Byla vydána nová verze 2023.4 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Vypíchnout lze podporu Cloud ARM64, Vagrant Hyper-V a Raspberry Pi 5.
Společnosti IBM, Meta a dalších vice než 50 zakládajících členů (bez Microsoftu a OpenAI) vytvořili mezinárodní alianci AI Alliance pro spolupráci na vývoji a rozvoji otevřené, bezpečné a odpovědné umělé inteligence.
Služba pro hlídání uniklých hesel Have I Been Pwned oslavila 10. výročí. Troy Hunt ji spustil 4. prosince 2013 (Twitter).
Programovací jazyk HTML.
Podpora TORu v Debianu 11 Bullseye a 10 Buster byla ukončena. Doporučuje se přechod na Debian 12 Bookworm.
Příkaz "opakuj donekonečna" je nově v rozporu s podmínkami používání ChatGPT. Příkaz vedl k prozrazení trénovacích dat [/.].
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 14.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS. Vypíchnout lze podporu NO_COLOR a Debugger Adapter Protocol (DAP).
Byla vydána verze 5.0 webového aplikačního frameworku napsaného v Pythonu Django (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
TuxClocker je Qt GUI nástroj pro monitorování a nastavování (přetaktovávání) hardwaru na Linuxu. Aktuální verze je 1.4.0. Z novinek lze vypíchnout monitorování využití AMD a NVIDIA VRAM nebo sledování spotřeby energie procesorů AMD a Intel.
O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
class Validator { public static function notEmpty($mValue){ if(!isset($mValue)){ return false; } else if(is_null($mValue)){ return false; } else if (is_integer($mValue)){ return true; } else if (is_object($mValue)){ return true; } else if(is_string($mValue)){ return strlen($mValue) != 0; } else if(is_array($mValue)){ return sizeof($mValue) > 0; } } }Tato metoda dost zpřehlednila kód. Bohužel se ale volá během requestu mnohokrát a to něco stojí. Pokud test implementuju jako normální funkci, je to jen nepatrně rychlejší. Pokud však tělo metody zapíšu do kódu rovnou jako výraz, je to mnohem rychlejší. Jednoduchý test volající validaci 1000x ukázal:
Checked 1000x via Validator method in 3.41 ms Checked 1000x via inline expression in 0.19 msTo mne vede myšlence, zda neexistuje v php něco jako makra v C? Tj. abych měl validační kód na jednom místě a přitom aby odpadla režije s voláním metody? Díky za případné náměty!
To mne vede myšlence, zda neexistuje v php něco jako makra v C?Když bude nejhůř, můžeš na zdrojáky vždycky pustit
cpp
(nebo jakýkoli jiný preprocesor nebo makroprocesor nebo obecně šablonovací systém, whatever).
if (!empty($mValue)) { ... }nebo
if ($mValue !== null) { ... }Jak vypadá ten kód okolo?
Považuju současně za dobré mít kontroly na jednom místě - moje pojetí neprázdnosti je pak na onom místě zřetelně vyjádřené a platí pro celou aplikaci - stačí se podívat na onu metodu. Pokud bych pomíněně kontroloval přímo v kódu s ohledem na typ, zanese se užitečný kód balastem, který nesouvisí přímo s aplikační logikou a tím utrpí čitelnost.Kontrola přece patří k objektu, do kterého se daná hodnota ukládá. Dál se pracuje už jen s naplněnými objekty, resp. jejich gettery. Tím se hlavní kód zjednoduší na minimum a zpřehlední.
$x !== null
napsat !empty($a)
.
Btw, ty dvě rovnítka tam nejsou omylem.
$_GET[nick]
ve skrytém poli), jiné mohou být prázdné (např. $_GET[state]
u neamerického státu) a jiné je třeba nutné před uložením do objektu otestovat na přítomnost v databázi. Nejsou to řetězce, ale nick
, state
a např. username
. A každý z nich se testuje jinak.
""
vs. null
.
# Checked via static Validator::notEmpty() in 1.84 ms # Checked via inline expression in 0.30 ms # Checked via normal function in 1.64 ms # Checked via object->notEmpty() in 1.87 ms
U dynamicky nebo slabě typovaných jazyků si s typem jist nemusím být. Takže to je otázka přístupu.Pokud testuji například číslo domu v adrese a očekávám řetězec, tak budu testovat a ukládat řetězec. Nebudu se snažit ho převádět na číslo, i když ve většině případů to číslo bude. Takže vždycky vím, jakého typu ta uložená proměnná bude. Nebo mi to může být jedno a uložím to co přijde. Záleží na požadavcích na aplikaci. Pokud naopak očekávám číslo a někdo mi tam narve string, mám podle požadavku na aplikaci na výběr, zda se pokusím ten string převést na číslo nebo ten string odmítnu. Vždy záleží na konkrétním případě vstupní hodnoty, zda budu tvrdě kontrolovat přesnost vstupů, zda se vstupní data pokusím normalizovat nebo mi to bude jedno. Testovat všechny vstupy postupně jedním univerzálním nástrojem je IMHO blbost a aplikace na to doplatí výkonem. Mám na mysli testování po jednom. Výkonově přijatelnou variantou by mohlo být testování všech vstupů jednou třídou, která by všechny ošetřené hodnoty poskytla buď ve formě objektu, anebo třeba ve formě asociativního pole. Objekt se mi však jeví jako lepší, neboť umožňuje vytváření i jiných než primitivních getterů. Jsem prostě zaujatý proti primitivním jednořádkovým getterům a setterům. A nestydím se za to. Jsem zastáncem toho, že setter si musí umět sám ošetřit vstupy a nesmí očekávat, že to za něj udělá někdo předtím. Tím pro mne uvedené statické validátory postrádají na významu.
Uvedené měření mi vlastně dokázalo, jak nesmyslné je objektové programování s jednořádkovými gettery a settery. Výsledné aplikace jsou pak líné, protože proměnné jsou testovány ještě před uložením do objektu a to znamená další režii a znepřehlednění kódu.Objektové programování nemá být rychlejší než assembler, ale má zpřehlednit program pro programátory. Rozvinutí jednořádkových getterů a setterů je jedna ze základních optimalizací, které může dělat kompilátor. Jinak dotaz je ukázkovým příkladem předčasné optimalizace. Ztráta výkonu spojená s voláním jednořádkových funkcí bude nejspíš o několik řádů menší, než ztráta výkonu spojená s typickým nasazením PHP – zpracování zdrojového kódu pro každý požadavek, chybějící optimalizace překladače a běhového prostředí, neexistující kontext aplikace, který by umožnil kešovat data rovnou v paměti procesu atd. Pokud je tedy pro aplikaci zdržení voláním funkce kritické, zvážil bych spíš změnu běhového prostředí aplikace, která by přinesla řádově větší zlepšení výkonu.
Je hodně podivné proměnnou testovat na číslo, řetězec a objekt zároveňJenže to je právě dáno tím, že to není objektové. Pokud by bylo, tak každý typ, kde je to zapotřebí, má svou validační metodu (resp. více), a ta se prostě zavolá. Tohle je prostě pokus o makro/šablonu v jazyce, který nic takového nemá.
Jinak dotaz je ukázkovým příkladem předčasné optimalizace. Ztráta výkonu spojená s voláním jednořádkových funkcí bude nejspíš o několik řádů menší, než ztráta výkonu spojená s typickým nasazením PHP – zpracování zdrojového kódu pro každý požadavek, chybějící optimalizace překladače a běhového prostředíAno. Proto vidím šanci v makrech nebo JIT optimalizaci. Pokud nic funčního v PHP zatím není, kašlu na to protože ta pomalost není kritická.
Jenže to je právě dáno tím, že to není objektové. Pokud by bylo, tak každý typ, kde je to zapotřebí, má svou validační metodu (resp. více), a ta se prostě zavolá. Tohle je prostě pokus o makro/šablonu v jazyce, který nic takového nemá.Ano, souhlasím.
Tiskni
Sdílej: