abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:55 | Nová verze

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:44 | Komunita

    Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:55 | Zajímavý software

    Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:00 | Nová verze

    Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.4. 13:00 | Bezpečnostní upozornění

    Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.4. 12:33 | Zajímavý software

    OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.4. 02:44 | IT novinky Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 17:55 | Nová verze

    Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.4. 14:00 | Nová verze

    Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (59%)
     (1%)
     (10%)
     (20%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (2%)
    Celkem 385 hlasů
     Komentářů: 18, poslední 17.4. 12:41
    Rozcestník

    Dotaz: ucim se cecko

    27.5.2003 20:07 jorge sanchez | skóre: 4
    ucim se cecko
    Přečteno: 150×
    ucim se cecko a chci se zeptat jaky nejlevnejsi notebook na linux, jenom {konzolovy}, bez xserveru. Aby na nem bezelo gcc. Diky

    Odpovědi

    27.5.2003 20:58 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    gcc je i pro dos, a na ten stačí znatelně slabší notýsek
    27.5.2003 20:58 doubleZ | skóre: 24 | blog: smazano
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    no to ti bude stacit temer vse, ale predpokladam ze delas nejakou novou ver. Cecka a budes chtit tryinout vice novejch fci. na starsi masine ti pobezi stary gcc okay ;) ale nepodporuje tolik novejch veci, jak bys treba chtel. Ja bezim Debian na notebooku i386, 4mb ram 50mb disk, ale to je fakt krize, me to staci, vetsinou stejne compiluju doma na svejch masinach. Pro klas. compiler (prumernej) urcite staci 20mb disk (jen pro compiler), 486 procicek a 8mb ram, vice je vzdy lepsi. To je tak cca. kolem 4 000.- v bazaci ;))) Hodne stesti a pokracuj v Cecku, je to da BEST jazyk ;))) Zdravi _murPHY
    27.5.2003 21:11 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    jinak gcc je obluda. pokud chceš kompilovat jen jednoduché věci a ne reálné aplikace, možná by ti stačilo tiny cc (a dají se s ním psát skripty v céčku ;)
    28.5.2003 10:43 asdf
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    rozumna konfigurace je nekde kolem 20M ram 486dx4 100 (idealne pokud je to notas s pci, aby se k tomu dala pichnout fast ethernet sitofka a pripadne swapovat do network block device na nejaky jiny velky silny stolni stroj, pokud s tim nahodou dojdes domu a potrebujes na tom delat, pak se to muze o dost zrychlit) cokoliv min znamena, ze u vetsich projektu zapomenes proc to zkousis kompilovat, nez to na tebe vyplivne nejakou chybu nebo to segfaultne pri behu ;)
    28.5.2003 17:06 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Na kompilaci hello world OK, ale větší projekty bych na tom fakt nekompiloval, odhaduji: vim hodina, běžné jádro tři hodiny, Gimp aspoň půl dne, XFree... darmo mluvit.
    28.5.2003 20:04 Bender
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Nas spanelskej kolega se uci v cecku. Takze zpocatku asi na tak velky projekty nedojde;) Ja funguju na 486 80MHz a 12MB RAM a cecko slusne kompiluje i novem gcc. Ovsem "Hello world" v C++ kompiluje tak 5 minut:). Tiny cc by byla na podobnem stroji asi nejlepsi volba, pokud se kolega definitivne rozhodl pro Linux. Jinak bych volil gcc 2.7.2 a Debian Potato.
    30.5.2003 12:45 Samuel Kupka
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Ja by som rad pridal aj alternativu z druhej strany: M$ Ja mam notebook 486 75MHz, 26MB RAM. Pouzivam system MS DOS 6.22 a na programovanie v Cecku mi dobre sluzi DJGPP (DOS port GNU C). Pre zaciatocnika moze byt uzitocne aj prostredie RHIDE, ktore ma integrovany help a este par celkom slusnych ficurii. "Hello World" kompiluje priblizne 25 sekund. Podla mna na takomto slabsom stroji je to predsa len lepsia volba z hladiska rychlosti a velkosti (tot nazor amatera, nehadam sa, ak to tak nie je, tak sorry).
    31.5.2003 16:46 Bender
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Taky jsem kdysi mel DJGPP. To do skoly, aby to fungovalo i panum sw inzenyrum na DOS-Woknousech. Pokud vim, DJGPP funguje i na free-dosu a na DR-DOSu, takze to je kompletne free alternativa k Linux+gcc. Mimochodem, DJGPP je gcc portovane z GNU:) Pro zacatecnika ale nedoporucuju, protoze by se musel ucit spoustu veci nejen o DOSu, ale i DPMI a jinych vykopavkach, ktery by mu pak k nicemu nebyly. Kdyz se nauci neco o Linuxu, urcite to vyuzije.
    Jinak pokud je potreba programovat pro DOS a CPU<386, pouzivam Pacific C compiler. To je blesk.
    31.5.2003 18:37 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Co já si pamatuji, tak u gcc (aka djgpp) žádné zvláštní problémy s DPMI nebyly, rozhodně jsem se toho o něm nemusel ,,spoustu učit``.
    1.6.2003 18:02 Bender
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Psal jsem ze jsou nejaky problemy s DPMI? Nepsal. Psal jsem, ze se o tom bude muset neco naucit. Ja kdyz jsem programoval pro kamose inventuru tak jsem se napriklad musel naucit jak primo pristupovat do pameti videokarty, jakou ma v dpmi adresu atd. Ve skole nas ucili jenom real-mode... Ikdyz pouzivas knihovny, musis pochopit jejich dpmi-specifika. Nebo se treba nemuzes zlobit na pomalost diskovych operaci, protoze se kvuli nim musi prepinat do realnyho modu, atd...
    Nehanim djgpp, podle me je supr. takze no problem ne?
    1.6.2003 18:10 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Sorry, ale když se učím C, rozhodně nebudu dělat věci jako přistupovat přímo k paměti videokarty. Úplně si vystačím s printf(). O DPMI potřebuji vědět jen to, že někde v PATH musí být soubor -- teď už si ani nepamatuji, jak se jmenuje --, který to ,,jaksi potřebuje`` a to je vše.
    1.6.2003 20:42 Bender
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    cwsdpmi.exe. jde ho i prejmenovat a pak to zmenit v binarce programu pomoci stubeditu, nebo jde i nacpat dovnitr ty binarky. Je to dpmi extender, ktery prepina procesor do protected-modu a furu dalsich veci. Jinak jasne, ANSI/ISO C je prenositelne bez znalosti systemu.
    A jinak, co furt rejpes? Jedna z mych prvnich lekci o programovani byla o volani fci dosu a o obsluze preruseni, coz nema s ansi a s prenositelnosti moc spolecnyho. Podivej se treba na ucebnici jazyka C - 2. dil od Herouta a pak zkus neco z tech informaci pouzit v DJGPP. Ja se jen snazim rict ze lepsi je se naucit neco o rourach nebo signalech v Linuxu, tot vse >8P
    1.6.2003 22:08 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    A já se snažím říci, že všechny ty věci, co tu pořád popisuješ (za chvíli z tohoto threadu bude manuál djgpp), prostě začátečník nepotřebuje vědět (ještě jednou: nepotřebuje vědět, takže už sem nepiš další), a že lze i v DOSu psát s klidem v ANSI. Moje první programy v C v DOSu byly v ANSI; to, že tvoje ne, je tvůj problém, protože nikdo nemusí volat funkce DOSu a obsluhovat přerušení nebo přistupovat přímo k paměti grafické karty -- takže to sem pořád necpi. Nechápu, čeho se snažíš dosáhnout tím, že na každé tvrzení, že se nějakou DOSovou obskurností není třeba zabývat, reaguješ seznamem dalších naprosto stejných DOSových obskurností. OK, pamatuješ si je, takže jsi asi velký DOSový hacker. Já už jsem je dávno zapomněl, a jsem tomu jedině rád.
    2.6.2003 10:22 Bender
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    No ja to vzdavam. Ty snad vubec nectes co pisu. Kdybys nebyl zdejsi nejcastejsi prispivatel tak uz bych byl na tebe asi nasranej. OK. Mas pravdu. Mas pravdu VE VSEM. Tak sem jeste neco napis abys mel i posledni slovo.
    2.6.2003 10:24 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše ucim se cecko
    Tak jo, když teda chceš ;-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.