OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
A co od nás očekáváte? Že vás politujeme? S informacemi, které jste poskytl, se totiž bohužel víc udělat nedá…
A teď vážně: sudo
v úlohách spouštěných přes cron použít lze, takže pokud nenapíšete, co konkrétně jste použil jako úlohu v cron tabulce a jak konkrétně vypadalo pravidlo v sudoers
, těžko se dočkáte nějaké užitečné rady.
pavel ALL=NOPASSWD: /sbin/ifconfigNefunguje mi nic - např. skript:
#!/bin/bash sudo /sbin/ifconfig >/home/pavel/vypisifconfigSpustím v konzole, ale nespustí se v cronu.
/etc/cron.*
se spouští pod rootem – alespoň to tak myslím platí v běžných implementacích cronu. Takže vaše použití sudo
pro získání práv roota mi připadá zbytečné.
Mimochodem, ifconfig
se na Linuxu používal naposledy s jádry řady myslím 2.0, takže už je asi deset nebo patnáct let zastaralý a nemusí fungovat správně. Místo toho byste měl používat příkaz ip
z balíku iproute2
.
-x
'.
Změnil jsem jen jméno uživatele a domácí adresář a přesně takhle mi to funguje, takže chybu nejspíš děláte někde jinde. Opravdu vypadá váš příklad přesně takto? Máte správně nastavená všechna potřebná práva?
Mimochodem: ifconfig
není dobrý příklad. Za prvé by se už dvanáct let neměl v Linuxu používat, za druhé při spuštění bez parametrů funguje i pod normálním uživatelem. A druhá poznámka: pište, prosím, "nespustí se" pouze v případě, že jste si jistý, že se ten skript opravdu nespustí (pak by ale problém nemohl být v použití sudo
), ne pokud se spustí, ale nedělá to, co od něj očekáváte.
/etc/sudoersuvedene
Defaults requiretty
ak hej, staci zakomentovat...
Tak jsem si tam schválně zkusil tuto direktivu přidat a sudo pak vypíše chybové hlášení:
sudo: sorry, you must have a tty to run sudo
Takže poučení pro příště zní: číst chybová hlášení a pokud jim nerozumíte, přidat je do dotazu.
Tiskni
Sdílej: