Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Dobré odpoledne,
potřebuji napsat Linux ovladač, který bude vyčítat MMIO (tedy IO mapované do paměti) a údaj předávat dál do user space. Konkrétně se jedná o přečtení hodnoty hlavního čítače HPET. Dle jádra by na mé desce měl HPET ležet na adrese 0xFED00000 a příslučný čítač má offset 0xF0. Pokusil jsem se o čtení pomocí ioread32, ale při pokusu o čtení dojde k pádu jádra. Jinak je modul stabilní :)
Zdrojový kód je v příloze. Asi to bude nějaká hloupost, ale ovladače běžně nepíšu, takže nemám zkušenosti.
Děkuji za odpovědi.
Jakub Kocourek
Tak ještě jinak. Už jsem našel zdrojový kód ovladače HPET, který používá jádro. Tam se definuje adresa HPET jako:
hpet_base = (void __iomem*)ioremap_nocache(hpet_address, HPET_MMAP_SIZE);
hpet_ptr = hpet_base + HPET_COUNTER;
Když se naincluduje: #include <linux/clocksource.h> #include <linux/errno.h> #include <linux/hpet.h>
#include <linux/init.h> #include <asm/hpet.h> #include <asm/io.h>
,tak by mělo být možné číst pomocí:
(cycle_t)readl(hpet_ptr); Problém je, že jádro při zavedení modulu hlásí "Unknown symbol" a z dmesg je vidět, že hledá symbol "hpet_address". Problém je, že ten je definován v <asm/hpet.h> a nachází se i v /boot/Symbol.map. Díky za rady.
...pokud zadám adresu HPET ručně, tak driver konečně funguje jak má. Takže problém je jen ten symbol. Co s tím?
Jakub
Tiskni
Sdílej: