Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdar a sílu,
řeším následující problém: Mám program v Pythonu 3, který mj. potřebuje načíst nějaká data z CSV souboru. Python 3 normálně používá pro řetězce Unicode a zjevně vyžaduje UTF-8 (u souborů) na vstupu (když jsem mu předhodil soubor s diakritikou v kódování windows-1250, zařval, že chce utf8). Na několika linuxových mašinách s Pythonem 3.1.3 a UTF-8 nebyl problém se vstupním souborem v UTF-8, ale na MS Windows Vista prý řve:
Traceback (most recent call last): File "tui.py", line 91, in <module> deck.csv_import(filename) File "D:\zima\backend.py", line 83, in csv_import for row in reader: File "c:\Python31\lib\encodings\cp1250.py", line 23, in decode return codecs.charmap_decode(input,self.errors,decoding_table)[0] UnicodeDecodeError: 'charmap' codec can't decode byte 0x88 in position 118: character maps to <undefined>
Ta (ne)zajímavá část programu je jednoduché:
reader = csv.reader(open(filename)) for row in reader: self.add(Card(row[0], row[1]))
Dělám někde chybu já? Nebo je chyba v Pythonu/jehoVistách? Jak zařídit nějakou použitelnou automatickou detekci kódování?
Řešení dotazu:
open
lze předat parametr encoding, asi by tedy pomohlo něco takového: csv.reader(open(filename, 'utf8'))
Automatická detekce není stoprocentní, ale můžeš zkusit chardet. Asi jediné kódování, které lze přesně detekovat, je UTF-16, protože text v UTF-16 by měl na začátku obsahovat BOM (byte order mark).
python 3 nevyzaduje utf-8, on ho pouze predpoklada .... a jak bylo receno vyse funkce open() ma parametr encoding ...
a dobre je se podivat obcas zde : http://docs.python.org/py3k/
a zapomnel sem dodat ze widle jsou vnitrne UTF-16 a;e kvuli spetne kompaktibilite ukladaji vse v narodnim WIN kodovani .. --> u CZ varianty WIN-1250 ...
Tiskni
Sdílej: