OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Ještě lze doporučit http://www.google.com/codesearch s vymezením jazyka lang:c a hledat něco jako sock, pokuď ti jde o konkrétní aplikaci. Lze takto najít všelijaké kódy různě velkých projektů.
Dále, když už C chápeš, proč se nepustit přímo do C++ a nezkusit něco jako Qt Creator nebo něco (možností jsou stovky) s pokročilým API/frameworkem za sebou. Nevím zrovna jak je Qt Creator použitelný, prosím tedy feedback od někoho, kdo ho chvíli testoval (ne jako já 30 minut )
C++ má tu výhodu, že C pouze "rozšiřuje" o možnost psát OOP, proto když budeš hledat příklady pro "c++" nebo "cpp" tak najdeš asi lepší výsledky než barvy na malování pokojů
Pokud opravdu potrebujes pochopit jak se pracuje se sockety tak vas dve moznosti. Pouzit nejakou wrapper knihovnu - treba QT - ale to uz je C++, anebo ti nezbude nic jinyho nez studovat zdrojaky velkych programu(treba telnetd). Pokud s Cckem zacinas tak je studium zdrojaku stejne to nejlepsi co muzes udelat.
Doporucuji dokumenty na docs.linux.cz. Konkretni link ti neposlu, ptz. uz jsem unaven a nechce se mi klikat.
Ja se ucil z beej.us/guide/bgnet/ kde jsou sockety pekne vysvetlene celkem "zabavnou" formou..
Princípy sieťovej komunikácie v linuxe sú podľa mňa celkom dobre napísané v seriály "Sokety a C++". Pre začiatok je to možno to čo hľadáš. Stačí ten názov hodiť do googlu a nájdeš dva servery na ktorých ten seríál vyšiel.
Tiskni
Sdílej: