Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
package dcv4; public class Zn { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner jc = new java.util.Scanner(System.in); System.out.printf("Zadejte n: "); long a, b = 1011; int n; int x = 1; if (a^b) { if (b>=0, n>1) { }Dekuji za kazdou radu.
a^b
, proč to tam je? Asi bys měl procházet číslo b po jednotlivých bitech a podle hodnoty daného bitu pracovat s číslem x.
Mame (b)_10 = (b_p b_(p-1) ... b_1 b_0)_2
Skus sa zamysliet ako zo znalosti: (v dalsom (...) znamena v dvojkovej sustave)
a^(b_p ... b_1) mod n mozno vypocitatJe to vlastne popisane v hinte 3.
Cyklus, ktory zbehne maximalne tolkokrat, kolko je bitov v reprezentacii datoveho typu pre b sluzi zase na to, aby sa dala zistit reprezentacia b v dvojkovej sustave zlava. (Vacsinou sa ide sprava, t.j. od poslednej cislice.)
Tieto dve veci treba dat dokopy a mas program.
Priklad: a^6 mod n, predpokladame, ze datovy typ reprezentujuci 6 ma 4 bity. Preto, 6 je reprezentovane ako 0101. Na zaciatku mame a^(0) mod n = 1. Zistime prvu cislicu 4-bitovej reprezentacie cisla 6: 0: -> pouzijeme postup, ako z a^(0) mod n -> a^(00) mod n V dalsom kroku zistime 2. cislicu: 1: -> pouzijeme postup, ako z a^(00) mod n -> a^(001) mod n 3. cislica: 0: a^(001) mod n -> a^(0010) mod n 4. cislica: 1: a^(0010) mod n -> a^(00101) mod n a mame vysledok.
Snad to aspon trochu pomoze.
Marek
int pocetBitu=Long.toBinaryString(b).length()
Krok 3) Zde je třeba se zamyslet. Zadavatel výslovně zakázal používat řetězec. Přesto jsme schopni zjistit zda je na požadovaném místě binární reprezentace čísla b jednička nebo nula. Pro i-tý bit čísla si jednoduchým výpočtem 2 na i-tou vytvořte bitovou masku a jejich ANDem (operace & ) zjistíte zda je tam jednička nebo ne.
2a) je jednička? Pak podle popisu provede násobení x číslem a (avšak v modulu zn) tedy
x = (x*a)%zn;
2b) je nula? neděláme nic
2c) ještě musíme ošetřit stav 's', a při rychlém pohledu do řetězce v příkladu je jasné, že znak 's' následuje za každým znakem, kromě posledního. Tedy pokud pracujeme s jiným než posledním znakem, provedeme navíc krok x na druhou opět v modulu zn
x = (x*x)%zn;
Když takto projdeme všechny bity čísla b, máme v x uložený výsledek.
---
Algoritmus Vám samozřejmě mohu poslat, ale samotné řešení bez jeho pochopení Vám v dlouhodobém výhledu stejně nepomůže.
ahadiel@centrum.cz
)
public class Mocnina { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner in = new java.util.Scanner(System.in).useLocale(java.util.Locale.US); for (; ; ) { System.out.println("Zadej dvě celá čísla: "); int m = in.nextInt(); int n = in.nextInt(); int mocnina = 1; int nn = n; int mm = m; while (nn > 0) { if (nn % 2 == 1) { mocnina = mocnina * mm; } mm = mm * mm; nn = nn / 2; } System.out.println(m + " na " + n + " = " + mocnina); } } }Ovsem nevim si rady s temi bity, zbytkovou tridou Zn. Celkove se mi zda, ze je to celkem neumerne nasim schopnostem, jelikoz 90% tridy v Jave pred 2 tydny teprve zacalo, vcetne me. Mam ale vybornou knizku, tak se snad moje schopnosti brzy rozsiri. Moc Vám děkuji za ochotu.
public static long MetodaOpakovanychCtvercu(long a, long b, long zn){
// zjistíme počet bytů mocnitele (parametr b)
int pocetBitu = Long.toBinaryString(b).length();
// inicializace výsledkové proměnné
long x = 1;
// procházení čísla
for(int i=pocetBitu-1; i>=0; i--){
// Spočítáme bitovou masku pro i-tý bit
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
/* je-li i-tý bit čísla b 1 provedeme operaci pro znak '1'*/
if((b & mask) == mask )
x = (x*a)%zn;
/* pokud se nejedná o poslední bit, provedem operaci znak 's' */
if(i > 0)
x = (x*x) % zn;
}
return x;
}
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
long mask = 1l << i;
Tiskni
Sdílej: