Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
package dcv4; public class Zn { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner jc = new java.util.Scanner(System.in); System.out.printf("Zadejte n: "); long a, b = 1011; int n; int x = 1; if (a^b) { if (b>=0, n>1) { }Dekuji za kazdou radu.
a^b
, proč to tam je? Asi bys měl procházet číslo b po jednotlivých bitech a podle hodnoty daného bitu pracovat s číslem x.
Mame (b)_10 = (b_p b_(p-1) ... b_1 b_0)_2
Skus sa zamysliet ako zo znalosti: (v dalsom (...) znamena v dvojkovej sustave)
a^(b_p ... b_1) mod n mozno vypocitatJe to vlastne popisane v hinte 3.
Cyklus, ktory zbehne maximalne tolkokrat, kolko je bitov v reprezentacii datoveho typu pre b sluzi zase na to, aby sa dala zistit reprezentacia b v dvojkovej sustave zlava. (Vacsinou sa ide sprava, t.j. od poslednej cislice.)
Tieto dve veci treba dat dokopy a mas program.
Priklad: a^6 mod n, predpokladame, ze datovy typ reprezentujuci 6 ma 4 bity. Preto, 6 je reprezentovane ako 0101. Na zaciatku mame a^(0) mod n = 1. Zistime prvu cislicu 4-bitovej reprezentacie cisla 6: 0: -> pouzijeme postup, ako z a^(0) mod n -> a^(00) mod n V dalsom kroku zistime 2. cislicu: 1: -> pouzijeme postup, ako z a^(00) mod n -> a^(001) mod n 3. cislica: 0: a^(001) mod n -> a^(0010) mod n 4. cislica: 1: a^(0010) mod n -> a^(00101) mod n a mame vysledok.
Snad to aspon trochu pomoze.
Marek
int pocetBitu=Long.toBinaryString(b).length()
Krok 3) Zde je třeba se zamyslet. Zadavatel výslovně zakázal používat řetězec. Přesto jsme schopni zjistit zda je na požadovaném místě binární reprezentace čísla b jednička nebo nula. Pro i-tý bit čísla si jednoduchým výpočtem 2 na i-tou vytvořte bitovou masku a jejich ANDem (operace & ) zjistíte zda je tam jednička nebo ne.
2a) je jednička? Pak podle popisu provede násobení x číslem a (avšak v modulu zn) tedy
x = (x*a)%zn;
2b) je nula? neděláme nic
2c) ještě musíme ošetřit stav 's', a při rychlém pohledu do řetězce v příkladu je jasné, že znak 's' následuje za každým znakem, kromě posledního. Tedy pokud pracujeme s jiným než posledním znakem, provedeme navíc krok x na druhou opět v modulu zn
x = (x*x)%zn;
Když takto projdeme všechny bity čísla b, máme v x uložený výsledek.
---
Algoritmus Vám samozřejmě mohu poslat, ale samotné řešení bez jeho pochopení Vám v dlouhodobém výhledu stejně nepomůže.
ahadiel@centrum.cz
)
public class Mocnina { public static void main(String[] args) { java.util.Scanner in = new java.util.Scanner(System.in).useLocale(java.util.Locale.US); for (; ; ) { System.out.println("Zadej dvě celá čísla: "); int m = in.nextInt(); int n = in.nextInt(); int mocnina = 1; int nn = n; int mm = m; while (nn > 0) { if (nn % 2 == 1) { mocnina = mocnina * mm; } mm = mm * mm; nn = nn / 2; } System.out.println(m + " na " + n + " = " + mocnina); } } }Ovsem nevim si rady s temi bity, zbytkovou tridou Zn. Celkove se mi zda, ze je to celkem neumerne nasim schopnostem, jelikoz 90% tridy v Jave pred 2 tydny teprve zacalo, vcetne me. Mam ale vybornou knizku, tak se snad moje schopnosti brzy rozsiri. Moc Vám děkuji za ochotu.
public static long MetodaOpakovanychCtvercu(long a, long b, long zn){
// zjistíme počet bytů mocnitele (parametr b)
int pocetBitu = Long.toBinaryString(b).length();
// inicializace výsledkové proměnné
long x = 1;
// procházení čísla
for(int i=pocetBitu-1; i>=0; i--){
// Spočítáme bitovou masku pro i-tý bit
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
/* je-li i-tý bit čísla b 1 provedeme operaci pro znak '1'*/
if((b & mask) == mask )
x = (x*a)%zn;
/* pokud se nejedná o poslední bit, provedem operaci znak 's' */
if(i > 0)
x = (x*x) % zn;
}
return x;
}
long mask = Math.round(Math.pow(2, i));
long mask = 1l << i;
Tiskni
Sdílej: