Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Řešení dotazu:
$ echo 'int main() { printf("Ret: %i\n", system("perl -e \"exit(17);\"") >> 8); }' | gcc -w -x c - && ./a.out
Ret: 17
$ echo 'int main() { printf("Ret: %i\n", system("perl -e \"17;\"") >> 8); }' | gcc -w -x c - && ./a.out
Ret: 0
suster@ubuntu-l1:~/Production/TSMReport$ ./tsm.pl ...(nejaky vystup)... suster@ubuntu-l1:~/Production/TSMReport$ echo $? 1 suster@ubuntu-l1:~/Production/TSMReport$ ./tsm ...(nejaky vystup)... suster@ubuntu-l1:~/Production/TSMReport$ echo $? 0 cat tsm.c int main(int argc, char *argv[]) { int i; char run_this [] = "perl /home/jsuster/Production/TSMReport/tsm.pl"; setuid( 0 ); return system(run_this); }
$ echo 'int main() { return 256; }' | gcc -w -x c - && ./a.out ; echo $?
0
Navratovy kod se da zjistit pomoci makra WEXITSTATUS (doporucuju se podivat na "man 2 wait").
Uplne nejlepsi je neco takoveho:
status = system(command);
if(WIFEXITED(status)) {
printf("Command %s exited with return code %i\n", command, WEXITSTATUS(status));
} else {
printf("Command %s ended unexpectedly\n", command,);
}
$ echo 'int main() { printf("Ret: %i\n", system("perl -e \"exit(17);\"") >> 8); }' | gcc -w -x c - && strace -f ./a.out
...
[pid 11921] exit_group(17) = ?
Process 11920 resumed
Process 11921 detached
<... waitpid resumed> [{WIFEXITED(s) && WEXITSTATUS(s) == 17}], 0) = 11921
...
cp /usr/bin/vim perl PATH=.:$PATH ./tsm
Tiskni
Sdílej: