abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (27%)
     (7%)
     (3%)
     (0%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 410 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: Implementace Jabber serveru

    9.3.2011 10:51 faha
    Implementace Jabber serveru
    Přečteno: 357×

    Zdravim,

    pracuji na uzavrenem projektu, kde si nekolik ruznych casti celeho systemu, ktere bezi na fyzciky oddelenych zarizenich a komunikuji skrze LAN, musi vymenovat kratke textove informace.

    Napadlo me pouzit k vymene techto informace jako transportni kanal interni jabber server (jednu z vyhod vidim rychlost, transparentni moznost sifrovani, otevrene reseni, dostupnost implementace jabber klienta pro velkou skalu jazyku a budouci moznost jednoducheho rozsireni pristupnosti pro mobilni platformy), v pripade potreby ho obohatit o nejake perl bota, ktery dokaze zaridit nektere udalosti.

    Otazkou zustava zda-li nema tento navrh nejake fatalni uskali, ktere momentalne nevidim, pustim se samozdrejme do referencni implementace, na ktere se pokusim demonstrovat moznosti systemu ostatnim vyvojarum, ale presto lecos mi mohlo uniknout, sazim, ze testovaci implementace toto dokaze brzy odhalit.

    Jedna z klicovych otazek je jaky jabber server nasadit?

    - ejabber (Erlang - nemam zadne zkusenosti, zrejme implementace pro vytizene servery, "kanon na vrabce"?)

    - jabberd ( vypada zajimave, otazka jakou verzi 1.4 x 2.0 )

    - openfire a jine implementace  v jave ( nelze, java neni dostupna na cilovem system )

    - prosody (celkem zajimava implementace v jazyce Lua, ktery trochu ovladam, bojim se o stabilitu)

    - jiny? (tibase? apache vyper? )

    Jabber server by mel byt schopen bezet i na rekneme relativne slabem HW ci mit moznost ho kompilovat i pro jinou architektu nez je x86.

    Jabber server nebude verejny, tedy neumozni registraci, presto bych chtel mit moznosti nejakym zpusovat spravovat uzivatele (at uz jsou napr. v obycenem souboru ci db), nepotrebuji podporu pro transporty, hodila by se mi moznost specifikovat v samotnem jabber omezeni komunikace (tedy ze klient xyz muze komunikovat jen abc klientem), zda-li je to mozne, potrebuji v takovem pripade napr. roster module?

    Otazek je pomerne mnoho, nechavam prostor pro komentare ... diky za vas nazor. F.

    Odpovědi

    9.3.2011 11:24 Messa | skóre: 39 | blog: Messa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru
    Co třeba RabbitMQ a podobné? V podstatě chcete messaging nebo message bus nebo tak něco, což se celkem běžně používá, ale ne nad Jabberem :)
    9.3.2011 13:25 faha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru

    Diky, to vypada zajimave a koukam, ze take napsane v Erlangu.

    Seznam dalsich MQ

    http://en.wikipedia.org/wiki/Message_broker

    9.3.2011 13:56 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru
    Pro messaging různých komponent bych preferoval jiné technologie:
    • IRC: jednoduchý protokol, dodnes číslo jedna pro takové systémy, omezení komunikace mezi uživateli jsem tam ale neviděl
    • D-Bus: klasický linuxový message server, umí pracovat i přes síť, detailní (ale složité) nastavení oprávnění
    • Avahi: zeroconf technologie, decentralizované, používá multicast a broadcast, složité zprovoznění na více logických sítích, práva musí hlídat příjemce zpráv
    Jinak co se týče Jabberu, tak jabberd bych nebral (rozhodně ne 1.4), strašně to leakuje, špatně se to konfiguruje, 1.4 neumí IPv6, je to pomalé a vůbec je to takový moloch spíše na testování XMPP než reálné nasazení.

    ejabberd je hodně dobrý (rychlý, paměťově nenáročný), dá se snadno rozšiřovat nebo i clusterovat, ale psát něco v Erlangu pro mě bylo utrpení.

    Pokud máte rád Perl, tak by se vám mohl líbil DJabberd :-)

    Ještě je zajímavý Psyced, umí totiž komunikovat mnoha různými protokoly a mezi nimi překládat a snadno se clusteruje.
    9.3.2011 15:48 faha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru

    Diky za reakci

    - IRC me napadlo na zacatku jako prvni, ale zavrnul jsem to a zacal uvazovat spise o necem s XMPP

    - D-Bus znam ale z nejakeho duvodu mi to neprijde sympaticke

    - Avahi neznam, ale podivam se

    Procetl jsem letmo dokumentace k ejabberd a taky feature list a nusim uznat, ze to co tam pisou je jak balada a moc dobre se to posloucha co vsechno to umi (Cross-platform, Distributed, Fault-tolerant ... holt s tim Erlangem vsadili na dobreho kone)

    A taky jsem objevil toto http://www.zeromq.org a libi se mi to moc, tak musi premyslet, zda-li smysl o tomto uvazovat nebo zkusit reseni s tim ejabberd.

    Josef Kufner avatar 9.3.2011 22:19 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru
    Od jaberd jsem přešel k ejabberd a jsem celkem spokojen. Být tebou, tak vemu ejabberd a neřeším to – je celkem nenáročný a spolehlivý.

    Co se protokolu týče, XMPP je dost pěkné, jednoduché a hlavně rozšiřitelné na to, aby se to dalo lehce použít. Taky tam je RPC a podobné věci, které by se mohly hodit. Zvážil bych využití MUC (hlášení chyb a jednoduchý přehled všech online serverů i pro více lidí).

    IRC nebrat, brzy narazíš a navíc je už deprecated (dá-li se to tak říct – koukni na silc, ale stejnak v tom vedle XMPP moc nevidím budoucnost). Jednoduchostí protokolu si s IRC nijak nepomůžeš, protože u XMPP ti stačí jen poslouchat výstup xml parseru a knihovny na to už existují.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    10.3.2011 13:40 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru
    Na druhou stranu parsování XML je poměrně náročné na výkon a paměť, proto se na vysoce zatížené spoje používají alternativy.

    Btw. já preferuji SCGI, protože je to extrémně rychlé a snadno se dá použít s HTTP proxy, ale není to centralizované, musel by si napsat i nějaký SCGI hub.
    10.3.2011 14:47 faha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru

    Jak moc narocne je parsovani XML? Dokazal by jste to specifikovat pripadne rozvect ty mozne alternativy? Diky F.

    10.3.2011 15:18 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Implementace Jabber serveru
    XML parsování (pokud se má dělat dobře) je náročné hlavně kvůli ukecanosti XML. Je potřeba ukládat si jména tagů, aby se mohly kontrolovat vůči zavíracím tagům. Také je dost obtížné rozpoznat, co je nezajímavý bílý znak (třeba odsazení) a co text, který aplikaci zajímá (nejsou syntakticky nijak oddělené), proto parser musí předávat aplikaci i bílé znaky, i když by je mohl zahazovat. Stejně tak escapování je dost složité na zpracování, protože entity mohou být nadefinované v DTD. Validace vůči DTD je také hodně náročná. A jak se má parser zachovat, když to bude rozbité? Celé XML je velmi robustní, ale také velmi náročné na zpracování podle specifikace. Hodí se IMHO na data, když potřebujete zajistit spolehlivost přenosu mezi heterogenními prostředími a rychlost není důležitá.

    Jako alternativy mohou být třeba JSON (resp. JSON-RPC), D-Bus, seznamovské FastRPC, Google Protobuffers, ZeroC Ice nebo EBML (používá Matroska).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.