Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
pro ucely zjednoduseni prace s konfiguraky v programovane aplikaci (C/C++) jsem si naistaloval knihovnu libconfig, a to primo do lokalniho adresare souvisejiciho s projektem (cilove zarizeni bezi na jine architekture).
Nedari se mi ale vyresit problem, jak linkeru vysvetlit, kde knihovnu ma hledat, a tak musim pouzivat rucni zadani cesty, ktera je dost kostrbata. Inkluzi tak musim provadet slozite #include "../../../libconfig-1.4.5/include/libconfig.h"
, misto toho bych cekal bezne #include <libconfig.h>
.
Stejne tak pritrouble musim v makefile linkovat ../../../libconfig-1.4.5/lib/libconfig.a
, namisto pouziti v manualu uvadeneho flagu -lconfig.
Aplikaci vyvijim v Eclipse a cekal bych, ze se to resi pridanim nejake polozky do Paths projektu, vyzkousel jsem jich ale uz dost a nic nepomohlo.
Muzete mi prosim nekdo poradit, jak spravne tento problem resit?
Diky!Řešení dotazu:
-I/moje/include
parametr pro kompiler.
Hledani knihoven pro linkovani je obdobne (/lib/,/usr/lib,/usr/local/lib) a aktualni cesta. Dalsi cesty se pridavaji pouzitim -L/moje/lib
. V pripade, ze pouzivas dynamicky linkovane knihovny, komplikace muze byt v tom, ze system nemusi chtit nestadardni cesty pouzivat - viz. man ld.so.
Osobne bych to resil ovsem jinak. Nainstaloval bych si libconfig z balicku tve distribuce nebo ji rucne nainstaluj do /usr/local (coz ostatne defaultne configure nabizi).
Tiskni
Sdílej: