Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Josef Průša představil (YouTube) novou 3D tiskárnu Original Prusa MK4. Cena sestavené tiskárny je 27990 Kč. Cena stavebnice je 20990 Kč.
Turris OS, operační systém pro síťová zařízení Turris postavený na OpenWrt, byl vydán v nové verzi 6.3.0. Vývojáři upozorňují, že Netmetr byl nahrazen LibreSpeedem, viz příspěvek na blogu CZ.NIC.
Byl vydán xorg-server 21.1.8 a xwayland 22.1.9 a 23.1.1. Řešena je zranitelnost CVE-2023-1393 využitelná k lokální eskalaci práv.
Byla vydána nová verze 10 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v cgitu.
Ubuntu Cinnamon bude od Ubuntu 23.04 oficiální odnoží Ubuntu (návrh, schválení).
Udělal jsem si program v C, který pouští na STDOUT, stejně jako třeba perlový script, Content-type: text/html\n\n
a HTML kód. V prohlížeči by se měla zobrazit HTML stránka jako například od cgi scriptu v Perlu. Problém je popsán níže. Problém bych viděl v HTTP hlaviččce, ale nevím, kde přesně.
Pod Windows jsem program zkompiloval pomocí MinGW GCC, jako web server jsem použil balík Xampp (Apache2), zkompilovanou binárku jsem dal do cgi-bin a v IE/Firefoxu jsem zadal adresu na tu binárku. Zobrazila se mi HTML stránka tak, jak měla být z výstupu té binárky.
Pod Debianem jsem program zkompiloval pomocí GCC, HTTP server Apache2, otestoval jsem cgi-bin adresář scriptem v Perlu, který měl zobrazit stejnou stránku jako program. Perlový script i binárka měly koncovku .cgi (na woknech i na debianu). Binárku jsem dal do cgi-bin ke scriptu a pokusil se ji zobrazit pomocí IE a Firefoxu z Woken. Oba prohlížeče nabídly stažení souboru. Když jsem soubor dal stahnout, zjistil jsem, že v souboru je HTML tak, jak má být , ale oba prohlížeče ho považují za binárku. Taktéž se chová Elinks z localhostu toho debianu.
Očividně Apache na Debianu převzal výstup od programu a správně zpracoval, ale nějak špatně seřídil HTTP hlavičku. Jelikož má, nejen pod Debianem, Apache konfiguráky po celém /etc a nemá jich zrovna málo, tak nemám přehled, ve kterém bych mohl tohle chování upravit.
Řešení dotazu:
CGI adresář je nastavený správně... Perlový script pracoval jak má a byl ve stejném adresáři jako binárka, obojí mělo spustitelný příznak, stejná práva, práva v adresáři v pořádku. Obojí spuštěné z terminálu vyhodilo to samé a Apache zpracoval výstup z obou správně, akorát stránka z perlového scriptu se zobrazila jako stránka a stránka od binárky se stahla jako soubor, ve kterém bylo normal html a nic navíc.
a2enmod cgi ?NN
radius:/etc/apache2# a2enmod cgi Module cgi already enabledMám ho vypnout?
#!/usr/bin/perl
print "Content-type: text/plain\n\nHello!\n";
<stdio.h>
nebyla zakázána <
za <
a >
za >
. Ale pro kód delší než pár řádků je lepší příloha komentáře.
wget --save-headers http://url...
a pozri aky Content-Type skutocne server posiela.
Tak na Debianu jsem to nevyřešil, ale na Archu stačilo udělat čistou instalaci, nastavit cgi-bin, přidat addhandler cgi-script, nastavit práva souboru a běhalo to, takže "chyba" byla asi někde ve změně konfigurace Apache pro Debian, nebo bylo potřeba přidat mime-type do mime.conf, což jsem nestihl zkontrolovat.
<řešení>Jsem blbec a neměl bych dělat s něčím, co neumím konfigurovat</řešení>
Tiskni
Sdílej: