Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
#include <stdio.h>
#include <stdlib.h>
#include <sys/types.h>
#include <unistd.h>
void pracuj(){
printf("Zavolal jsem metodu pracuj\n");
printf("Rodicovsky proces je: %d",(int)getppid());
sleep(5);
printf("Konec metody pracuj\n\n");
}
int main (){
pid_t child_pid;
int status;
printf ("the main program process id is %d\n", (int) getpid ());
for(int i=0;i<2;i++){
child_pid = fork ();
if(child_pid == 0){
printf("vytvoreny potomek %d\n",(int)getpid());
pracuj();
}
}
wait(&status);
printf("Konec programu\n");
return (0);
}
Řešení dotazu:
pracuj
(nebo ta podmínková větev potomka) musí končit exit
em, jinak se po skončení vrátí do onoho for cyklu a znovu se fork
ne.
wait
tak dlouho, dokud neselže s ECHILD
fork
, a potom proveďte stejný počet wait
ůfork
em), a když wait
vrátí nějaké PID, odebrte je z té množiny, takže když bude ta množina prázdná, žádné další dítě neníTiskni Sdílej: