Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Gtk asi jakási výstupní forma těchto jazyků?Gtk+ je knihovna. U knihoven v nízkoúrovňových jazycích (C, C++) je běžné, že mají rozhraní i pro jiné jazyky.
Zkusil jsem tedy něco sesmolit z pár příkladů z C, ale všude už jaksi počítali s tím že zbytek věcí už umím, například to jak ten program poté taky spustit, mě ve finále zůstal nějaký textový soubor .cpp ,ale nevím jak dále s ním pracovat, jak ho otevřít, předpokládám že mi tam asi něco chybí.Hm, takže otázka: Umíš programovat v jakémkoli jazyce? Pokud ano, tak v kterém? Pokud ne, tak psaní rovnou programu s grafickým rozhraním nedoporučuji, bude to krušné a počítej, že výsledek budeš mnohokrát zahazovat a psát celý znovu. Přinejmenším se ale musíš pro nějaký jazyk rozhodnout.
Další věc byla, že v nějakém článku psali, stáhněte si tuhle knihovnu, aby to ve výsledku šlo, v jiném článku po mě chtěli jinou, to je taky špatné, mám gnome, a rád bych aby to využívalo nějakou knihovnu která už tam standardně je.Jak se přesně jmenuje balíček s Gtk+, to závisí na distribuci, když ji nenapíšeš, těžko poradit přesně. Typické názvy jsou gtk2-devel a libgtk2.0-dev, každopádně by příslušný balíček měl mít v popisu Gtk+ 2 development.
kdyby zde umístil nějaký hotový příklad tak, aby to šlo spustit a bylo to funkčníDoufám, že by opravdu nespouštěl náhodnou binárku, kterou by ti někdo podstrčil v nějakém fóru. Takže dostaneš (a) zdroják (b) skript v interpretovaném jazyce.
Já si prohlédnu zdroják a doufám že to z něj alespoň zhruba pochopím.Tak teď jsem zmaten. Používáš spokojeně pojmy jako zdroják. Víš přitom, o čem mluvíš, nebo ne? Z
mě ve finále zůstal nějaký textový soubor .cpp ,ale nevím jak dále s ním pracovat, jak ho otevřít, předpokládám že mi tam asi něco chybíbych usuzoval, že vůbec, ale těžko říci. Zde: http://library.gnome.org/devel/gtk-tutorial/2.22/c39.html najdeš podrobný popis hello-world programu, včetně toho, jak se přesně zkompiluje do binárky. Je to základní Gtk+ tutorial a pokud jsi nějaký googlil, tak jsi ho nepochybně našel.
Hm, takže otázka: Umíš programovat v jakémkoli jazyce?
Pokud ano, tak v kterém?
Základy bashe, php pak ještě umím html/css i když to už programovací jazyk není :)
Doufám, že by opravdu nespouštěl náhodnou binárku, kterou by ti někdo podstrčil v nějakém fóru. Takže dostaneš (a) zdroják (b) skript v interpretovaném jazyce.
Když píši že nic neumím, ale chci se to naučit, tak nepředpokládám že mi někdo podstrčí tu nejtěžší formu ale naopak :)
Tak teď jsem zmaten. Používáš spokojeně pojmy jako zdroják. Víš přitom, o čem mluvíš, nebo ne?
Jako zdroják chápu obsah souboru, stáhnu si hotové řešení a podívám se do jeho "zdrojového kódu (např. tak že si ho otevřu v texťáku)" jak ho vytvořili a s jeho "zdrojovým kódem" budu dál pracovat, "zkoušet ho upravovat a koukat co to dělá" Když jsem tak koukal na to Hellworld který byl v C tak jsem zhruba pochopil co a jak tam je ze zkušeností s jinými jazyky. Děkuji. :)
s jeho "zdrojovým kódem" budu dál pracovat, "zkoušet ho upravovat a koukat co to dělá"C je ovšem kompilovaný jazyk, takže mezi úpravou zdrojáku a spuštěním je zapotřebí program zkompilovat a sestavit (slinkovat) do spustitelné binárky. Nevím, zda je tato věc jasná. Každopádně Gtk+ tutorial obsahuje i návod ke zkompilování, který lze v zásadě použít i bez pochopení, co děláš. Pochopení lze získat, jak psal kolega, např. s pomocí Herouta.
#include <gtk/gtk.h>
int main( int argc,
char *argv[] )
{
GtkWidget *window;
gtk_init (&argc, &argv);
window = gtk_window_new (GTK_WINDOW_TOPLEVEL);
gtk_widget_show (window);
gtk_main ();
return 0;
}
Dále jsem podle návodu požil příkaz:
gcc base.c -o base `pkg-config --cflags --libs gtk+-2.0`
[monte@localhost ~]$ cd Plocha
[monte@localhost Plocha]$ gcc base.c -o base `pkg-config --cflags --libs gtk+-2.0`
Package gtk+-2.0 was not found in the pkg-config search path.
Perhaps you should add the directory containing `gtk+-2.0.pc'
to the PKG_CONFIG_PATH environment variable
No package 'gtk+-2.0' found
base.c:1:21: error: gtk/gtk.h: Adresář nebo soubor neexistuje
base.c: In function ‘main’:
base.c:6: error: ‘GtkWidget’ undeclared (first use in this function)
base.c:6: error: (Each undeclared identifier is reported only once
base.c:6: error: for each function it appears in.)
base.c:6: error: ‘window’ undeclared (first use in this function)
base.c:10: error: ‘GTK_WINDOW_TOPLEVEL’ undeclared (first use in this function)
[monte@localhost Plocha]$
To mě trochu zaráží, oba dva balíčky které nevidí nainstalované mám.
Dále: #include <gtk/gtk.h>
odkazuje na další soubor - který nemám?
Už je to docela zlý když nezvládnu dát nic dohromady ani podle návodu. :-X
[root@localhost ~]# urpmi libgtk+2.0_0-devel
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích,
které jsou starší než instalovaná verze:
libpixman-1-devel-0.20.0-1mdv2010.1
libcairo-devel-1.9.14-0.2mdv2010.1
libpango1.0-devel-1.28.0-1.2mdv2010.2
libgtk+2.0_0-devel-2.20.1-1mdv2010.1
Přesto pokračovat v instalaci? (A/n) a
[root@localhost ~]# urpmi libgtk+2.0_0-devel --auto
Následující balíčky nelze instalovat, protože závisí na balíčcích,
které jsou starší než instalovaná verze:
libpixman-1-devel-0.20.0-1mdv2010.1
libcairo-devel-1.9.14-0.2mdv2010.1
libpango1.0-devel-1.28.0-1.2mdv2010.2
libgtk+2.0_0-devel-2.20.1-1mdv2010.1
[root@localhost ~]#
Já jsem si spíše všiml že už podobný problém někdo řešil, http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=3768.0 (rok 2005 :D:D:D:D:D )
Ano já mám 2010.1 upgradovanou na 2010.2 a fungují mi balíčky pro obě dvě verze, ale to přestávám řešit. V ubuntu to už šlo jak má, tady je muj vysledek:http://img340.imageshack.us/img340/8752/snmekobrazovkyo.pngChci vám mnohokrát poděkovat, teď už se jenom učit, aspon vím že to jde! :D Chtěl bych takovéhle okno a jeho obsah by tvořilo html/css .. s tím už jsem se setkal s jednou aplikací v mandrivě (mandriva-galaxy) ... musím dál zkoušet :)
Tiskni
Sdílej: