Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
V mem programu nacitam obrazky (jpg, png). Tyto obrazky jsou uvnitr vysledneho .jar souboru, proto je nacitam takto:
imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename));
Pak jsem se rozhodl, ze dovolim uzivatelovi si nacist i vlastni obrazky, ktere ma ulozene nekde v filesystemu. Uzivatelovi tedy vybehne filechooser, on zvoli nejaky obrazek a jeho filename prijde do funkce, ktera obsahuje radek nahore. Jenze ten mi hodi chybu, ze obrazek nemuze najit. Na obrazky nacitane externe (mimo jar) mi funguje toto:
imageIcon = new ImageIcon(filename);
Proto jsem problem docasne (vim ze je to strasne prasarna) vyresil takto:
try { imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename)); } catch (NullPointerException ex) { imageIcon = new ImageIcon(filename); }
Ted jsem z toho ale zmateny, proc musim pouzivat dva ruzne zpusoby nacitani obrazku? Existuje nejaky zpusob, kdy je jedno jestli obrazek nacitam z jar nebo externe?
Konstruktor třídy ImageIcon přijímá URL což je váš filename
. Takže stačí udělat obecnou metodu:
ImageIcon icon = getImageIcon(URL filename);
Tato metoda přijme URL a načte ikonku z obecné URL. Před zavoláním metody dáte do filename jenom příslušnou URL, buď voláním getClass().getResource(filename)
a převedete na URL. Nebo z fileChooseru new URL(filename)
.
Vami popisovany zpusob funguje v prvnim pripade (getClass().getResource(filename)
), ale v pripade fileChooseru dostanu tuto chybu:
java.net.MalformedURLException: no protocol: /home/wikidog/Downloads/pict/tree.jpg
Dany radek vypada takto:
loadImage(new URL(fc.getSelectedFile().toString()));
File
má metodu toURI()
, z URI
získáte URL
voláním toURL()
. Váš kód je špatně, protože konstruktoru URL
se jako parametr předává textové url, ne cesta k souboru.
Jak se lisi textova url od cesty k souboru?
/etc/passwd
, URL je file:///etc/passwd
.
Tiskni
Sdílej: