Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Ještě lze doporučit http://www.google.com/codesearch s vymezením jazyka lang:c a hledat něco jako sock, pokuď ti jde o konkrétní aplikaci. Lze takto najít všelijaké kódy různě velkých projektů.
Dále, když už C chápeš, proč se nepustit přímo do C++ a nezkusit něco jako Qt Creator nebo něco (možností jsou stovky) s pokročilým API/frameworkem za sebou. Nevím zrovna jak je Qt Creator použitelný, prosím tedy feedback od někoho, kdo ho chvíli testoval (ne jako já 30 minut )
C++ má tu výhodu, že C pouze "rozšiřuje" o možnost psát OOP, proto když budeš hledat příklady pro "c++" nebo "cpp" tak najdeš asi lepší výsledky než barvy na malování pokojů
Pokud opravdu potrebujes pochopit jak se pracuje se sockety tak vas dve moznosti. Pouzit nejakou wrapper knihovnu - treba QT - ale to uz je C++, anebo ti nezbude nic jinyho nez studovat zdrojaky velkych programu(treba telnetd). Pokud s Cckem zacinas tak je studium zdrojaku stejne to nejlepsi co muzes udelat.
Doporucuji dokumenty na docs.linux.cz. Konkretni link ti neposlu, ptz. uz jsem unaven a nechce se mi klikat.
Ja se ucil z beej.us/guide/bgnet/ kde jsou sockety pekne vysvetlene celkem "zabavnou" formou..
Princípy sieťovej komunikácie v linuxe sú podľa mňa celkom dobre napísané v seriály "Sokety a C++". Pre začiatok je to možno to čo hľadáš. Stačí ten názov hodiť do googlu a nájdeš dva servery na ktorých ten seríál vyšiel.
Tiskni
Sdílej: