Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj!
Pred par dny jsem zacal delat na takove mensi aplikaci, pro vyvoj jsem si vybral C++ a Qt, i kdyz ani s jednim nemam prakticky zadne zkusenosti. S C++ to docela jde, prechod z C# a Javy neni tak hrozny, clovek spis citi prijemnou volnost -)
Ted k problemu, na zacatku programu potrebuju nacist nejaka data skrz gui a pri behu je pripadne lehce editovat, precetl jsem si nejake tutorialy na model / view pattern a implementoval celkem snadno editovani dat pres model a tableView.
Co se mi ale nedari je vkladat a mazat radky z tableView pres gui, zatim jsem to ale pomoci nejakych signalu tlacitek a slotu v modelu celkem dobre obesel. Jako dalsi variantu vidim upraveni tableView a odchytavani nejakych eventu, radsi bych vsak volil nejakou "konfiguracni" cestu, jde to nejak? Ciste subjektivne, je lepsi pouzivat tlacitka se signaly nebo poupravit tableView? Nebo jsem jen v modelu zapomnel implementovat nejakou fci, ktera to umozni?
Pak by me zajimalo, jak mohu z modelu (nebo z delagatu, k tomu se vratim) upravit vzhled samotne tableView, vim ze pres fci data(...) muzu neco vracet na dotaz Qt::SizeHintRole, ale s tim nemam zadne uspechy. Rad bych totiz, aby se sloupecky (treba podle nejakeho pomeru) roztahly po tableView do 100% sirky (viz priloha) a jeste bych chtel nejakym zpusobem upravit vysku radku.
A na zaver bych se rad zeptal, k cemu je v model / view patternu dobry delegate? S cim mi muze pomoci?
Za kazdou radu nebo tip budu moc vdecny, diky.
Tak se mi to po dalsim usilovnem patrani a zkouseni podarilo vyresit.
Misto QTableView pro zobrazeni pouzivam vlastnim tridu dedici prave QTableView.
Pro pridavani a mazani zaznamu jsem si overridnul funkci keyPressEvent (..) a podle zrovna oznacenych radku posilam pozadavky primo do modelu, kde jsem implementoval funkce insertRows(..) a removeRows(..).
Pro upravu layoutu jsem nejdriv implementoval funkci data(..) v modelu tak, aby pri volani, kdy role == Qt::SizeHintRole, vracela percentualni velikost jednotlivych sloupecku. A funkci resizeEvent(..) v mem QTableView jsem implementoval takto:
(misto Qt::SizeHintRole by samozrejme sla pouzit jakakoliv jina Qtckem nepouzita hodnota, ale nezaznamenal jsem, ze by QTableView funkci data(..) s arg. role == Qt::SizeHintRole nekdy volal)
{
int count = model()->columnCount();
int total = 0;
//rozdelim podle pomeru z hintu
for (int i = 0; i < count - 1; i++)
{
const QModelIndex index = model()->index(0, i);
QVariant hint = model()->data(index, Qt::SizeHintRole);
int size = (width() / 100) * hint.toInt();
horizontalHeader()->resizeSection(i, size);
total = total + size;
}
//posledni sloupec dostane zbytek mista + rezervu kvuli scrollu
horizontalHeader()->resizeSection(count - 1, width() - total - 20);
}
Treba nekomu pomuze...
Tiskni
Sdílej: