Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
pro ucely zjednoduseni prace s konfiguraky v programovane aplikaci (C/C++) jsem si naistaloval knihovnu libconfig, a to primo do lokalniho adresare souvisejiciho s projektem (cilove zarizeni bezi na jine architekture).
Nedari se mi ale vyresit problem, jak linkeru vysvetlit, kde knihovnu ma hledat, a tak musim pouzivat rucni zadani cesty, ktera je dost kostrbata. Inkluzi tak musim provadet slozite #include "../../../libconfig-1.4.5/include/libconfig.h"
, misto toho bych cekal bezne #include <libconfig.h>
.
Stejne tak pritrouble musim v makefile linkovat ../../../libconfig-1.4.5/lib/libconfig.a
, namisto pouziti v manualu uvadeneho flagu -lconfig.
Aplikaci vyvijim v Eclipse a cekal bych, ze se to resi pridanim nejake polozky do Paths projektu, vyzkousel jsem jich ale uz dost a nic nepomohlo.
Muzete mi prosim nekdo poradit, jak spravne tento problem resit?
Diky!Řešení dotazu:
-I/moje/include
parametr pro kompiler.
Hledani knihoven pro linkovani je obdobne (/lib/,/usr/lib,/usr/local/lib) a aktualni cesta. Dalsi cesty se pridavaji pouzitim -L/moje/lib
. V pripade, ze pouzivas dynamicky linkovane knihovny, komplikace muze byt v tom, ze system nemusi chtit nestadardni cesty pouzivat - viz. man ld.so.
Osobne bych to resil ovsem jinak. Nainstaloval bych si libconfig z balicku tve distribuce nebo ji rucne nainstaluj do /usr/local (coz ostatne defaultne configure nabizi).
Tiskni
Sdílej: