Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Zdravim, doteraz pouzivam na dynamicke nastavovanie meta tagov output buffering, co nie je najlepsia volba, vzhladom na spotrebu pamate. Preto hladam nejaky menej narocny sposob na to, aby som mohol vypisovat tieto udaje. Udaje mam uloztene v MySQL databazi a problem je ten, ze celu sekciu HEAD mam nastavenu v header.php a tym padom uz neviem vypisat title, ktory je nastaveny v stranke.
<?php
include "header.php";
include "stranka.php";
include "footer.php";
?>
Ako by som toto mohol riesit? Dakujem.
Možná jen špatně chápu, o co vám jde, ale co si prostě ještě před prvním include
nadpis uložit do proměnné (např.) $title
?
<?php include "common.php"; header('Titulek stránky'); echo "tělo stránky"; footer(); ?>Není to úplně ideální a brzy narazíš na omezení i tohoto přístupu, ale do doby než prozkoumáš šablonovací nástroje či rovnou nějaké hotové CMS, ti to asi bude stačit. Pokud to chceš udělat pořádně, podívej se na nějaký pěkný framework.
header()
pojmenoval jinak kvůli kolizi.
Jinak tuto techniku jsem dost používal, než jsem přešel na objekty. Mělo to výhodu, že i když někdo uhodl název includovaného souboru a vložil jeho adresu do prohlížeče, nic se neprovedlo.
<?php include "headers.php"; $set_title='Titulek stránky';//případně vyměnit za array include "head.php"; //body include "foot.php";a v
head.php
<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/1998/REC-html40-19980424/strict.dtd" > <html lang="cs"> <head> <title><?php echo $set_title;?> </title> <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=UTF-8"> ...OT: pojmenováni fce
header
není nejvhodnější
<?php function tpl_header($data) { extract($data); // podle klíčů v $data jsou nadefinovány lokální proměnné echo 'Hello ', $user, '!'; ?> Nějaký větší kus HTML, kde je málo kusů PHP, protože to je znatelně pomalejší. <?php }Použití takové šablony je pak jednoduché. Na začátku souboru, kde je použita se udělá jednou require a pak se jen volá funkce, kolikrát je libo:
require 'tpl/header.php'; // ... hromada užitečného kódu // a nakonec: tpl_header(array( 'user' => $user_name, ));Výhodou tohoto je i možnost spojit všechny šablony do jednoho souboru... stačí odstranit první řádek (php tag není uzavřen) a prohnat to catem. A navíc není třeba šablony nijak chránit, protože v nich není nic, co by něco dělalo samo od sebe.
headers.php
do head.php
by bylo dost divné, oba by měli jen vstřebávat.$set_title
, bo pak je to jedinečné konfigurační pole např.
$glb_setting=Array(headers=>Array('Content-Type: text/html; charset=utf-8'),/*http headers*/ title='Můj title', /*page title*/ robots='index,follow',/*meta robot*/);které je definováno jako první. Což je taky takové nic moc, bo to není nějaký class.
<?php /*inicializace PHP, načtení potřebné konfigurace třeba do array*/ require_once "init.php"; /*věci jako nové proměnné do session, případně změna hlavičky obsahu, mění title, klíčová slova apod*/ require_once "preswicth.php"; /*http hlavičky*/ require_once "headers.php"; /*začátek dokumentu*/ require_once "head.php"; /*obsah, který pravděpodobně include-uje dále*/ require_once "mainswicth.php"; /*ukončení dokumentu*/ require_once "foot.php";nevidím nic špatného a může být někdy i přehlednější než (včetně „funkcionálního“ ekvivalentu):
<?php require_once "base.php"; require_once "session.php"; require_once "doc.php"; require_once "form.php"; require_once "acontent.php"; $init_array=Array(); require_once "init.php"; Base::Init($init_array); unset($init_array); Form::ParseGetPost(/*$_GET,$_POST,$_SESSION*/); Session::SetSession(); Doc::PrintHeaders(); Doc::PrintBeginDoc(); try{ if($cntnt = Form::GetContentObj()) $cntnt->sendStdBody(); else Doc::PrintTextError('Fatal error'); }catch(Exception $e){ Doc::PrintExceptionError($e); } Doc::PrintEndDoc();PS: obě struktury jsem si teď vymyslel
$stranka=new ViewHTML(); $stranka->setObsah($_REQUEST['strana']); $stranka->setMenu('filtr'); $stranka->setTitle('Titulek webu'); $stranka->addCSS('style.css'); echo $stranka;Hlavička i patička se generuje až na posledním řádku, kdy jsou k dispozici všechny datové komponenty a vím, že se nějaká stránka generovat bude.
Tiskni
Sdílej: