Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Zdravím,
Mám v podstatě dvě otázky:
1) Dynamická změna velikosti okna podle velikosti hlavního widgetu. Chci vyrobit okno, ve kterém bude tabulka nějakých objektů a chci, aby se velikost okna přizpůsobila velikosti tabulky (pokud se vejde na obrazovku). Tabulka může být pokaždé jinak veliká, takže nemůžu použít fixní velikost.
Skládá se to z QMainWindow (hlavní okno), ve kterém je QScrollArea a v ní můj vlastní widget Tabulka (QGridLayout s dalšími widgety).
Zkoušel jsem tohle, ale okno se vyrobí stejně velké jako když jsem velikost nijak nenastavoval.
QMainWindow window; QScrollArea * scroll = new QScrollArea; Table * table = new Table; table->generateTable(); scroll->setWidget(table); window.setCentralWidget(scroll); window.resize(scroll->sizeHint());
Tabulka se za běhu může zvětšovat/zmenšovat. Bude se okno dynamicky zvětšovat samo od sebe nebo ho musím po každé změně překreslit ručně? Napadá mě předefinovat resizeEvent tabulky, který zavolá resizeEvent okna, ale přijde celkem komplikované.
2) Maximalizace okna jen na velikost widgetu
Tohle by mělo jít pomocí setMaximumSize(), ale jak zjistím velikost tabulky, když nic z tohohle nevrací rozumnou velikost?
scroll->size(); scroll->sizeHint(); //pripadne scroll->viewport()->size(); scroll->viewport()->sizeHint();
Ale pokaždé, když si néjaký program jen tak mění velikost okna, tak mě to děsně štve.Přesně tak. Pokud máš dobrý důvod něco takového dělat, nastav rozumný horní limit za který se okno už samo zvětšovat nebude.
Problém tam dělá ta QScrollArea. Zkus resizovat na velikost toho, co je uvnitř (table).Ale jak? Když to zkusím takhle,
scroll->setWidget(table); scroll->resize(table->size());nic se nezmění. Možná, že table->size() vrací divnou velikost, ale to se mi nezdá, protože samotná tabulka (jako hlavní widget) se vykreslí tak velká jak je potřeba, případně „vyteče“ ven, když se nevejde na obrazovku.
Aktualizace:
1) Teď jsem zkusil resizovat okno až těsně před tím než ho zobrazím a funguje to. Možná pomohlo resizovat na velikost widgetu samotného a ne na velikost widgetu v nějakém kontejneru. Akorát se nezobrazí celé, oříznuté o pár pixelů napravo a dole, takže se objeví oba ScrollBary. Viz příloha.
2) Okno se sice nedá zvětšit nad určitou velikost ručně (myší),
window->resize(table->size())ale tlačítko Maximize ignoruje maximální velikost widgetu. Jak tohle obejít?
const int fill = 4; // spravna velikost okna window.resize(table->width() + fill,table->height() + fill); window.setMaximumSize(table->width() + fill, table->height() + fill); // spatna velikost okna QSize size; size = table->size(); size.rwidth() += fill; size.rheight() += fill; window.resize(size); window.setMaximumSize(size);Samozřejmě použiju to co funguje, ale zajímalo by mě proč se to takhle chová.
Ad 2: Mea culpa, napsal jsem to špatně.
window->setMaximumSize(...)omezí velikost okna při ručním zvětšování (myší), ale tlačítko Maximize ho vesele ingoruje a zvětší okno na celou obrazovku.
Co jsem se zatím dočetl, tak se o maximalizaci a) stará Window Manager, b) maximizeWindowEvent
neexistuje a nedá se pořádně rozlišit co je „obyčejný“ resizeEvent
od maximalizace. Čili řešení může být přepsat ve widgetu resizeEvent
a v něm kontrolovat rozdíly nové a staré velikosti a konečnou velikost případně upravit.
Musím to udělat takhle nebo existuje ještě jiný způsob?
Tiskni
Sdílej: