Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Kopie root@vzdalenypocitac cp /adresar/soubor /cilNo a potřeboval bych napsat skript, který to projde a na vzdáleném PC spustí daný příkaz. Skript napsaný níže by fungoval, kdyby... - když to nechám takto použije read standardní oddělovač a v proměnné $command mám jen "cp" namísto "cp /adresar/soubor /cil" - když definuju proměnnou IFS=";" (a použiju v cfg souboru jako oddělovač ;), tak to píše chybu: ./sript.sh: line 45: ssh root@vzalenypocitac: command not found Poradí někdo co s tím? (Netrvám na použití příkazu read, nic lepšího jsem ale stvořit nedokázal. Ve smyčce cyklu se toho bude provádět více (další dotazy, kontrola))
#!/bin/bash Config=${0%.*}.cfg echo $Config #IFS=; grep -v "^#" $Config | while read label remoteuser command do echo $label sshcmd="ssh $remoteuser" cmd="$($sshcmd $command; exit)" done
Řešení dotazu:
Kopie root@vzdalenypocitac "cp /adresar/soubor /cil"
IFS=';'
, zkuste si dát IFS=' '
před cmd="$($sshcmd $command; exit)"
.
…samozřejmě to nevyřeší zadání, jen to provede první řádek…
IFS=";"
, ale ve skriptu máte IFS=;
(navíc zakomentované), což udělá něco úplně jiného. Takže pokud chcete poradit, dejte sem skript, vstup a chybovou hlášku, které si odpovídají. Nemusejí to samozřejmě být ostrá (a citlivá) data, ale mělo by to být něco, na čem lze chybu reprodukovat.
while read line; do set -- $line label="$1" remoteuser="$2" shift 2 command="$*" ... done < $Config
#!/bin/bash Config=1.cfg #IFS=";" grep -v "^#" $Config | while read label remoteuser command2 command3 do command="mkdir /test" echo $command echo $command2 echo $command3 sshcmd="ssh $remoteuser" cmd1="$($sshcmd $command; exit)" cmd2="$($sshcmd $command2; exit)" cmd2="$($sshcmd $command3; exit)" doneA mám dva konfigurační soubory ve stejném adresáři (1.cfg oddělený tabulátory, 2.cfg oddělený středníky), ale oba obsahují stejná data:
uloha1 root@vzdalenypocitac touch /test/test.txt cp /test/test.txt /test/test_copy.txtKdyž použiju Config=1.cfg a zakomentuju $IFS=";", tak se sice načtou proměnné command2 a command3 špatně, ale aspoň ten natvrdo napsaný $command (mkdir /test) se provede:
mkdir /test touch /test/test.txt cp /test/test.txt /test/test_copy.txt touch: missing file operand Try `touch --help' for more information. bash: /test/test.txt: No such file or directoryKdyž použiju Config=2.cfg a použiju $IFS=";", tak mám sice nádherně načtené proměnné ze souboru, ale nic se neprovede. Nic!
mkdir /test touch /test/test.txt cp /test/test.txt /test/test_copy.txt ./dotaz.sh: line 11: ssh root@cz-brn1-ssm: command not found ./dotaz.sh: line 12: ssh root@cz-brn1-ssm: command not found ./dotaz.sh: line 13: ssh root@cz-brn1-ssm: command not foundA nepomůže ani, když v konfiguračním souboru dám jednotlivé řetězce do uvozovek, když nedefinuju IFS, tak to bere za oddělovače i mezery uvnitř uvozovek. Takže otázka je pořád stejná. Když nedefinuju $IFS, tak čtu špatně soubor. Když definuju $IFS, tak se mi v cyklu odmítá cokoli spustit (dokonce i mimo cyklus)! Co s tím? PS: Ten druhý způsob cyklu s read jsem už taky zkoušel. Chovalo se to stejně. Navíc jsem nevěděl jak se zbavit řádků s komentáři...
while read line; do ... done < $Config
#!/bin/bash Config=1.cfg OLDIFS="$IFS" MYSEP=';' IFS="$MYSEP" grep -v "^#" $Config | while read label remoteuser command2 command3 do command="mkdir /test" echo $command echo $command2 echo $command3 sshcmd="ssh $remoteuser" #nejpozději tady IFS="$OLDIFS" cmd1="$($sshcmd $command; exit)" cmd2="$($sshcmd $command2; exit)" cmd2="$($sshcmd $command3; exit)" IFS="$MYSEP" done
Ach jo. To je opravdu tak těžké pochopit, že pro řešení problému je potřeba ukázat, jak vypadá konfigurační soubor, se kterým máte problémy, ne ten, se kterým je nemáte?
Takže otázka je pořád stejná. Když nedefinuju $IFS, tak čtu špatně soubor. Když definuju $IFS, tak se mi v cyklu odmítá cokoli spustit (dokonce i mimo cyklus)! Co s tím?
Místo tučného písma a vykřičníku raději poskytněte informace potřebné k řešení. Takhle můžu jen hádat, jeden problém by mohl být v tom, že když nastavíte proměnnou IFS
takhle, tak (1) ovlivní úplně všechno, co dělá váš shell a co závisí na její hodnotě, tj. i v té příkazové substituci a (2) jen shodou okolností se vůbec aplikuje na ten příkaz read
. Proměnná IFS
je nebezpečná hračka a měla by se nastavovat jen tam, kde to opravdu potřebujete, tj.
egrep -v '^#' $config | while IFS=';' read label target cmd2 cmd3; do
Další problém, na který narazíte vzápětí, je, že všechno, co je v těle cyklu, tedy i ssh, zpracovává stejný standardní vstup jako read
, takže se ve výsledku zpracuje jen první řádek. Dá se to obejít různě, např. tak, že všemu, co by mohlo něco číst ze vstupu (např. tomu ssh) přesměrujete vstup z /dev/null
. Nebo si lze pomoci trikem
exec 3< <(egrep -v '^#' $config) while IFS=';' read label target cmd2 cmd3 <&3; do
Na vašem místě bych si ovšem nekomplikoval život, konfigurační soubor by vypadal takto
job1 mike@host1 id ; df -h / ; w -f job2 root@host1 id ; w -f job3 root@host2 id ; w -f ; df -h
a skript takto
#!/bin/bash egrep -v '^#' cmds | while read label target cmd; do out=`ssh $target "$cmd" </dev/null` echo -e "job $label:\n$out" done
Tiskni
Sdílej: