Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Zdravim,
potrebujem spravit taky selekct aby moje pozadovane ID bolo v strede. Priklad.
[id-2, id-1, id0, id1, id2]
kde ID0 je moje pozadovane. Da sa spravit taky selekt aby jednoducho zobral napr. 3 predchadzajuce 3 nasledujuce zaznamy?
Vdaka
no to je sice pekne, ale problem je ze tie ID nemusia ist za sebou. Co ak je tam [ 1, 5, 8, 10, 15, 50]. LIMITOM dakazem vytiahnut napr 3 zaznamy od 10 nahod, ale co tie nalavo?
Dobry den.
Potom muzete ten limit pouzit dvakrat + union.
Marek
WHERE id IN (SELECT id FROM tabulka WHERE id <= X LIMIT 3) OR id IN (SELECT id FROM tabulka WHERE id >= X LIMIT 3)
, což by bylo o něco hezčí.
Moje MySQL limit v poddotazu umí.
5.0.70. Jinak v dokumentaci píšou že limit se v subquery může normálně používat.
Malý omyl :) ano MySql 5 umí použít LIMIT clausuli v poddotazech, ale již ne ve spojením s IN :( - aspoň doufám, že se to nezměnilo :).
Lze:
SELECT * FROM t1 JOIN (SELECT id FROM t2 ORDER BY id LIMIT 0, 1000) AS t3 ON (t1.id = t3.id)
Ale NELZE:
SELECT * FROM t1 WHERE t1.id IN (SELECT id FROM t2 ORDER BY id LIMIT 0, 1000)
Je to tak. Dík za info.
Ale lze udělat kličku takto:
SELECT * FROM t1 WHERE t1.id IN (SELECT * FROM (SELECT id FROM t1 ORDER BY id LIMIT 0, 5) AS t2)
To bude fungovat prostě select s clausulí LIMIT se zapouzdří do selectu bez limitu,
ale pozor na výkonost při velkých tabulkách a hlavně velké hodnotě v LIMIT.
V Oracle (mozna i jinde) by slo pouzit analyticke funkce LAG a LEAD, ale snadno by to slo pouzit asi jen pro predem znamy rozsah okoli, napr. ty tri zaznamy na kazde strane. Obecne jak uz nekdo navrhoval unionem by to melo byt v pohode pro vetsinu tabulek, pro hodne velke bych to asi resil proceduralne (napr. PLSQL) na platformach kde je takova moznost. Primocare reseni pro predem znamy rozsah by slo pomoci not exists (prvni predchazejici je mensi nez master a neexistuje zadny mezi nimi atd.), coz muze na male tabulce rovnez fungovat, pokud tam bude vhodny index.
Takze spravim to zatial cez dva selekty:
SELECT * FROM tabulka WHERE id < X order by id desc LIMIT 3
SELECT * FROM tabulka WHERE id >= X LIMIT 4
A v PHP to spojim. Bohuzial moja verzia MySQL nepodporuje LIMIT v subquery.
Vdaka za pomoc.
Jano
Zkus radši toto i bez transakce: 15tka je hledane ID Je to takové transparentní a pokud se nejedná o součást nějakého velkého dotazu je to i rychlé (závorky jsou důležité!).
1. dotaz vezme před 3ks
2. dotaz vezme pozadovane ID
3. dotaze vezme po 3ks
(SELECT id FROM t1 WHERE id > 15 LIMIT 0, 3) UNION (SELECT id FROM t1 WHERE id = 15 LIMIT 0, 1) UNION (SELECT id FROM t1 WHERE id < 15 LIMIT 0, 3) ORDER BY id
Neřeší to neexistenci 3 před a 3 po záznamů - nebylo to v dotazu specifikováno.
dosáhnou výsledku lze více způsoby, jen je třeba se vyhnou 'IN' v MySql.
Příklad přes PHP je třeba uzavřít do transakce. což není problém pokud se jedná o InnoDB tabulky, na MyIsam bohužel toto není možné.
Ale pokud se jedná například o web kde jeden zapisuje a mnoho lidí čte a není zklamání dotazu kritické, tak není problém i s takto optimistickým přístupem :).
Nicméně výkonostně je UNION výrazně rychlejší — jen 1x se komunikuje s MySql serverem.
Malá oprava
... doplněno řazení a přehozeni prvního a posledniho selectu aby to odpovídalo popisu výše:
(SELECT id FROM t1 WHERE id < 15 ORDER BY id DESC LIMIT 0, 3) UNION (SELECT id FROM t1 WHERE id = 15 LIMIT 0, 1) UNION (SELECT id FROM t1 WHERE id > 15 ORDER BY id ASC LIMIT 0, 3) ORDER BY id
vdaka za rady :)
(SELECT id FROM t1 WHERE id <= 15 ORDER BY id DESC LIMIT 0, 4) UNION (SELECT id FROM t1 WHERE id > 15 ORDER BY id ASC LIMIT 0, 3) ORDER BY idMisto < tam jde dat <= a zredukovat to tak ze 3 poddotazu na 2. Pokud vim, ze ID existuje, tak bude vysledek stejny, jako u dotazu ze 3 casti. Pokud by ID neexistovalo, dostal bych 4 pred a 3 po.
Tiskni Sdílej: