterou chcete použít (a budete ji muset volat přes pointer). Opravte mě někdo jestli kecám...
-rpath se používá až při spouštění, takže když máte ./lib, bute to relativně k adresáři, ze kterého spouštíte; to asi nechcete... dejte tam absolutní cestu. Pro linker při linkování potřebujete -L./lib.
Mrkněte na výstup "ldd binárka", potom taky RTFM ld.so, zvláště LD_DEBUG, RPATH a $ORIGIN.
Soubor libknihovna.so bez verze je pouze link na jednu z verzí, které máš nainstalovány -- typicky na tu poslední, což zařizuje ldconfig -- a používá se pouze v čase kompilace.
Přesnější by bylo napsat při linkování (při kompilaci potřebujete jen hlavičkové soubory).
-R
. Něco jako (snad jsem zkopíroval tu správnou část):
XLINKER=-Xlinker # or empty for Solaris ... $(CC) $(LDFLAGS) -o $@ -L. $(XLINKER) -R $(XLINKER) . $(OBJFILES)
Proč to neslinkujete staticky?
Jinak bych se trochu bál, že knihovna zkopírovaná jako hotový binární soubor bude mít další svoje vlastní "dependencies", které na cílovém systému mohou haprovat - ale konkrétně s SDL nemám v tomto směru zkušenosti...
Tiskni
Sdílej: