Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Obrázek celé topologie by nebyl? Cisco jako VPN klient? Ehh... musíte to nakreslit, jinak se v tom nevyznáme.
V podstatě to vidím tak, že pokud se potřebujete připojovat nějakými "remote clienty", tak musíte řešit autentikaci VPN tunelu, protože IP adresa "cestujícího vzdáleného klienta" bude při každém navázání tunelu jiná. Takže to nepůjde jako obyčejné GRE. Jsou i další mechanismy (v Satrapově knize podrobně popsané) specifické pro IPv6, ale já mám pocit, že kvůli interoperabilitě v rámci VPN (kde máte ve svém vlastnictví oba konce tunelů) a kvůli autentikaci tunelů bude vhodnější použít klasické VPN tunely: pokud Cisco proti MS, připadají v úvahu PPTP nebo L2TP. PPTP je PPP over IPv4 s nějakou šifrou, L2TP je PPP over IP bez šifry. IPv6 nad PPP pokud vím jede jako víno. Autentikace tunelu je klasická PPPčková, cestou nejmenšího odporu bude patrně MS-CHAP. Pokud se týče toho, jestli bude heslo někde zadané natvrdo, nebo jestli se třeba bude brát z Radiusu nebo Active Directory, to je oddělený problém. Na straně Cisca k tomu bude možná potřeba IOS feature pack "IPSEC 3DES" - o samotný IPSec nejde, tomu se možná spíš vyhněte, pokud si nechcete zbytečně komplikovat konfiguraci a riskovat nekompatibility - jde o to, že podpora PPTP se vyskytuje patrně jenom v tomhle feature packu. Cisco jako VPN server je bez problému. Cisco jako VPN klient proti Windows VPN serveru? Takovou konfiguraci jsem nikde nenašel, ale možná by se dalo inspirovat klasickou konfigurací L2TP v roli serveru, vykašlat se na vpdn-group s templatem a nakonfigurovat to natvrdo...
Odkazy:
http://mansurovs.com/tech/cisco-ios-vpn-pptp-l2tp-nat-with-microsoft-active-directory
http://www.parkansky.com/tutorials/pptp.htm
http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Ben-us%3B249278&x=3&y=14
http://www.cisco.com/en/US/docs/ios/12_0t/12_0t1/feature/guide/l2tpT.html
Tiskni
Sdílej: