abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:33 | IT novinky

    Po vlastních microSD kartách nabízí nově Raspberry Pi také vlastní NVMe SSD disky. Samostatně i v sadách s M.2 HAT+.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 06:11 | Zajímavý článek

    Byla zveřejněna (𝕏) Zpráva o činnosti Digitální a informační agentury (DIA) za rok 2023 (pdf). Začíná slovy ředitele: "Vznik Digitální a informační agentury (DIA) je v posledních letech možná jedním z nejvýznamnějších kroků, který dodá potřebný impuls digitalizaci státní správy."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    dnes 05:11 | Nová verze

    Vývojáři AlmaLinuxu představili AlmaLinux OS Kitten 10, tj. vývojovou verzi AlmaLinux OS 10 vycházejícího z CentOS Stream 10. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Proč Kitten? Verze AlmaLinux OS jsou pojmenované podle kočkovitých šelem. Z kotěte vyroste další kočka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 01:11 | Nová verze

    Kryptografická knihovna OpenSSL byla vydána v nové verzi 3.4. Přehled změn na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:00 | IT novinky

    Bylo objeveno nové největší prvočíslo. Jedná se o Mersennovo prvočíslo známé též jako M136279841. To znamená, že v binární formě je prvočíslo tvořeno 136 279 841 jedničkami. Objeveno bylo v rámci distribuovaného výpočetních projektu GIMPS (Great Internet Mersenne Prime Search). Zajímavostí je, že na rozdíl od předchozích takto objevených prvočísel nebylo objeveno pomocí CPU, ale na grafické kartě NVIDIA A100 s pomocí programu Gpuowl.

    DaBler | Komentářů: 3
    včera 16:44 | IT novinky

    Protokol MQTT (Wikipedie) dnes slaví 25 let (Mastodon, 𝕏). První publikovaná specifikace je z 22. října 1999.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Nová verze

    Mobilní operační systém /e/OS (Wikipedie) založený na Androidu / LineageOS, ale bez aplikací a služeb od Googlu, byl vydán ve verzi 2.4. Přehled novinek na GitLabu. Z novinek lze zmínit podporu telefonu Google Pixel 7. Na stránkách Murena lze koupit Murena Pixel 7.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 02:11 | Pozvánky

    Připojte se ve středu 30. 10. 2024 od 10:00 do 12:00 na náš webinář "Řízení přístupu do PostgreSQL prostřednictvím externího autentizačního providera" (registrace zdarma) a naučte se, jak nastavit ověřování pomocí GSSAPI pro bezpečný přístup k databázím (Microsoft Active Directory nebo FreeIPA). Záznam předchozího webináře "Co je nového v PostgreSQL 17" můžete zhlédnout zde.

    … více »
    Heřmi | Komentářů: 0
    21.10. 21:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 0.55 open source počítačové hry Unvanquished (Wikipedie), forku počítačové hry Tremulous. Instalovat ji lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    21.10. 14:22 | IT novinky

    Dle plánu bylo dnes vydáno Factorio 2.0 a Factorio: Space Age, tj. aktualizace 2.0 počítačové hry Factorio (Wikipedie) oficiálně běžící také na Linuxu a velké vesmírní rozšíření Factorio: Space Age.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: realtime micro-cron

    23.12.2009 08:48 hajoucha | skóre: 22
    realtime micro-cron
    Přečteno: 435×
    Ahojda,

    mám debian s realtime jádrem a proces, který čte teplotu z teploměru (cca 10 měření/s). Potřebuji nyní vyrobit jiný program, který jednou za např. 2s načte teploty a časy uložené někam prvním programem (doba se může změnit, ale ne mnoho, např. 3s,2s,1s, nebo 0.5s je představitelných, 0.1s je už příliš krátké). Nicméně tento druhý program musí nutně běžet velmi přesně periodicky. Tj. každé 2.0001s nikoli jednou 2.1s a jednou 1.9s. Přesnost požaduji alespoň 0.0005s, tj. 0.5ms. Nyní by mne zajímalo, jak to celé šikovně implementovat.

    V současné chvíli je to tak, že teplomer čte z hw (skrze gpib) a posílá na stdin. Asi bych měl ještě dodat, že celý záznam, tj. všechny dvojice "čas-teplota" z celého experimentu potřebuji zachovat. Druhý program zase naopak potřebuje tyto dvojice jenom "od posledního čtení". Tj. za poslední 2s.

    Odpovědi

    ava avatar 23.12.2009 14:47 ava | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Řekl bych, že tě bude zajímat

    man setitimerman

    a z něj ITIMER_REAL

    kde do it_interval-u si doplníš dvě vteřiny a odstartuješ to. Nemám osobní zkušenosti s přesností tohoto řešení, ale je to volání na úrovni kernelu, takže by to mohlo být tak přesné jak je jen možné, včetně toho že by nemusela vznikat kumulativní chyba (předpokládám že ta by ti vadila především, to že to bude jednou za 2.1s a podruhé za 1.9s ti asi vadit nebude, pokud ta odchylka nebude příliš velká a součet odchylek bude víceméně nulový). Každopádně si pak přesnost tohoto řešení samozřejmě pro jistotu změř.
    Press any key to continue, or any other key to cancel
    23.12.2009 18:57 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    díky, mrknu na to. Alespoň nějaký začátek....
    23.12.2009 23:39 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Nemám osobní zkušenosti s přesností tohoto řešení, ale je to volání na úrovni kernelu, takže by to mohlo být tak přesné jak je jen možné, včetně toho že by nemusela vznikat kumulativní chyba
    Taktéž nemám osobní zkušenost, ale kdybych měl něco takového dělat, tak bych asi zkusil stejné řešení.

    V závislosti na zatížení stroje (např. počtu procesů, které budou chtít běžet zároveň s tím důležitým) se může objevit nějaké zpoždění mezi spuštěním časovače a reakcí procesu, ale to by se mělo pohybovat v řádu jednotek, maximálně desítek milisekund (a jak už bylo řečeno, časovač běží v jádře, takže toto zpoždění ho neovlivní)
    Quando omni flunkus moritati
    24.12.2009 10:38 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    no já už se chystám to spáchat a změřit... abych sem mohl hodit konkrétní výsledky. Nicméně ještě než to udělám bych rád zopakoval, že několik milisekund je prostě pro mne příliš dlouho. Takže běžné plánování v systému mi nestačí. Na druhou stranu, mám kernel s realtime patchem, takže ten by to snad mohl vyřešit. Tj. svému časovači dám vysokou prioritu, takže ani při velkém zatížení nebude muset čekat na konci fronty.
    25.12.2009 15:00 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    tak první pokusné měření říká, že zpoždění u běžného procesu je v nejhorším případě 21.5us, což je akceptovatelné. Přitom velká většina časových značek není zpožděná o více než 0.5us. Teď ještě zkusím, co s tím udělá nastavení větší priority...resp. jestli na tohle má nějaký vliv real-time patch.
    e.lisak avatar 25.12.2009 18:07 e.lisak | skóre: 23
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    man signal, sigaction, setitimer ... :-)
    25.12.2009 20:13 kuly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Jaký to používáš prohlížeč, že ti nezobrazil předchozí odpovědi?
    26.12.2009 16:16 Jose
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Na co potřebuješ tak přesné rozlišení ? Teploměr připojený přes GPIB stejně bude mít celkové dopravní zpoždění včetně náhodných fluktuací podstatně věší než je vlastní reakce operačního systému.
    10.1.2010 12:39 hajoucha | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: realtime micro-cron
    Na co potřebuješ tak přesné rozlišení ?
    je to otázka akademické cti. Prostě chci co největší rozlišení pro svůj fyzikální experiment. Navíc se domnívám, že to udělat lze. Tudíž to udělat chci.
    Teploměr připojený přes GPIB stejně bude mít celkové dopravní zpoždění včetně náhodných fluktuací podstatně věší než je vlastní reakce operačního systému.
    no, domnívám se právě, že nebude. Mám lpt-gpib ovladač, který mi "dopravní zpoždění" gpib minimalizuje. Pak mám real-time patch pro jádro. Možná se ale pletu a někde něco přehlížím. To je vždy možné. Kritika vítána.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.