Ezoterický programovací jazyk Brainfuck (Wikipedie) slaví 30 let. Urban Müller nahrál první implementaci tohoto jazyka na Aminet 9. června 1993.
Společnost Apple na konferenci WWDC23 představila Game Porting Toolkit. Společnost CodeWeavers informuje, tento toolkit vychází ze zdrojových kódů jejího CrossOveru, tj. komerčního Wine.
Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Zdar a sílu,
řeším následující problém: Mám program v Pythonu 3, který mj. potřebuje načíst nějaká data z CSV souboru. Python 3 normálně používá pro řetězce Unicode a zjevně vyžaduje UTF-8 (u souborů) na vstupu (když jsem mu předhodil soubor s diakritikou v kódování windows-1250, zařval, že chce utf8). Na několika linuxových mašinách s Pythonem 3.1.3 a UTF-8 nebyl problém se vstupním souborem v UTF-8, ale na MS Windows Vista prý řve:
Traceback (most recent call last): File "tui.py", line 91, in <module> deck.csv_import(filename) File "D:\zima\backend.py", line 83, in csv_import for row in reader: File "c:\Python31\lib\encodings\cp1250.py", line 23, in decode return codecs.charmap_decode(input,self.errors,decoding_table)[0] UnicodeDecodeError: 'charmap' codec can't decode byte 0x88 in position 118: character maps to <undefined>
Ta (ne)zajímavá část programu je jednoduché:
reader = csv.reader(open(filename)) for row in reader: self.add(Card(row[0], row[1]))
Dělám někde chybu já? Nebo je chyba v Pythonu/jehoVistách? Jak zařídit nějakou použitelnou automatickou detekci kódování?
Řešení dotazu:
open
lze předat parametr encoding, asi by tedy pomohlo něco takového: csv.reader(open(filename, 'utf8'))
Automatická detekce není stoprocentní, ale můžeš zkusit chardet. Asi jediné kódování, které lze přesně detekovat, je UTF-16, protože text v UTF-16 by měl na začátku obsahovat BOM (byte order mark).
python 3 nevyzaduje utf-8, on ho pouze predpoklada .... a jak bylo receno vyse funkce open() ma parametr encoding ...
a dobre je se podivat obcas zde : http://docs.python.org/py3k/
a zapomnel sem dodat ze widle jsou vnitrne UTF-16 a;e kvuli spetne kompaktibilite ukladaji vse v narodnim WIN kodovani .. --> u CZ varianty WIN-1250 ...
Tiskni
Sdílej: