Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Tento programek by mel spustit maximalizovane okno:
mport java.awt.Frame; import javax.swing.*; import java.awt.Toolkit; public class Test { JFrame frame; public Test() { frame = new JFrame("Test"); frame.setExtendedState(Frame.MAXIMIZED_BOTH); frame.setVisible(true); System.out.println(Toolkit.getDefaultToolkit().isFrameStateSupported(Frame.MAXIMIZED_BOTH)); } public static void main(String[] args) { Test app = new Test(); } }
Problem je, ze se okno sice otevre, ale ma rozmery asi 20x20px. V dokumentaci jsem se docetl, ze ne na vsech platformach je metoda setExtendedState funkcni, proto ten radek s isFrameStateSupport. isFrameStateSupport() mi vraci true, coz znamena, ze podporovana by byt mela. Kdyz si prosim nekdo prelozite ten programek, spusti se hlavni okno maximalizovane nebo ne?
Řešení dotazu:
frame.setSize(Toolkit.getDefaultToolkit().getScreenSize());
frame.setVisible(true)
ještě frame.pack()
, aby se spočítaly správné rozměry okna. Jinak se to musí udělat až v okamžiku zobrazení, a nově vypočtené rozměry v tom okamžiku pravděpodobně přebijí nastavenou maximalizaci. Ve Windows se maximalizace udrží i přes to, ale třeba v okenním manažeru KDE 3.5 už ne. Rozdíl asi plyne z různécho chování okenních manažerů k tomu, co znamená maximalizovaný stav okna.
GraphicsEnvironment environment = GraphicsEnvironment.getLocalGraphicsEnvironment(); Rectangle maxBounds = environment.getMaximumWindowBounds(); window.setSize(new Dimension((int)maxBounds.getWidth(), (int)maxBounds.getHeight()));Mam to odzkouseny s decorated i undecorated JFrame, getMaximumWindowBounds by melo pocitat se vsim na plose co je panel a tak. Hodne zdaru!
Tiskni Sdílej: