Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
make[2]: Entering directory `/home/q1/vpython/visual-5.72'
test -z "/home/q1/vpython/visual-5.72/bin" || /bin/mkdir -p "/home/q1/vpython/visual-5.72/bin"
/usr/bin/install -c bin/vpython '/home/q1/vpython/visual-5.72/bin'
/usr/bin/install: „bin/vpython“ a „/home/q1/vpython/visual-5.72/bin/vpython“ jsou jeden a tentýž soubor
make[2]: *** [install-binSCRIPTS] Error 1
make[2]: Leaving directory `/home/q1/vpython/visual-5.72'
make[1]: *** [install-am] Error 2
make[1]: Leaving directory `/home/q1/vpython/visual-5.72'
make: *** [install-recursive] Error 1
**** Installation failed. Aborting package creation.
Řešení dotazu:
Some of the files created by the installation are inside the home directory: /home
You probably don't want them to be included in the package.
Do you want me to list them? [n]:
Should I exclude them from the package? (Saying yes is a good idea) [n]: y
Copying files to the temporary directory...OK
Stripping ELF binaries and libraries...OK
Compressing man pages...OK
Building file list...OK
Building Debian package...OK
Installing Debian package... FAILED!
*** Failed to install the package
Done. The new package has been installed and saved to
/home/q1/vpython/visual-5.72/visual_5.72-1_amd64.deb
You can remove it from your system anytime using:
dpkg -r visual
Tiskni
Sdílej: