Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Jaká technologie myslíte že má větší perspektivu do budoucna ? Pokud pomineme finanční sitaci AMD a budeme se zabývat jen samotnými API a SDK.
Podle tohoto
http://www.pcper.com/article.php?aid=745&type=expert&pid=8 a
http://www.bjorn3d.com/read.php?cID=1408&pageID=5778
má IMHO ATI menší náskok. A podle tohoto jede stream na všech kartách ATI což u CUDY neplatí.
V GPU je obrovská síla, a možná nám jednou bude serveru nějaká GPU filtrovat spam nebo něco podobného
Díky za názory
U OpenCL vidím výhodu v přenositelnosti, ale podpora OpenCL u ATI je žalostná. Stejně to furt počítá CPU.
s DX se daj dělat i "normální" výpočty ?
+1 OpenCL
Snad to sa cim skor objavi, nech ten vykon mozu pouzivat i open-source aplikacie. CUDA nieje na projekt pod GPL pouzitelna.
No ono to dost casto neni jen o technologii. Nvidia udelal obrovsky kus prace, kdy Cudu perfektne zmedializovala a dostala do podvedomi sposty lidi a tim se chytly i firmy jako Dell a Supermicro. Do prichodu Nvidie s Cudou se dal udelt "domaci" superpocitac pouze z PS3 se Cellem, coz je mimo jineho omezeno 512 RAM. Nvidia ukazala "lidem", ze za 10kKc si muzou kopit superpocitac v Alzaci. Chytlo se toho spousta diplomek a dizertacek. Nvidia vcelku dobre podporuje vyvojare, takze jen prizivuje potencial jejiho reseni. Treba v breznu mela v Pze konferenci. Prevazna vetsina lidi kdo byla, tak se s velkou pravdepodobnosti chytnula (i ja). U ATI neco podobneho nevidim. Klidne muze mit lepsi reseni, ale kdyz ho neprotlaci mezi vyvojare, tak neuspeje.
Takze na tvou otazku, co budem mit vetsi perspektivu si troufnu tvrdit, ze Nvidia a jeji Cuda. Uz jen z toho duvodu, ze Dell se potrebuje dostat mezi IBM a HP s nejakym superpocitacem. Jelikoz sam nic nevyviji, tak musi najit partnera, kterymu k tomu dopomuze. IBM nebo HP mu tezko prodaji chipy, takze Nvidia s Cudou je pro nej dost spasa. Vykon to ma jako prase, takze hura na top500. Samozrejme, ze to neni jen o hrube sile, ale to PR uz nejak poresi
To že nvidia odvedla v tomoto kus práce je neoddiskutovatelné, ale žijeme (díky bohu) v krutém kapitalismu, takže si vyberu to co pro mne bude ve výsledku lepší. OpenCL vypadá lépe, ještě musím zjistit jak je to s podporou u ATI, chci si koupit noťase s atinou, takže potřebuji aby tam openCL běhalo
Tiskni
Sdílej: