Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
není mi jasné jak udělat, aby ten klient posílal data v nějakém zadaném intevalu tomu serveruPýtaš sa, ako zariadiť, aby program nejakú dobu nerobil nič? sleep
, připojil se pouze na začátku (connect) a pak už jen pomocí send a recv komunikoval se serverem.Vyrobíš socket, dostaneš handle, a ten budeš používať po celú dobu behu programu. Ak ti to pripadá, ako blbá odpoveď, tak to bude tým, ako bola položená otázka. Skús si svoju otázku prečítať so odstupom a z pohľadu niekoho, kto nevie čo riešiš a nevie ani či zápasíš s kompiláciou, alebo hľadáš nejakú knižnicu, alebo nevieš aké funkcie použiť, ....
#include <iostream> #include <iterator> #include <fstream> #include <string> #include <unistd.h> #include <netdb.h> #include <netinet/in.h> #include <sys/types.h> #include <sys/socket.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <cstring> #define BUFSIZE 1000 using namespace std; int main(int argc, char *argv[]) { std::string text("Ahoj\n"); // Odesilany a prijimany text hostent *host; // Vzdaleny pocitac sockaddr_in serverSock; // Vzdaleny "konec potrubi" int mySocket; // Soket int port; // Cislo portu char buf[BUFSIZE]; // Prijimaci buffer int size; // Pocet prijatych a odeslanych bytu if (argc != 3) { cerr << "Syntaxe:\n\t" << argv[0] << " " << "adresa port" << endl; return -1; } port = atoi(argv[2]); // Zjistime info o vzdalenem pocitaci if ((host = gethostbyname(argv[1])) == NULL) { cerr << "Spatna adresa" << endl; return -1; } // Vytvorime soket if ((mySocket = socket(AF_INET, SOCK_STREAM, IPPROTO_TCP)) == -1) { cerr << "Nelze vytvorit soket" << endl; return -1; } // Zaplnime strukturu sockaddr_in // 1) Rodina protokolu serverSock.sin_family = AF_INET; // 2) Cislo portu, ke kteremu se pripojime serverSock.sin_port = htons(port); // 3) Nastaveni IP adresy, ke ktere se pripojime memcpy(&(serverSock.sin_addr), host->h_addr, host->h_length); // Pripojeni soketu if (connect(mySocket, (sockaddr *)&serverSock, sizeof(serverSock)) == -1) { cerr << "Nelze navazat spojeni" << endl; return -1; } // Odeslani dat if ((size = send(mySocket, text.c_str(), text.size() + 1, 0)) == -1) { cerr << "Problem s odeslenim dat" << endl; return -1; } cout << "Odeslano " << size << endl; // Prijem dat text = ""; while (((size = recv(mySocket, buf, BUFSIZE - 1, 0)) != -1) && (size != 0)) { cout << "Prijato " << size << endl; text += buf; } // Uzavru spojení close(mySocket); cout << endl << text << endl; return 0; }server:
#include <iostream> #include <iterator> #include <fstream> #include <string> #include <unistd.h> #include <netdb.h> #include <netinet/in.h> #include <sys/types.h> #include <sys/socket.h> #include <stdio.h> #include <stdlib.h> #include <cstring> #define BUFSIZE 1000 using namespace std; int main(int argc, char *argv[]) { std::string text; // Prijimany text sockaddr_in sockName; // "Jmeno" portu sockaddr_in clientInfo; // Klient, ktery se pripojil int mainSocket; // Soket int port; // Cislo portu char buf[BUFSIZE]; // Prijimaci buffer int size; // Pocet prijatych a odeslanych bytu socklen_t addrlen; // Velikost adresy vzdaleneho pocitace int count = 0; // Pocet pripojeni if (argc != 2) { cerr << "Syntaxe:\n\t" << argv[0] << " " << "port" << endl; return -1; } port = atoi(argv[1]); // Vytvorime soket - viz minuly dil if ((mainSocket = socket(AF_INET, SOCK_STREAM, IPPROTO_TCP)) == -1) { cerr << "Nelze vytvorit soket" << endl; return -1; } // Zaplnime strukturu sockaddr_in // 1) Rodina protokolu sockName.sin_family = AF_INET; // 2) Cislo portu, na kterem cekame sockName.sin_port = htons(port); // 3) Nastaveni IP adresy lokalni sitove karty, pres kterou je mozno se // pripojit. Nastavime moznost pripojit se odkudkoliv. sockName.sin_addr.s_addr = INADDR_ANY; // priradime soketu jmeno if (bind(mainSocket, (sockaddr *)&sockName, sizeof(sockName)) == -1) { cerr << "Problem s pojmenovanim soketu." << endl; return -1; } // Vytvorime frontu pozadavku na spojeni. // Vytvorime frontu maximalni velikosti 10 pozadavku. if (listen(mainSocket, 10) == -1) { cerr << "Problem s vytvorenim fronty" << endl; return -1; } do { // Poznacim si velikost struktury clientInfo. // Predam to funkci accept. addrlen = sizeof(clientInfo); // Vyberu z fronty pozadavek na spojeni. // "client" je novy soket spojujici klienta se serverem. int client = accept(mainSocket, (sockaddr*)&clientInfo, &addrlen); int totalSize = 0; if (client == -1) { cerr << "Problem s prijetim spojeni" << endl; return -1; } // Zjistim IP klienta. cout << "Nekdo se pripojil z adresy: " << inet_ntoa((in_addr)clientInfo.sin_addr) << endl; // Prijmu data. Ke komunikaci s klientem pouzivam soket "client" text = ""; // Prijmeme maximalne 6 bytovy pozdrav. while (totalSize != 6) //{ if ((size = recv(client, buf, BUFSIZE - 1, 0)) == -1) { cerr << "Problem s prijetim dat." << endl; return -1; } cout << "Prijato: " << size << endl; totalSize += size; text += buf; } cout << text << endl; // Odeslu pozdrav if ((size = send(client, "Nazdar\n", 8, 0)) == -1) { cerr << "Problem s odeslenim dat" << endl; return -1; } cout << "Odeslano: " << size << endl; // Uzavru spojeni s klientem close(client); } while (++count != 3); cout << "Koncim" << endl; close(mainSocket); return 0; }
for (;;)
{
// Odeslani dat
if ((size = send(mySocket, text.c_str(), text.size() + 1, 0)) == -1)
{
cerr << "Problem s odeslenim dat" << endl;
return -1;
}
cout << "Odeslano " << size << endl;
// Prijem dat
text = "";
while (((size = recv(mySocket, buf, BUFSIZE - 1, 0)) != -1) && (size != 0))
{
cout << "Prijato " << size << endl;
text += buf;
}
sleep(5);
}
Na strane servera tiež môžeš jednoducho urobiť loop, ktorý ide do nekonečna a postupne bude obsluhovať klientov. Ak by mal obsluhovať viacero klientov naraz, je to trocha komplikovanejšie. Ak si dobre spomínam, tak server čaká v accept(). Keď sa klient pripojí, tak accept() prejde a klient sa môže baviť so serverom, ale zároveň môžeš znova vykonávať accept(). Napr. v inom threade.
Pokusim se ten server vyjadrit kusem pseudokodu, berte to prosim s rezervou.V realu se krome chybovych stavu musi take zpracovat zavrena spojeni (preskladat sadu descriptoru apod.). Thready bych radil rozhodne nepouzivat.
Btw nechcete v tomto pripade pouzit radsi UDP? Bylo by to podstatne jednodussi s totoznym vysledkem (pouze s rizikem sem tam ztraceneho UDP datagramu)
PS: U TCP bych v klientovi doporucoval nespolehat se na to, ze se vsechna data podari odeslat naraz na jeden send.
cokoli set_nonblock(int fd) { // man fcntl int flags = fcntl(fd, F_GETFL, 0); fcntl(fd, F_SETFL, O_NONBLOCK | flags); // v realu vsude kontrolovat navratove hodnoty // throw, return atd. } ... server = socket, set_nonblock, bind, listen ... // man poll // google poll example ... vlozit_do_poll_sady(server); // na prvni misto ... while (furt) { vynuluj a nastav (r)eventy v cele sade; poll(...); prvek = prvni_v_sade; if ( POLLIN == (POLLIN & prvek->revents) ) { // mame prichozi spojeni novy_socket = accept(prvek->fd, ...); ... set_nonblock(novy_socket); vlozit_do_poll_sady(novy_socket); } for (prvek = dalsi_v_sade; az_do_konce) if ( POLLIN == (POLLIN & prvek->revents) ) proved_read(prvek->fd); }
Implementace pomoci OpenSSL neni uplne trivialni zalezitost, pokud to ma fungovat spravne (osetrovat vsechny stavy, provest SSL handshake, renegociace apod.).
Uplne nejjednodussi reseni by bylo pustit server aplikaci na serveru na localhostu, z klienta (stroje) udelat SSH tunel na server a klientskou aplikaci se pripojovat na tento tunel. Napr. (opet s rezervou)
server:
# server_app --addr 127.0.0.1 --port 9999
klient:
# ssh -N -L localhost:1234:localhost:9999 server
# client_app --addr 127.0.0.1 --port 1234
Tiskni
Sdílej: