Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Obrázek celé topologie by nebyl? Cisco jako VPN klient? Ehh... musíte to nakreslit, jinak se v tom nevyznáme.
V podstatě to vidím tak, že pokud se potřebujete připojovat nějakými "remote clienty", tak musíte řešit autentikaci VPN tunelu, protože IP adresa "cestujícího vzdáleného klienta" bude při každém navázání tunelu jiná. Takže to nepůjde jako obyčejné GRE. Jsou i další mechanismy (v Satrapově knize podrobně popsané) specifické pro IPv6, ale já mám pocit, že kvůli interoperabilitě v rámci VPN (kde máte ve svém vlastnictví oba konce tunelů) a kvůli autentikaci tunelů bude vhodnější použít klasické VPN tunely: pokud Cisco proti MS, připadají v úvahu PPTP nebo L2TP. PPTP je PPP over IPv4 s nějakou šifrou, L2TP je PPP over IP bez šifry. IPv6 nad PPP pokud vím jede jako víno. Autentikace tunelu je klasická PPPčková, cestou nejmenšího odporu bude patrně MS-CHAP. Pokud se týče toho, jestli bude heslo někde zadané natvrdo, nebo jestli se třeba bude brát z Radiusu nebo Active Directory, to je oddělený problém. Na straně Cisca k tomu bude možná potřeba IOS feature pack "IPSEC 3DES" - o samotný IPSec nejde, tomu se možná spíš vyhněte, pokud si nechcete zbytečně komplikovat konfiguraci a riskovat nekompatibility - jde o to, že podpora PPTP se vyskytuje patrně jenom v tomhle feature packu. Cisco jako VPN server je bez problému. Cisco jako VPN klient proti Windows VPN serveru? Takovou konfiguraci jsem nikde nenašel, ale možná by se dalo inspirovat klasickou konfigurací L2TP v roli serveru, vykašlat se na vpdn-group s templatem a nakonfigurovat to natvrdo...
Odkazy:
http://mansurovs.com/tech/cisco-ios-vpn-pptp-l2tp-nat-with-microsoft-active-directory
http://www.parkansky.com/tutorials/pptp.htm
http://support.microsoft.com/?scid=kb%3Ben-us%3B249278&x=3&y=14
http://www.cisco.com/en/US/docs/ios/12_0t/12_0t1/feature/guide/l2tpT.html
Tiskni
Sdílej: