Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Gtk asi jakási výstupní forma těchto jazyků?Gtk+ je knihovna. U knihoven v nízkoúrovňových jazycích (C, C++) je běžné, že mají rozhraní i pro jiné jazyky.
Zkusil jsem tedy něco sesmolit z pár příkladů z C, ale všude už jaksi počítali s tím že zbytek věcí už umím, například to jak ten program poté taky spustit, mě ve finále zůstal nějaký textový soubor .cpp ,ale nevím jak dále s ním pracovat, jak ho otevřít, předpokládám že mi tam asi něco chybí.Hm, takže otázka: Umíš programovat v jakémkoli jazyce? Pokud ano, tak v kterém? Pokud ne, tak psaní rovnou programu s grafickým rozhraním nedoporučuji, bude to krušné a počítej, že výsledek budeš mnohokrát zahazovat a psát celý znovu. Přinejmenším se ale musíš pro nějaký jazyk rozhodnout.
Další věc byla, že v nějakém článku psali, stáhněte si tuhle knihovnu, aby to ve výsledku šlo, v jiném článku po mě chtěli jinou, to je taky špatné, mám gnome, a rád bych aby to využívalo nějakou knihovnu která už tam standardně je.Jak se přesně jmenuje balíček s Gtk+, to závisí na distribuci, když ji nenapíšeš, těžko poradit přesně. Typické názvy jsou gtk2-devel a libgtk2.0-dev, každopádně by příslušný balíček měl mít v popisu Gtk+ 2 development.
kdyby zde umístil nějaký hotový příklad tak, aby to šlo spustit a bylo to funkčníDoufám, že by opravdu nespouštěl náhodnou binárku, kterou by ti někdo podstrčil v nějakém fóru. Takže dostaneš (a) zdroják (b) skript v interpretovaném jazyce.
Já si prohlédnu zdroják a doufám že to z něj alespoň zhruba pochopím.Tak teď jsem zmaten. Používáš spokojeně pojmy jako zdroják. Víš přitom, o čem mluvíš, nebo ne? Z
mě ve finále zůstal nějaký textový soubor .cpp ,ale nevím jak dále s ním pracovat, jak ho otevřít, předpokládám že mi tam asi něco chybíbych usuzoval, že vůbec, ale těžko říci. Zde: http://library.gnome.org/devel/gtk-tutorial/2.22/c39.html najdeš podrobný popis hello-world programu, včetně toho, jak se přesně zkompiluje do binárky. Je to základní Gtk+ tutorial a pokud jsi nějaký googlil, tak jsi ho nepochybně našel.
Hm, takže otázka: Umíš programovat v jakémkoli jazyce?
Pokud ano, tak v kterém?
Základy bashe, php pak ještě umím html/css i když to už programovací jazyk není :)
Doufám, že by opravdu nespouštěl náhodnou binárku, kterou by ti někdo podstrčil v nějakém fóru. Takže dostaneš (a) zdroják (b) skript v interpretovaném jazyce.
Když píši že nic neumím, ale chci se to naučit, tak nepředpokládám že mi někdo podstrčí tu nejtěžší formu ale naopak :)
Tak teď jsem zmaten. Používáš spokojeně pojmy jako zdroják. Víš přitom, o čem mluvíš, nebo ne?
Jako zdroják chápu obsah souboru, stáhnu si hotové řešení a podívám se do jeho "zdrojového kódu (např. tak že si ho otevřu v texťáku)" jak ho vytvořili a s jeho "zdrojovým kódem" budu dál pracovat, "zkoušet ho upravovat a koukat co to dělá" Když jsem tak koukal na to Hellworld který byl v C tak jsem zhruba pochopil co a jak tam je ze zkušeností s jinými jazyky. Děkuji. :)
s jeho "zdrojovým kódem" budu dál pracovat, "zkoušet ho upravovat a koukat co to dělá"C je ovšem kompilovaný jazyk, takže mezi úpravou zdrojáku a spuštěním je zapotřebí program zkompilovat a sestavit (slinkovat) do spustitelné binárky. Nevím, zda je tato věc jasná. Každopádně Gtk+ tutorial obsahuje i návod ke zkompilování, který lze v zásadě použít i bez pochopení, co děláš. Pochopení lze získat, jak psal kolega, např. s pomocí Herouta.
#include <gtk/gtk.h>
int main( int argc,
char *argv[] )
{
GtkWidget *window;
gtk_init (&argc, &argv);
window = gtk_window_new (GTK_WINDOW_TOPLEVEL);
gtk_widget_show (window);
gtk_main ();
return 0;
}
Dále jsem podle návodu požil příkaz:
gcc base.c -o base `pkg-config --cflags --libs gtk+-2.0`
[monte@localhost ~]$ cd Plocha
[monte@localhost Plocha]$ gcc base.c -o base `pkg-config --cflags --libs gtk+-2.0`
Package gtk+-2.0 was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `gtk+-2.0.pc'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package 'gtk+-2.0' found
base.c:1:21: error: gtk/gtk.h: Adresář nebo soubor neexistuje
base.c: In function ‘main’:
base.c:6: error: ‘GtkWidget’ undeclared (first use in this function)
base.c:6: error: (Each undeclared identifier is reported only once
base.c:6: error: for each function it appears in.)
base.c:6: error: ‘window’ undeclared (first use in this function)
base.c:10: error: ‘GTK_WINDOW_TOPLEVEL’ undeclared (first use in this function)
[monte@localhost Plocha]$
To mě trochu zaráží, oba dva balíčky které nevidí nainstalované mám.
Dále: #include <gtk/gtk.h>
odkazuje na další soubor - který nemám?
Už je to docela zlý když nezvládnu dát nic dohromady ani podle návodu. :-X
[root@localhost ~]# urpmi libgtk+2.0_0-devel
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích,
které jsou starší než instalovaná verze:
libpixman-1-devel-0.20.0-1mdv2010.1
libcairo-devel-1.9.14-0.2mdv2010.1
libpango1.0-devel-1.28.0-1.2mdv2010.2
libgtk+2.0_0-devel-2.20.1-1mdv2010.1
Přesto pokračovat v instalaci? (A/n) a
[root@localhost ~]# urpmi libgtk+2.0_0-devel --auto
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích,
které jsou starší než instalovaná verze:
libpixman-1-devel-0.20.0-1mdv2010.1
libcairo-devel-1.9.14-0.2mdv2010.1
libpango1.0-devel-1.28.0-1.2mdv2010.2
libgtk+2.0_0-devel-2.20.1-1mdv2010.1
[root@localhost ~]#
Já jsem si spíše všiml že už podobný problém někdo řešil, http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=3768.0 (rok 2005 :D:D:D:D:D )
Ano já mám 2010.1 upgradovanou na 2010.2 a fungují mi balíčky pro obě dvě verze, ale to přestávám řešit. V ubuntu to už šlo jak má, tady je muj vysledek:http://img340.imageshack.us/img340/8752/snmekobrazovkyo.pngChci vám mnohokrát poděkovat, teď už se jenom učit, aspon vím že to jde! :D Chtěl bych takovéhle okno a jeho obsah by tvořilo html/css .. s tím už jsem se setkal s jednou aplikací v mandrivě (mandriva-galaxy) ... musím dál zkoušet :)
Tiskni Sdílej: