Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
git describe --tag --match='v[0-9]*' git log -n 1 --pretty='%ai'Nevíte o nějaké knihovně v čistém PHP, která by tohle uměla? Co jsem tak našel, ten log by nebyl problém, ale co describe?
Řešení dotazu:
Potíž je v tom, že ne vždy je na serveru dostupný Git nebo není možné spouštět externí programy.V takovém případě se dělá git deployment velmi špatně... ale existuje na to lék... dělat deployment lokálně, pustit skripty a odeslat pomocí rsyncu. Mimochodem, pokud to jenom trochu lze, vždy se vyhýbám hostování aplikací v omezeném prostředí. Zpravidla věci tohoto typu (git, spouštění příkazů) uvádím jako součást systémových požadavků, a pokud tomu zákazníkův dodavatel služeb nerozumí, velmi rychle mu mezi svými obchodními partnery najdu nového. Ještě jednu velmi dobrou radu ti můžu dát (klidně mě kontaktuj s dotazy)... nikdy si nenech diktovat technické prostředky, pokud si za práci v omezeném prostředí nenaúčtuješ samostatnou položku. Pokud kývneš zákazníkům či jejich dalším dodavatelům na každou blbost, zvyknou si na to a budou se k tobě podle toho chovat. A to zdaleka neplatí jen pro komerční spolupráci.
Pointa mého snažení s Gitem v PHP je, aby nebylo třeba udělat vůbec nic navíc, jen checkout (clone) do document root. Nahrát hotový INI file je celkem triviální, potíž je, že není kde a kdy ho vyrobit.To mi přijde takové... neužitečné. Git clone k tomuhle není určený, navíc funguje víceméně jen při shellovském přístupu. Hooky se nekopírují (z pochopitelných důvodů). Na to je daleko vhodnější rsync, který jde alespoň zopakovat. INI jde generovat tam, odkud se rsyncuje a nebo skriptem tam, kde se pouští clone/pull (případně co je cílem push, který se dá nahookovat).
Spuštění skriptu, který by nastavil hooky je sice celkem hezké, ale závisí to na uživateli (adminovi/programátorovi), takže se na to nelze spolehnout (prakticky ověřeno).Což přesně odpovídá tomu, jak to fungovat má.
Dalším háčkem je, že používám submoduly pro pluginy, takže by to znamenalo hlídat hooky pro každý plugin. Tohle je okamžik, kdy to přestává být praktické.Hooky pro pluginy by neměly být vůbec potřeba. Ve chvíli, kdy pushneš hlavní strom, tak není problém nechat zaktualizovat submoduly a veškerou další práci dělat z hooku hlavního stromu. Začínám přicházet na to, že celá tvá myšlenka je postavená na takzvaném „drbání se levou nohou za pravým uchem“, ale na to časem přijdeš sám.
Hooky pro pluginy by neměly být vůbec potřeba.A co když se aktualizuje jen plugin? Třeba protože ho zrovna vyvíjí a udělal commit. Navíc framework samotný je jako submodul také (rodičovský repositář patří aplikaci).
Informace o verzi pak musí být k dispozici vždy, i když ten člověk zapomene nebo se vůbec nedozví, že má nějaké hooky nastavit.Nezlob se na mě, ale nastavit ty hooky není až takový problém a zabránít v zapomenutí je natolik triviální (například software úmyslně nepracuje, pokud nejsou nastavené), že si s klidem dovolím to celé označit za jednu velkou hloupou výmluvu.
A co když se aktualizuje jen plugin? Třeba protože ho zrovna vyvíjí a udělal commit.Princip submodulů je založený právě na tom, že hlavní modul obsahuje informaci o přesné verzi (commitu) submodulů. Nemá smysl používat git submodules a přitom obcházet jejich základní princip a jedinou výhodu oproti zcela samostatným repozitářům.
Navíc framework samotný je jako submodul také (rodičovský repositář patří aplikaci).V tom nevidím problém, pokud se celá věc dobře ošetří. Pozor na to, že submoduly nefungujou úplně hladce a úplně samy. Je to (možná bohužel) v gitu celkem pokročilý nástroj, a je potřeba se k němu podle toho chovat.
(například software úmyslně nepracuje, pokud nejsou nastavené)Takováto kurvítka jsou mi celkem proti srsti. Obvykle píšu programy tak, aby se nenechaly rozhodit kdejakou blbostí. Představa, že mi pak chyba v této, z pohledu uživatele vcelku nepodstatné, části sundá celou aplikaci na produkčním serveru se mi moc nezamlouvá. I když na druhou stranu, být to něco důležitějšího, tak by to bylo rozumné řešení.
Tiskni
Sdílej: