Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
;jmeno;delka;povodi;prutok;usti do;staty 1.;Amazonka - Ucayali - Apurimac;7062;6915000;219000;Atlantsky ocean;Brazilie, Peru, Bolivie, Kolumbie, Ekvador, Venezuela, Guyana 2.;Nil;6695;2870000;5100;Stredozemni more;Etiopie, Eritrea, Sudan, Uganda, Tanzanie, Kena, Rwanda, Burundi, Egypt, Demokraticka republika Kongo 3.;Jang-c-tiang;6300;1800000;31900;Vychodocinske more;CLR 4.;Mississippi - Missouri;6275;2980000;16200;Mexicky zaliv;USA (98.5%), Kanada (1.5%) 5.;Jenisej - Angara - Selenga;5539;2580000;19600;Karske more;Rusko, MongolskoJde mi o to aby se taot databaze v terminalu vypasala a nabidla serazeni podle povodi, prutoku a delky (standartne je serazena podle abecedy). Vyskytli se mi vsak dva probleme. Tim prvnim je vubec design databaze, rozhodl jsem se, ze za nazev reky doplnim urcitej pocet mezer aby vsechny delky rek zacinali na stejnem miste. Zatim se mi povedlo pouze napsat for cyklus ktery zjisti kolik znaku ma nazev nejdelsi reky, nyni potrebuju nejaky cyklus ktery by zjistil pocet znaku urcite reky, odecetl tento pocet od poctu znaku nejdelsi reky a ten vysledny rozdil by byl pocet mezer, ktere by cyklus za ten nazev reky dosadil. Druhy problem je u samotneho menu a sortovani. Podarilo se mi nahazet kazdy sloupec do jedne promene typu array, co policko to jedo array pole. Nyni potrebuju nejaky menu (Pokud chcete seradit podle blabla dejte napiste jednicku, pokud podle blabla napiste dvojku...) - tudis asi read -p a IF. Nasledne vsak tu nejtezsi cast to podle toho seradit, kdyz dam sort podle povodi, potrebuju aby se pak prehazeli i ostani sloupce aby bylo u kazdeho povodi spravny nazev reky a dalsi informace. V tom by imho meli pomoc indexi polí. Nic méně nemůžu přijít jak na to. Doufám, že si s tím někdo poradí, předem děkuji za všechny rady. Zde už zmíněný skript, s postupem ke kterému, jsem se dopracoval sám:
#!/bin/bash declare x declare -a y declare z declare pozice declare -a idecko declare -a jmena declare -a delka declare -a povodi declare -a prutok IFS=$'\n'; pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f1 -d';' ); do idecko[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f2 -d';' ); do jmena[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f3 -d';' ); do delka[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f4 -d';' ); do povodi[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' ); do prutok[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 y=0 z=0 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f2 -d';' ); do y[$pozice]=$x && if [ $z -lt ${#y[$pozice]} ]; then z=${#y[$pozice]} && pozice=$((pozice + 1)); fi done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" ); do echo -n -e " ${idecko[$pozice]} \t" ${jmena[$pozice]} echo "${delka[$pozice]} ${povodi[$pozice]} ${prutok[$pozice]}" && pozice=$((pozice + 1)); done
mezery="" for((i=${#promennaobsahujicijmenoreky}; $i<$delkanejdelsireky; i++)); do mezery=" $mezery" done echo "'$mezery'"K tomu: read -p a IF to by šlo
read -p "Zvolte a nebo b" case $REPLY in a) delejneco ;; b) delejnecojineho ;; *) chybnavolba ;; esacale s ohledem na možnost překlepu by to asi chtělo do while cyklu apod, no a nebo zkuste třeba
select
PS3="Vaše volba: " select i in a b exit; do [[ "$i" == "exit" ]] && break echo "$i" doneŘazení podle něčeho jsem přesně nepochopil, nestačil by sort podle určitého sloupce?
sort -k N
Nyni potrebuju nejaky menu (Pokud chcete seradit podle blabla dejte napiste jednicku, pokud podle blabla napiste dvojku...)Dialog, pripadne vsechny jeho derivaty, inspirace, kopie, napodobeniny apod. (lxdialog, cdialog, Xdialog, Newt/whiptail, Zenity, ...) by mohly byt tvojimi kamarady. screenshot a jeste jeden. Samozrejme to muzes pokazde udelat tim nejbrutalnejsim zpusobem, jak uz ti tady radili vyse, tedy vypisovat text primo na terminal. Navod je treba tady (dalsi stranka pak dava lehounky uvod do dialogu) Musim se take pripojit k te zadosti o mene otazek najednou a hlavne lepe formatovat. Je az z podivem, ze jsem se tim prokouskal. Takhle ti vazne moc lidi neporadi, kdyz to vypada, jako by sem jen tak ledabyle odhodil nejaky nepouceny klikaci uzivatel. A abych nezapomnel, tak doporucim cteni
Oh, my eyes!pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f1 -d';' ); do idecko[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f1 -d';' ); do idecko[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f2 -d';' ); do jmena[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f3 -d';' ); do delka[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f4 -d';' ); do povodi[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' ); do prutok[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done pozice=1
Zvysovani pozicniho indexu jsem nejak nepochopil. Nemelo by tam byt: pozice=(($pozice + 1)) ?Nebo pochopitelne hezci Bashova verze:
((pozice++))
(viz "man bash", sekce ARITHMETIC EVALUATION)
Aby to bylo uplne jasne, tak ta "oskliva" verze by pak vypadala:pozice=1 for x in $( cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' ); do prutok[$pozice]=$x && pozice=$((pozice + 1)); done
pozice=1
for reka in $(cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' )
do
prutok[$((pozice++))]=$reka
done;
prutok[$(cat reky.csv | grep -v "jmeno" | cut -f5 -d';' )]
a pak by to bylo indexovane automaticky od nuly
Nemelo by tam byt: pozice=(($pozice + 1)) ?Odpovim si sam: nemelo
printf %10s string printf %-10s stringPokial vadi spustanie externeho procesu (je to napr. volane v cykle 100000x), tak cisto v Bashi (ukazane na cislach, pouzivam to v jednom skripte a nechce sa mi to prerabat):
#!/bin/bash zeros=0000000000 # 10 nul num=123 if [[ ${#num} -lt 10 ]]; then len=$((10 - ${#num})) num="${zeros:0:$len}$num" fi echo $num
sh
a jeste je potreba dodelat pekne formatovani):
#!/bin/sh
DB="db.csv"
OFF=10
echo "Available sort orders:"
I=1
head -1 $DB | sed "s/;/\n/g" | while read H; do
echo "$I.) $H"
I=`expr $I + 1`
done
MAX=`head -1 $DB | sed "s/[^;]//g" | wc -c`
SORT=""
while [ "X" = "X$SORT" ]; do
echo
printf "Select sort order (use value +$OFF for numeric sort): "
read SORT
if [ "X" = "X$SORT" ]; then
echo "Sort order can not be empty!"
else
if expr $SORT + 0 1>/dev/null 2>&1; then
NUM=""
if [ $SORT -gt $OFF ]; then
SORT=`expr $SORT - $OFF`
NUM="-n"
fi
if [ $SORT -gt $MAX ]; then
echo "Sort order is over maximal ($MAX) allowed value!"
SORT=""
fi
else
echo "Value \"$SORT\" is not numeric!"
SORT=""
fi
fi
done
echo
tail -n +2 $DB | sort -k $SORT -t ";" $NUM
Tiskni
Sdílej: