Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Eric Migicovsky, zakladatel společnosti Pebble, v lednu oznámil, že má v plánu spustit výrobu nových hodinek Pebble s již open source PebbleOS. Včera je představil a spustil předprodej: Core 2 Duo za 149 dolarů s dodáním v červenci a Core Time 2 za 225 dolarů s dodáním v prosinci.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.4. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Byla vydána Java 24 / JDK 24. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 24. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 42, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 15. dubna. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout edici KDE Plasma Desktop nebo spin Cosmic. Vydán byl také Fedora Asahi Remix 42 Beta pro Apple Silicon.
int main (int argc, char *argv[]) { Gtk::Main *app = new Gtk::Main (&argc, &argv); delete app; return 0; }není uvolněna veškerá alokované paměť a že jsou tam tedy memory leaky. Problém je ale ve fungování glib a GTK, nikoliv v GTKMM. Vypadá nějak takto
int main(int argc, char **argv) { gtk_init(&argc, &argv); // dělej něco tady gtk_main(); return 0; }
Po ukončení smyčky běžící v gtk_main() je tedy program ukončen a věci alokované v gtk_init (a v jí volaných fcí) a pak v dalších funkcích třeba gtk_widget_get_type() (skryté za makrem GTK_TYPE_WIDGET), funkcích jako g_warning(), prostě nejsou uvolněny a je to necháno operačnímu systému.
Padly argumenty typu "nemá cenu to uvolňovat a zdržovat ukončení programu, když to stejně uklidí OS" a že "je to knihovna neurčená k několikanásobnému natahování do paměti a tak není třeba při ukončení programu nic uvolňovat". Dalších pár lidí zase tvrdilo, že je slušnost si po sobě uklízet a že by bylo dobré mít (třeba i volitelnou) funkci typu gtk_cleanup(), také kvůli lepší detekci leaků, které nastanou v samotné aplikaci mimo GTK.
Do diskuse jsem se nazapojil a nejsem asi schopen posoudit, co je lepší - mít o trochu zjednodušené API a nechat uklízet OS, nebo uklízet sám. Uklízet u knihoven, co jsou po celou dobu "životnosti" programu v paměti, nebo ne?
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: