Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
iptables
a iproute
pomocí MARK
, resp. CONNMARK
. Ani jeden modem ale není stabilní a je potřeba jej čas od času restartovat (a po dobu, kdy nefunguje, jej vyřadit z iptables
). To můžu udělat pomocí vlastní aplikace, ale potřebuji nějak detekovat, že onen modem nefunguje, nejlépe pomocí ICMP Echo Request na server v Internetu. K tomu ale potřebuju, aby aplikace věděla, přes který modem požadavek posílá. Route Recording nemohu použít, jeden z modemů takové pakety zahazuje.
Může aplikace nastavit hodnotu MARK
pro pakety posílané ze svých socketů pomocí nějakého systémového volání? Nebo ji přečíst pro doručené pakety?
man ping -I interface address Set source address to specified interface address. Argument may be numeric IP address or name of device. When pinging IPv6 link-local address this option is required.
Timhle se da nastavit pres jaky interface ma ping odchazet.
Ping se přes jiný modem vrátit nemůže, každý modem je připojen do jiné sítě (O₂ a Ufon) a má jinou veřejnou IP adresuZkuste nastavit zdrojovou IP adresu toho pingu na adresu druheho rozhrani nez z ktereho ho posilate. Budete se asi divit
Tiskni
Sdílej: