Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
[...] skript, ktory spustim cez cron alebo rovno startovaci skript by to bol, a otvoril by screenMísto cron-u by byl asi vhodnější .bash_profile (obsah se spouští jen s login shellem) nebo .bashrc (spouští se s interaktivním shellem), ovšem je vhodné doplnit o test, zda screen již neběží, aby se eliminovalo opětovné spuštění. Pak se screen zavolá v "detached" mode (viz man screen pro příslušné parametry). Při vlastní práci se k němu jen připojíš z terminálu.
[...] a v nom mi pootvaral nove taby aj s nejakym pomenovanim, nechcem to vsak riesit tak ze si to natvrdo urcim v screene, tak to viem, ale ked chcem napriklad zo suboru tahat serveri a pomocou klucov mi otvori session aj bez hesla a pomenuje mi screen tab na patricne meno podla servera.Tohle si jednoduše vyjmenuješ do souboru .screenrc a pak se to bude spouštět automaticky. Lze nastavit, do kterého okna se má která aplikace otevřít, včetně pojmenování tabu, opět viz man screen.
A este ak viete poradit dobru knihu pre bash scripting je ich vela, ale chcem nieco s prikladmi hoci aj v anglictine :)Advanced Bash Scripting Guide obsahuje samé příklady a je dostupný na tldp.org
ls -l ~/.screenrc.d/*/* session-1/screen-01 session-1/screen-02 session-1/screen-03 session-2/screen-01z takejto šturktúry ľahko vygeneruješ príslušný .screenrc. Na meno tabu používam:
cat set_screen_name #!/bin/bash echo -ne '\ek'"$1"'\e\\'
Tak tohle je prvni nastrel ("servers" je konfigurak se servrama - jeden na radek, "open.sh" je skript co cele pusti):
$ cat servers root@server1 root@server2 root@server3 root@server4 $ cat open.sh #!/bin/bash CONFIG="servers" echo "Reading configuration from $SERVERS" SERVERS=`cat $CONFIG` SCREEN_CONFIG=`mktemp` for SERVER in $SERVERS; do echo "Adding screen for server '$SERVER'" echo "screen ssh $SERVER" >> $SCREEN_CONFIG echo "title \"Server $SERVER\"" >> $SCREEN_CONFIG done echo "Launching screen..." screen -c $SCREEN_CONFIG echo "Deleting temporary config $SCREEN_CONFIG" rm $SCREEN_CONFIG
Tiskni
Sdílej: