Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Stáhl jsem si TWI(i2c) master kód pro atmega16 http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/AVR315.zip a USI(i2c) slave kód pro attiny2313 http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/AVR312.zip. Upravil jsem ho pro použití v avr-gcc a úspěšně rozchodil "bajtovou" komunikaci. Potřeboval bych ale přenášet několik bajtů za sebou jako příkaz/text. Nevím jak mám ten kód upravit.
UKÁZKY:
master kód:
messageBuf[0] = (TWI_targetSlaveAddress<<TWI_ADR_BITS) | (FALSE<<TWI_READ_BIT); // The first byte must always consit of General Call code or the TWI slave address.
messageBuf[1] = TWI_CMD_MASTER_WRITE; // The first byte is used for commands.
messageBuf[2] = 'A'; // The second byte is used for the data.
messageBuf[3] = 'C';
messageBuf[4] = 'T';
messageBuf[5] = 'I';
messageBuf[6] = 'V';
messageBuf[7] = 'E';
TWI_Start_Transceiver_With_Data( messageBuf, 8 );
Takto to šlo zkompilovat bez problémů. Otázka zní: přenese se to a bude to na slave čitelné? Dále jak to mám na slave přečíst? Takto to nefunguje, což je celkem jasné:
temp = USI_TWI_Receive_Byte();
if (temp=="ACTIVE") { bitSet (PORTB, 0); }
Nejspíš porovnávám neporovnatelné datové typy a umístění v paměti. Zde je funkce starající se o příjem:
unsigned char USI_TWI_Receive_Byte( void )
{
unsigned char tmptail;
unsigned char tmpRxTail; // Temporary variable to store volatile
tmpRxTail = TWI_RxTail; // Not necessary, but prevents warnings
while ( TWI_RxHead == tmpRxTail );
tmptail = ( TWI_RxTail + 1 ) & TWI_RX_BUFFER_MASK; // Calculate buffer index
TWI_RxTail = tmptail; // Store new index
return TWI_RxBuf[tmptail]; // Return data from the buffer.
}
Jak mám ten text "ACTIVE" přečíst? Nedokážu napsat funkci která pozná začátek a konec spojité komunikace a dokáže to spojit/přečíst.
Přikládám původní neupravené kódy pro master a slave. Na USI slave mohu bez problémů přečíst znak po znaku, ale nevím jak ohlásit začátek a konec komunikace. Vypadá to, že už tam nějaké ACK NACK nastavené jsou, ale moc se v tom neorientuji. Prosím poraďte co s tím.
Nenapíšu vám teď přesné řešení, ale alespoň naznačím, jak na to:
TWI knihovny jsou dost nízkoúrovňové, takže, jak asi i chápete, je možné s nimi pracovat na úrovni bajtů - ne "příkazů". Musíte si tedy vytvořit nějaký jednoduchý protokol, kterým z toho proudu bajtů vyberete příkazy. V nejjednodušší podobě stačí jen nějak rozlišit konec příkazu - obvykle se to dělá nulovým bytem: messageBuf[konec] = 0;
Na SLAVE straně si pak vytvoříte v paměti nějaký buffer, pro jednoduchost o pevné velikosti (to bude max. délka příkazu), a příchozí znaky do něj budete ukládat, dokud nebude plný nebo dokud nepřijde znak s hodnotou 0. Obsah bufferu pak můžete třeba porovnávat s nějakou tabulkou uloženou v PROGMEM. Pak si nastavíte pozici v bufferu na 0 a můžete přijímat další příkaz. Takto jsem řešil komunikaci přes sériový port, což je podobná situace, jen se obvykle jako koncový používá znak nového řádku (LF).
Ta tabulka může vypadat třeba takhle (ale to berte už jako rozšířené řešení):
typedef void (*pt2call)(); struct trm_cmdtab_record { char cmd[7]; pt2call callback; }; struct trm_cmdtab_record RX_CMD_TAB[] PROGMEM = { { "fs", &cmd_stor }, { "d", &cmd_dump }, { "cfg", &cmd_sysconfig }, { "eepr", &cmd_eep_rd_byte }, { "eepw", &cmd_eep_wr_byte }, { "reg", &cmd_reg }, { "pwm", &cmd_pwm }, { "op", &cmd_operation } };
Tak jsem si to upravil a zdá se že funguje. Na slave všechno OK:
if( USI_TWI_Data_In_Receive_Buffer() ) {
temp = USI_TWI_Receive_Byte();
i=TWI_BUFFER_SIZE-1;
while(i>0) {
TWI_buffer[i]=TWI_buffer[i-1];
i--;
}
TWI_buffer[0]=temp;
if (TWI_buffer[0]=='\n') {
i=TWI_BUFFER_SIZE;
while(i>0) {
DATA_buffer[i-1]=TWI_buffer[i];
TWI_buffer[i]=0;
i--;
}
TWI_buffer[0]=0;
}
}
Na master taky funguje, ale kompilátor hlásí problém:
main.c: In function ‘eI2Cwritestr’:
main.c:222: warning: passing argument 1 of ‘TWI_Start_Transceiver_With_Data’ discards qualifiers from pointer target type
// priprava bufferu pro i2c
void I2C_bufferFill(char *sss){
unsigned char k;
while ((k=(*sss++))) {
messageBuf[bufferPos]=k;
bufferPos++;
if (bufferPos>MESSAGEBUF_SIZE) bufferPos--;
}
if (bufferPos<=MESSAGEBUF_SIZE) messageBuf[bufferPos]='\n';
}
// poslani prikazu
void eI2Cwritestr(char *data){
unsigned char TWI_targetSlaveAddress;
TWI_targetSlaveAddress = 0x10; // adresa MCU pro ovladani motorku
messageBuf[0] = (TWI_targetSlaveAddress<<TWI_ADR_BITS) | (FALSE<<TWI_READ_BIT); // The first byte must always consit of General Call code or the TWI slave address.
messageBuf[1] = TWI_CMD_MASTER_WRITE; // The first byte is used for commands.
bufferPos=2;
I2C_bufferFill(data);
TWI_Start_Transceiver_With_Data( messageBuf, (bufferPos+1) );
}
v main uz je jen eI2Cwritestr("ACTIVE");
messageBuf je definována jako volatile unsigned char
V čem je problém?
Nikdo neporadí?
Pokud je messageBuf opravdu deklarován jako volatile unsigned char messageBuf; , tak se divím, že vám konstrukce messageBuf[1] = projde. A řekl bych, že je definována asi jinak. Až se ujistíme jakého je typu, pak se můžeme bavit o tom implicitním přetypování, který se pro první parametr TWI_Start_Transceiver_With_Data bude dělat.
Můžu jen hádat, že je deklarovaná jako volatile unsigned char messageBuf[MESSAGEBUF_SIZE];. To co se strácí je příznak volatile. Funkce TWI_Start_Transceiver_With_Data může pak dávat úplně špatné výsledky, díky tomu, že se jí mění data pod rukama.
Jak mám definovat proměnou messageBuf, když jí používám v mnoha funkcích a potřebuju aby měla pořád stejnou hodnotu?
Doufám, že jsem vaši otázku správně pochopil. Pokud ne,tak následující odpověď je úplně mimo. Předpokládám, že nechcete aby proměná měla pořád stejnou hodnotu, ale aby byla proměná viditelná z různých funkcí.
Pokuď chcete aby proměná byla viditelná z mnoha funkcí, tak ji nadeklarujte mimo funkci. Např:
.c:
static unsigned char foo[100]; /* static = viditelnost jen v rámci současného souboru */ void write_foo_masterheader(char c) { foo[0]=c; } void write_foo_subheader(char c) { foo[1]=c; }
Pokud chcete aby byla viditelná i mezi různými moduly ( zdrojovými soubory ), tak ji deklarujte v .h jako extern
a v jednom z modulů ji nadeklarujte jako globální (non static).
.h:
extern unsigned char foo[100];
.c:
unsigned char foo[100];
Pokud, ale to proměné typu pole hodláte zapisovat z různých vláken, tak se budete muset začít zabývat nějakou synchronizací pomocí semaforů/mutexů. To je ale na delší povídání.
Podle všeho to varování znamená že ztrácím nějakou jednoznačnou definici. Kdyby tam bylo const, tak to chápu, ale co tady ztrácím?
Tak už mám komunikaci master>slave vyřešenou. Potřeboval bych ale pomoci se slave>master komunikací. Pokud to správně chápu, tak nejdříve master musí poslat žádost o data a až potom může slave komunikovat. Jak se ale dozví slave, kdy může začít přenos? Pomocí tohoto kódu si master chystá asi komunikaci:
if (TWI_operation == REQUEST_DATA)
{ // Request/collect the data from the Slave
messageBuf[0] = (TWI_targetSlaveAddress<<TWI_ADR_BITS) | (TRUE<<TWI_READ_BIT); // The first byte must always consit of General Call code or the TWI slave address.
TWI_Start_Transceiver_With_Data( messageBuf, 2 );
TWI_operation = READ_DATA_FROM_BUFFER; // Set next operation
}
else if (TWI_operation == READ_DATA_FROM_BUFFER)
{ // Get the received data from the transceiver buffer
TWI_Get_Data_From_Transceiver( messageBuf, 2 );
if(messageBuf[1]=='A') bitClear (PORTB, 0); // Store data on PORTB.
TWI_operation = FALSE; // Set next operation
}
Slave má ale jen pro přenos dat příkaz USI_TWI_Transmit_Byte. Jak tedy komunikace probíhá?
Tiskni
Sdílej: