Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Dobré odpoledne,
potřebuji napsat Linux ovladač, který bude vyčítat MMIO (tedy IO mapované do paměti) a údaj předávat dál do user space. Konkrétně se jedná o přečtení hodnoty hlavního čítače HPET. Dle jádra by na mé desce měl HPET ležet na adrese 0xFED00000 a příslučný čítač má offset 0xF0. Pokusil jsem se o čtení pomocí ioread32, ale při pokusu o čtení dojde k pádu jádra. Jinak je modul stabilní :)
Zdrojový kód je v příloze. Asi to bude nějaká hloupost, ale ovladače běžně nepíšu, takže nemám zkušenosti.
Děkuji za odpovědi.
Jakub Kocourek
Tak ještě jinak. Už jsem našel zdrojový kód ovladače HPET, který používá jádro. Tam se definuje adresa HPET jako:
hpet_base = (void __iomem*)ioremap_nocache(hpet_address, HPET_MMAP_SIZE);
hpet_ptr = hpet_base + HPET_COUNTER;
Když se naincluduje: #include <linux/clocksource.h> #include <linux/errno.h> #include <linux/hpet.h>
#include <linux/init.h> #include <asm/hpet.h> #include <asm/io.h>
,tak by mělo být možné číst pomocí:
(cycle_t)readl(hpet_ptr); Problém je, že jádro při zavedení modulu hlásí "Unknown symbol" a z dmesg je vidět, že hledá symbol "hpet_address". Problém je, že ten je definován v <asm/hpet.h> a nachází se i v /boot/Symbol.map. Díky za rady.
...pokud zadám adresu HPET ručně, tak driver konečně funguje jak má. Takže problém je jen ten symbol. Co s tím?
Jakub
Tiskni
Sdílej: