Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
int main (int argc, char *argv[]) { Gtk::Main *app = new Gtk::Main (&argc, &argv); delete app; return 0; }není uvolněna veškerá alokované paměť a že jsou tam tedy memory leaky. Problém je ale ve fungování glib a GTK, nikoliv v GTKMM. Vypadá nějak takto
int main(int argc, char **argv) { gtk_init(&argc, &argv); // dělej něco tady gtk_main(); return 0; }
Po ukončení smyčky běžící v gtk_main() je tedy program ukončen a věci alokované v gtk_init (a v jí volaných fcí) a pak v dalších funkcích třeba gtk_widget_get_type() (skryté za makrem GTK_TYPE_WIDGET), funkcích jako g_warning(), prostě nejsou uvolněny a je to necháno operačnímu systému.
Padly argumenty typu "nemá cenu to uvolňovat a zdržovat ukončení programu, když to stejně uklidí OS" a že "je to knihovna neurčená k několikanásobnému natahování do paměti a tak není třeba při ukončení programu nic uvolňovat". Dalších pár lidí zase tvrdilo, že je slušnost si po sobě uklízet a že by bylo dobré mít (třeba i volitelnou) funkci typu gtk_cleanup(), také kvůli lepší detekci leaků, které nastanou v samotné aplikaci mimo GTK.
Do diskuse jsem se nazapojil a nejsem asi schopen posoudit, co je lepší - mít o trochu zjednodušené API a nechat uklízet OS, nebo uklízet sám. Uklízet u knihoven, co jsou po celou dobu "životnosti" programu v paměti, nebo ne?
Řešení dotazu:
Tiskni
Sdílej: