Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V mem programu nacitam obrazky (jpg, png). Tyto obrazky jsou uvnitr vysledneho .jar souboru, proto je nacitam takto:
imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename));
Pak jsem se rozhodl, ze dovolim uzivatelovi si nacist i vlastni obrazky, ktere ma ulozene nekde v filesystemu. Uzivatelovi tedy vybehne filechooser, on zvoli nejaky obrazek a jeho filename prijde do funkce, ktera obsahuje radek nahore. Jenze ten mi hodi chybu, ze obrazek nemuze najit. Na obrazky nacitane externe (mimo jar) mi funguje toto:
imageIcon = new ImageIcon(filename);
Proto jsem problem docasne (vim ze je to strasne prasarna) vyresil takto:
try { imageIcon = new ImageIcon(getClass().getResource(filename)); } catch (NullPointerException ex) { imageIcon = new ImageIcon(filename); }
Ted jsem z toho ale zmateny, proc musim pouzivat dva ruzne zpusoby nacitani obrazku? Existuje nejaky zpusob, kdy je jedno jestli obrazek nacitam z jar nebo externe?
Konstruktor třídy ImageIcon přijímá URL což je váš filename
. Takže stačí udělat obecnou metodu:
ImageIcon icon = getImageIcon(URL filename);
Tato metoda přijme URL a načte ikonku z obecné URL. Před zavoláním metody dáte do filename jenom příslušnou URL, buď voláním getClass().getResource(filename)
a převedete na URL. Nebo z fileChooseru new URL(filename)
.
Vami popisovany zpusob funguje v prvnim pripade (getClass().getResource(filename)
), ale v pripade fileChooseru dostanu tuto chybu:
java.net.MalformedURLException: no protocol: /home/wikidog/Downloads/pict/tree.jpg
Dany radek vypada takto:
loadImage(new URL(fc.getSelectedFile().toString()));
File
má metodu toURI()
, z URI
získáte URL
voláním toURL()
. Váš kód je špatně, protože konstruktoru URL
se jako parametr předává textové url, ne cesta k souboru.
Jak se lisi textova url od cesty k souboru?
/etc/passwd
, URL je file:///etc/passwd
.
Tiskni
Sdílej: