Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Řešení dotazu:
$ python Python 2.5.5 (r255:77872, Feb 2 2010, 00:25:36) [GCC 4.4.3] on linux2 Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information. >>> ord(open("/dev/random").read(1)) 94 >>> ord(open("/dev/random").read(1)) 36 >>> ord(open("/dev/random").read(1)) 194 ...Vzhledem k tomu, že se jedná o poněkud vzácný zdroj, je možné získaným číslem (integerem, takže 4 nebo 8 bajtů) inicializovat libc generátor "náhodných" čísel funkcí
srand()
. V C bych s tím pracoval prostě nějak takto:
#include <stdio.h> #include <stdlib.h> int main(int argc, char *argv[]) { unsigned int num = 0; FILE *f = fopen("/dev/random", "rb"); if (f == NULL) { perror("fopen"); exit(EXIT_FAILURE); } if (fread(&num, sizeof(num), 1, f) != 1) { fprintf(stderr, "read failed\n"); exit(EXIT_FAILURE); } if (fclose(f) != 0) { perror("fclose"); exit(EXIT_FAILURE); } printf("Random number from /dev/random: %u\n", num); /* inicializace a ukazka pseudo-nahodneho generatoru nahodnych cisel */ srand(num); printf("%d\n", rand()); }
Tiskni Sdílej: