OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim,
Mel bych dotaz na zasilani signalu v linuxu. Jde mi o toto. Pokud napriklad vlakno hojne vyuziva IO operace tak se mu jaksi tezko da poslat signal.
Napriklad kdyz date do smycky cout << "Neco << endl.
Jde nejak definovat aby signal byl dorucenej v kazdym pripade ?
Dekuji za odpoved.
kill
.
Asi by bylo lepší podroběji popsat situaci, ukázat kód...
read()
nebo write()
, které mezi ně zrovna patří.
Tomu nerozumím, v manu se např. u read píše:
If a read() is interrupted by a signal before it reads any data, it shall return -1 with errno set to [EINTR].
read()
zrovna patří mezi syscally, které se chovají tak, jak Messa tvrdí. Pouze jsem upozorňoval, že se tak nechovají všechny syscally, jak by se z jeho příspěvku mohlo zdát.
Aha, já to pochopil opačně, omlouvám se.
Hmm a neni jeste nejak zkomplikovano tim, ze zarizeni v unixu jsou rozdelana na rychla a pomala? Na neco takoveho si matne zvpominam z prednasek z Unixu, ale uz si nedokazu presne vzpomenout cim se ta zarizeni lisi.
pthread_sigmask()
. Pokud např. nastavíte signál jako blokovaný všem threadům kromě jednoho, pak ho zpracuje právě ten jeden. Druhou možností je použít pthread_kill()
a poslat signál přímo konkrétnímu threadu.
No ukazka kodu je jednoducha.
Napriklad:
#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
while(true)
{
coud << "Hello World" << endl;
}
}
a zkuste si to zabit pres ctr+c trva to pekne dlouho.
O co mi jde. Pisu managera kterej bude obsluhovat vlakna a nastavovat jim urcitej cas, ktery budou mit na vyrizeni sitovyho pozadavku.
Udelal sem to takto. V hlavni smycce managera ma sleep(1) a tam projde kontainer tech vlaken ktery obsluhuje. Pokud vyprsel cas posle mu signal. Ja ho v tom vlakne muzu odchytnout obslouzit zavrit socket atp.
Jenze pokud tech vlaken bude v manageru vic a budou se chovat tak jako viz nahore tak ten signal vubec neposlu respektive se neobslouzi.
Nejaky napad jak to udelat lip ?
Diky
Hmm nejsem si jistej jestli jsou signaly to pravy reseni pro komunikaci mezi vlakny. Zkus se podivat na knihovnu apr (apache portable library). Ta to sice resi trochu slozite, ale zase to funguje i na woknach.
Kouknete se na tohle. apr knihovna to vlastne resi dost neumele. Komunikaci mezi vlakny je mozne vyresit bez signalu, bez syscallu, bez zamku. Cele je to pak mnohem rychlejsi. http://www.gamedev.net/community/forums/topic.asp?topic_id=511635
Implementace na linuxu je bohuzel dost pracna.
a zkuste si to zabit pres ctr+c trva to pekne dlouho.
U mne bez pozorovatelného zpoždění. Ale i v případě, že to máte pomalé, problém vůbec nemusí být (a téměř jistě není) v tom, že by thread nedostával signály.
a zkuste si to zabit pres ctr+c trva to pekne dlouho.Tu je ale problém v tom, že dlho beží ten výpis na obrazovku. Skús to presmerovať do súboru - koľko potrvá od stlačenia Ctrl+C po skončenie procesu. Ešte markantnejšie to je keď to pustíš na stroji, na ktorý si prihlásený po sieti.
Tiskni
Sdílej: