Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Řešení dotazu:
A co od nás očekáváte? Že vás politujeme? S informacemi, které jste poskytl, se totiž bohužel víc udělat nedá…
A teď vážně: sudo
v úlohách spouštěných přes cron použít lze, takže pokud nenapíšete, co konkrétně jste použil jako úlohu v cron tabulce a jak konkrétně vypadalo pravidlo v sudoers
, těžko se dočkáte nějaké užitečné rady.
pavel ALL=NOPASSWD: /sbin/ifconfigNefunguje mi nic - např. skript:
#!/bin/bash sudo /sbin/ifconfig >/home/pavel/vypisifconfigSpustím v konzole, ale nespustí se v cronu.
/etc/cron.*
se spouští pod rootem – alespoň to tak myslím platí v běžných implementacích cronu. Takže vaše použití sudo
pro získání práv roota mi připadá zbytečné.
Mimochodem, ifconfig
se na Linuxu používal naposledy s jádry řady myslím 2.0, takže už je asi deset nebo patnáct let zastaralý a nemusí fungovat správně. Místo toho byste měl používat příkaz ip
z balíku iproute2
.
-x
'.
Změnil jsem jen jméno uživatele a domácí adresář a přesně takhle mi to funguje, takže chybu nejspíš děláte někde jinde. Opravdu vypadá váš příklad přesně takto? Máte správně nastavená všechna potřebná práva?
Mimochodem: ifconfig
není dobrý příklad. Za prvé by se už dvanáct let neměl v Linuxu používat, za druhé při spuštění bez parametrů funguje i pod normálním uživatelem. A druhá poznámka: pište, prosím, "nespustí se" pouze v případě, že jste si jistý, že se ten skript opravdu nespustí (pak by ale problém nemohl být v použití sudo
), ne pokud se spustí, ale nedělá to, co od něj očekáváte.
/etc/sudoersuvedene
Defaults requiretty
ak hej, staci zakomentovat...
Tak jsem si tam schválně zkusil tuto direktivu přidat a sudo pak vypíše chybové hlášení:
sudo: sorry, you must have a tty to run sudo
Takže poučení pro příště zní: číst chybová hlášení a pokud jim nerozumíte, přidat je do dotazu.
Tiskni
Sdílej: