GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
awk '{system("touch "$1"; echo "$2" > "$1) }' ga
sh: -c: line 0: syntax error near unexpected token `('
sh: -c: line 0: `touch A3; echo CCCOC(=O)C=C > A3'
.
Nereseni 2:
awk '{system("touch "$1"; echo '"$2"' > "$1) }' ga
probehne v poradu, ale prazdne soubory.
Nereseni 3:
awk '{system("touch "$1"; echo \'"$2"\' > "$1) }' ga
ceka na dalsi instrukce.
Řešení dotazu:
awk '{system("echo \""$2"\">"$1) }'
Zhruba následovně: Zaprvé příkaz awk system() očekává jako parametr řetězec dle zvyklostí awk. Retězce se spojují mezerou, výrazy $1 apod už není třeba dávat do uvozovek (viz manuál awk). Tento řetězec musí být zároven platným vstupem pro shell. V tomto případě je třeba hlavně "schovat" závorky z druhého sloupce. Navíc celý program awkčka je v jednoduchých uvozovkách a shell musí potkat první následující jednoduchou uvozovku až na konci celého programu. Pokud by bylo potřeba nacpat znak ' někam doprostřed, musí se budto celý awk kod dát do "" (což je ale dost nepraktické kvůli $), anebo ukončit dočasně ', tj.: 'program '"'"'pokracovani'.
Tedy fungovat bude např.:
awk '{system("echo \"" $2 "\">\"" $1 "\"");}' ga
(touch je tam zbytečný, přesměrování si soubor vytvoří)
Volat kvůli tomu bash (tj. system()) je trochu zbytečné. Asi nejjednodušší řešení (a úplně bez uvozovek ) je toto:
awk '{print $2>$1;}' ga
Minimálně gawk umí šipkou či dvojšipkou přesměrovat příkaz print.
Tiskni
Sdílej: