Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
package dcv4; public class Zn { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner jc = new java.util.Scanner(System.in); System.out.printf("Zadejte n: "); long a, b = 1011; int n; int x = 1; if (a^b) { if (b>=0, n>1) { }Dekuji za kazdou radu.
a^b
, proč to tam je? Asi bys měl procházet číslo b po jednotlivých bitech a podle hodnoty daného bitu pracovat s číslem x.
Mame (b)_10 = (b_p b_(p-1) ... b_1 b_0)_2
Skus sa zamysliet ako zo znalosti: (v dalsom (...) znamena v dvojkovej sustave)
a^(b_p ... b_1) mod n mozno vypocitatJe to vlastne popisane v hinte 3.
Cyklus, ktory zbehne maximalne tolkokrat, kolko je bitov v reprezentacii datoveho typu pre b sluzi zase na to, aby sa dala zistit reprezentacia b v dvojkovej sustave zlava. (Vacsinou sa ide sprava, t.j. od poslednej cislice.)
Tieto dve veci treba dat dokopy a mas program.
Priklad: a^6 mod n, predpokladame, ze datovy typ reprezentujuci 6 ma 4 bity. Preto, 6 je reprezentovane ako 0101. Na zaciatku mame a^(0) mod n = 1. Zistime prvu cislicu 4-bitovej reprezentacie cisla 6: 0: -> pouzijeme postup, ako z a^(0) mod n -> a^(00) mod n V dalsom kroku zistime 2. cislicu: 1: -> pouzijeme postup, ako z a^(00) mod n -> a^(001) mod n 3. cislica: 0: a^(001) mod n -> a^(0010) mod n 4. cislica: 1: a^(0010) mod n -> a^(00101) mod n a mame vysledok.
Snad to aspon trochu pomoze.
Marek
int pocetBitu=Long.toBinaryString(b).length()
Krok 3) Zde je třeba se zamyslet. Zadavatel výslovně zakázal používat řetězec. Přesto jsme schopni zjistit zda je na požadovaném místě binární reprezentace čísla b jednička nebo nula. Pro i-tý bit čísla si jednoduchým výpočtem 2 na i-tou vytvořte bitovou masku a jejich ANDem (operace & ) zjistíte zda je tam jednička nebo ne.
2a) je jednička? Pak podle popisu provede násobení x číslem a (avšak v modulu zn) tedy
x = (x*a)%zn;
2b) je nula? neděláme nic
2c) ještě musíme ošetřit stav 's', a při rychlém pohledu do řetězce v příkladu je jasné, že znak 's' následuje za každým znakem, kromě posledního. Tedy pokud pracujeme s jiným než posledním znakem, provedeme navíc krok x na druhou opět v modulu zn
x = (x*x)%zn;
Když takto projdeme všechny bity čísla b, máme v x uložený výsledek.
---
Algoritmus Vám samozřejmě mohu poslat, ale samotné řešení bez jeho pochopení Vám v dlouhodobém výhledu stejně nepomůže.
ahadiel@centrum.cz
)
public class Mocnina { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner in = new java.util.Scanner(System.in).useLocale(java.util.Locale.US); for (; ; ) { System.out.println("Zadej dvě celá čísla: "); int m = in.nextInt(); int n = in.nextInt(); int mocnina = 1; int nn = n; int mm = m; while (nn > 0) { if (nn % 2 == 1) { mocnina = mocnina * mm; } mm = mm * mm; nn = nn / 2; } System.out.println(m + " na " + n + " = " + mocnina); } } }Ovsem nevim si rady s temi bity, zbytkovou tridou Zn. Celkove se mi zda, ze je to celkem neumerne nasim schopnostem, jelikoz 90% tridy v Jave pred 2 tydny teprve zacalo, vcetne me. Mam ale vybornou knizku, tak se snad moje schopnosti brzy rozsiri. Moc Vám děkuji za ochotu.
public static long MetodaOpakovanychCtvercu(long a, long b, long zn){
// zjistíme počet bytů mocnitele (parametr b)
int pocetBitu = Long.toBinaryString(b).length();
// inicializace výsledkové proměnné
long x = 1;
// procházení čísla
for(int i=pocetBitu-1; i>=0; i--){
// Spočítáme bitovou masku pro i-tý bit
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
/* je-li i-tý bit čísla b 1 provedeme operaci pro znak '1'*/
if((b & mask) == mask )
x = (x*a)%zn;
/* pokud se nejedná o poslední bit, provedem operaci znak 's' */
if(i > 0)
x = (x*x) % zn;
}
return x;
}
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
long mask = 1l << i;
Tiskni
Sdílej: