abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1977 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Qt4 dynamická změna velikosti okna

    1.6.2011 23:14 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Přečteno: 509×

    Zdravím,

    Mám v podstatě dvě otázky:

    1) Dynamická změna velikosti okna podle velikosti hlavního widgetu. Chci vyrobit okno, ve kterém bude tabulka nějakých objektů a chci, aby se velikost okna přizpůsobila velikosti tabulky (pokud se vejde na obrazovku). Tabulka může být pokaždé jinak veliká, takže nemůžu použít fixní velikost.

    Skládá se to z QMainWindow (hlavní okno), ve kterém je QScrollArea a v ní můj vlastní widget Tabulka (QGridLayout s dalšími widgety).

    Zkoušel jsem tohle, ale okno se vyrobí stejně velké jako když jsem velikost nijak nenastavoval.

    	QMainWindow window;
    	QScrollArea * scroll = new QScrollArea;
    	Table * table = new Table;
    	
    	table->generateTable();
    	
    	scroll->setWidget(table);
    	window.setCentralWidget(scroll);
    	window.resize(scroll->sizeHint());	
    

    Tabulka se za běhu může zvětšovat/zmenšovat. Bude se okno dynamicky zvětšovat samo od sebe nebo ho musím po každé změně překreslit ručně? Napadá mě předefinovat resizeEvent tabulky, který zavolá resizeEvent okna, ale přijde celkem komplikované.

    2) Maximalizace okna jen na velikost widgetu
    Tohle by mělo jít pomocí setMaximumSize(), ale jak zjistím velikost tabulky, když nic z tohohle nevrací rozumnou velikost?

    scroll->size();
    scroll->sizeHint();
    //pripadne
    scroll->viewport()->size();
    scroll->viewport()->sizeHint();
    
    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!

    Odpovědi

    Josef Kufner avatar 2.6.2011 07:54 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Problém tam dělá ta QScrollArea. Zkus resizovat na velikost toho, co je uvnitř (table).

    Ale pokaždé, když si néjaký program jen tak mění velikost okna, tak mě to děsně štve.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    rADOn avatar 2.6.2011 15:31 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Ale pokaždé, když si néjaký program jen tak mění velikost okna, tak mě to děsně štve.
    Přesně tak. Pokud máš dobrý důvod něco takového dělat, nastav rozumný horní limit za který se okno už samo zvětšovat nebude.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    Josef Kufner avatar 2.6.2011 15:38 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Takový limit ale bude hledat těžko, protože na každém počítači a u každého uživatele je jiný.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    rADOn avatar 2.6.2011 15:55 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Jako maximum bych použil buď velikost hlavního okna aplikace nebo přinejhorším velikost plochy.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    Josef Kufner avatar 2.6.2011 19:35 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Myslíš to okno, co je maximalizované na druhém monitoru, který má úplně jiné rozlišení než ten první?
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    rADOn avatar 3.6.2011 15:01 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    To sem netahej, žádný "druhý" monitor není. Okno patří tam kam ho window manager posadí – implicitně tam kde je jako hlavní okno, ergo to co popisuješ nemůže nastat. Pokud si to uživatel nastaví jinak, může si nastavit i velikost a nemám mu do toho co kecat. Pokud bych náááhodou psal jeden ze vzácných případů kdy má program druhého monitoru zapotřebí (cad, střižna, 3d editor…) bude druhý monitor explicitně nastavený uživatelem. Nemám rád programy, které se snaží být chytřejší než window manager.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    Josef Kufner avatar 3.6.2011 17:34 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Hezky odporuješ sám sobě.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    3.6.2011 00:54 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Dobře, na dynamické zvětšování/zmenšování okna kašlu. Přineslo by to víc problémů než užitku.
    Problém tam dělá ta QScrollArea. Zkus resizovat na velikost toho, co je uvnitř (table).
    Ale jak? Když to zkusím takhle,
    scroll->setWidget(table);
    scroll->resize(table->size());
    
    nic se nezmění. Možná, že table->size() vrací divnou velikost, ale to se mi nezdá, protože samotná tabulka (jako hlavní widget) se vykreslí tak velká jak je potřeba, případně „vyteče“ ven, když se nevejde na obrazovku.
    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!
    3.6.2011 01:24 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Příloha:

    Aktualizace:
    1) Teď jsem zkusil resizovat okno až těsně před tím než ho zobrazím a funguje to. Možná pomohlo resizovat na velikost widgetu samotného a ne na velikost widgetu v nějakém kontejneru. Akorát se nezobrazí celé, oříznuté o pár pixelů napravo a dole, takže se objeví oba ScrollBary. Viz příloha.

    2) Okno se sice nedá zvětšit nad určitou velikost ručně (myší),

    window->resize(table->size())
    ale tlačítko Maximize ignoruje maximální velikost widgetu. Jak tohle obejít?

    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!
    Josef Kufner avatar 3.6.2011 13:18 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Těch pár pixelů bude rámeček, který přidává QScrollArea.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    3.6.2011 19:46 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna
    Bylo to přesně tak, ale objevila se zajímavá anomálie když nastavuju velikost widgetu. Pokud to celé nastavuju při volání funkce, velikost okna je správná, ale když si nejdřív vyrobím objekt QSize a ten upravím, okno se zobrazí menší. A přitom oboje má stejné hodnoty.
    const int fill = 4;
    // spravna velikost okna
    window.resize(table->width() + fill,table->height() + fill);
    window.setMaximumSize(table->width() + fill, table->height() + fill);
    
    // spatna velikost okna
    QSize size;
    size = table->size();
    size.rwidth() += fill;
    size.rheight() += fill;
    
    window.resize(size);
    window.setMaximumSize(size);
    
    Samozřejmě použiju to co funguje, ale zajímalo by mě proč se to takhle chová.
    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!
    3.6.2011 19:58 Martin Matějek | skóre: 12 | blog: Flying_circus | Kladno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Qt4 dynamická změna velikosti okna

    Ad 2: Mea culpa, napsal jsem to špatně.

    window->setMaximumSize(...)
    
    omezí velikost okna při ručním zvětšování (myší), ale tlačítko Maximize ho vesele ingoruje a zvětší okno na celou obrazovku.

    Co jsem se zatím dočetl, tak se o maximalizaci a) stará Window Manager, b) maximizeWindowEvent neexistuje a nedá se pořádně rozlišit co je „obyčejný“ resizeEvent od maximalizace. Čili řešení může být přepsat ve widgetu resizeEvent a v něm kontrolovat rozdíly nové a staré velikosti a konečnou velikost případně upravit.

    Musím to udělat takhle nebo existuje ještě jiný způsob?

    Don't judge me by the friends I keep. No, no, no. Judge me by the enemies I have slain!

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.