abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 16:11 | Nová verze

    Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:55 | Bezpečnostní upozornění

    Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | IT novinky

    MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 09:33 | IT novinky

    Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 08:44 | Nová verze

    RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 20:00 | Nová verze

    Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 16:44 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 13:33 | IT novinky

    Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.9. 05:22 | Komunita

    Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    18.9. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Imperatívny vs. deklaratívny prístup

    ________________ avatar 5.2.2011 12:33 ________________ | skóre: 5 | blog: _
    Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Přečteno: 771×
    Ktorý prístup je vhodnejší na vývoj bežných aplikácií?

    Aké výhody má imperatívny oproti deklaratívnemu prístupu, a aké má naopak nevýhody?

    Čo je rýchlejšie a efektívnejšie? A čo je menej pamäťovo náročnejšie?

    Ja používam oboje, ale intuícia mi hovorí že napríklad LINQ je menej efektívne ako prejsť kolekciu v cykle. A kritické časti kódu píšem vždy imperatívne. Niekde som čítal že deklaratívny prístup je výhodnejší na viacjadrových systémoch. Tak ako to teda je?

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    5.2.2011 13:18 polymorf | skóre: 14 | blog: tar_zxpf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Pripomínaš mi jednu vedľajšiu postavu z filmu Good Will Hunting.
    5.2.2011 13:36 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    To je asi stejne (takto obecne) nesmyslna otazka, jako zda je lepsi psat program v assembleru nebo v C.

    Obecne, deklarativni (= rikate co chcete, aby se stalo) znamena, ze musi vic prace udelat pocitac, a imperativni (= rikate jak chcete, aby se neco stalo), ze musi vic prace udelat clovek. (Nakonec je totiz kazdy program imperativni.) Coz muze byt jak vyhoda, tak nevyhoda.

    Pokud nechate veci na pocitaci, usetrite cas, ale muze to dopadnout mizerne (nebo taky ne). Pokud nechate veci na cloveku (na vas), budete si s tim muset vic pohrat, ale zase je potencial, ze to udelate lepe.
    5.2.2011 21:06 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Deklarativní programování popisuje výpočet (v obecném smyslu), imperativní popisuje proces. Některé věci se vyjadřují snáz jedním způsobem (které prvky množiny mají vlastnost foo?), jiné druhým (počkej, dokud zařízení nepošle data). Přijde na to, co programuješ...
    6.2.2011 12:32 JS
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Nesouhlasim s tim, ze je to ekvivalentni co do obtiznosti. Nakonec jsou vsechny programy imperativni (ve strojovem kodu), a cim je program deklarativnejsi, tim je slozitejsi ho dobre prevest na imperativni (pokud je to vubec dobre mozne, viz problemy z nedeterministicke tridy NP). Navic i proces se da definovat deklarativne (operace A nesmi nastat pred operaci B).

    Idealem (patrne nedosazitelnym) je, abychom programy psali jen deklarativne, tj. aby stacilo zadat specifikaci, a pocitac vyrobil program. Vsechno, co potrebujete pocitaci rict nad presnou specifikaci chovani programu (napr. jake algoritmy a datove struktury ma pouzit) je ta imperativni cast.
    6.2.2011 13:32 l4m4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    V tomto ideálním stavu programátoři nejsou zapotřebí (nikdo se nezabývá algoritmy), takže otázka ztrácí smysl...

    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C. Takhle to opravdu rozlišovat nejde, ledaže by prohlásil, že všechno je hybridní.

    Samozřejmě, že i proces se dá zapsat deklarativně, ovšem deklarativní zápis procesu pošli do zařízení data a počkej sekundu, nebo dokud nepřijde odpověď, ... vypadá nakonec (a) dost imperativně (b) nezsrozumitelně z hlediska uvažování o tom, co to zařízení dělá.
    7.2.2011 11:31 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Imperatívny vs. deklaratívny prístup
    Ve skutečnosti programátor vždy popisuje jak, a to i u deklarativního stylu - interpret/kompilátor má sice velkou volnost v provedení, jenže to má nakonec i kompilátor C.
    To neplati vzdy. Treba takove SQL je jasne deklarativni jazyk a vas jako programatora casto nezajima exekucni plan(imperativni forma SQL). A hlavne co je nejdulezitejsi, exekucni plan zavisi na statistickych charakteristikach dat, muze byt u kazdeho zakaznika jiny a muze se vyvijet v case bez zasahu programatora. Exekucni plan se "kompiluje" pri pouziti aplikace a ne behem vyvoje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.