Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
Pokud někdo použije stejné heslo pro desítky aplikací i někde ne internetu, pak toto heslo bude muset za nějakou dobu změnit zatímco jinde ne - už to zvýší rapidně bezpečnost.Nezvýší.
expirace tak 5 letZa 5 let ta aplikace už nejspíš nebude existovat. A i kdyby náhodou existovala, můžete začít řešit expiraci hesla za 4,5 roku. Navíc je nesmysl řešit prodloužení platnosti hesla o pár hodin z pěti let.
Proč konkrétně by se tím nezvýšila bezpečnost?To je úplně špatně položená otázka. To, že něco zkomplikuje uživateli život, ještě vůbec neznamená, že to zvýší bezpečnost. Správně ta otázka zní: „Jak se tímto způsobem zvýší bezpečnost?“ Já žádný důvod nevidím. Sníží se tím nějak šance získat aktuální heslo přímo od uživatele nebo útokem hrubou silou? Nesníží, spíš naopak, uživatel bude volit jednoduchá hesla, heslo si možná někam na viditelné místo napíše. Pokud útočník získá heslo, zabrání mu změna hesla páchat další škody? S vysokou pravděpodobností ne, protože se nic nezměnilo na zabezpečení toho, kudy heslo uniklo prvně, takže útočník jen stejným způsobem získá heslo nové – a nebo jednoduše zkusí slovníkový útok s variacemi hesla. Takže jaký je ten druh útoku, proti kterému expirace hesel chrání? Mimochodem, když chcete heslo porovnávat na podobnost s uživatelským jménem a 20 předchozími hesly, musíte hesla ukládat v otevřeném tvaru a alespoň při změně hesla je musíte v otevřeném tvaru přenášet. To je podle mne z pohledu správce aplikace mnohem větší bezpečnostní riziko, než dlouho platné heslo. Taky si nejsem jist, zda je vůbec splnitelná podmínka, že budete mít 20 různých hesel a každá dvě bude navzájem rozdílná alespoň o 40 %…
Mimochodem, když chcete heslo porovnávat na podobnost s uživatelským jménem a 20 předchozími hesly, musíte hesla ukládat v otevřeném tvaru a alespoň při změně hesla je musíte v otevřeném tvaru přenášet. To je podle mne z pohledu správce aplikace mnohem větší bezpečnostní riziko, než dlouho platné heslo. Taky si nejsem jist, zda je vůbec splnitelná podmínka, že budete mít 20 různých hesel a každá dvě bude navzájem rozdílná alespoň o 40 %…Nemusím je ukládat v otevřeném formátu. Můžou to být hashe, které by se porovnávaly s novým heslem. A tu rozdílnost o 40% bych bral jen u posledního hesla, které by stejně uživatel musel zadat při změně hesla.
Tiskni
Sdílej: