Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
:~/SALEAE$ ./Logic
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.9' not found (required by ./Logic)
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.10' not found (required by ./Logic)
Existuje jednoduchý způsob, jak do systému přidat GLIBC_2.10, aby vedle ní exitovala stávající GLIBC? Upgrade na novější Ubuntu dělat nebudu (starý stroj, moc práce s rozchozením všech programů...)
Řešení dotazu:
…doufal sem v jednodušší řešení typu nakopírování nové glibc do složky /lib.To samozřejmě můžeš udělat, ale rozbiješ si zbytek systému který je slinkovaný proti původní libc. Proto jsem ti radil podstrčit to odjinud přes LD_LIBRARY_PATH, efekt je stejný a nemušíš si rozbíjet /lib. Budeš ale asi muset přidat všechny ostatní knihovny které ten program linkuje, protože i když by náhodou byly v systému v kompatibilní verzi, budou stejně slinkované proti té nekompatibilní libc. To by ale neměl být velký problem, komerční sračky v binárním balíku obvykle mají stejně všechny knihovny přibalené nebo rovnou slinkované staticky.
Naštěstí mám dualboot s winxp, přestože je to starší systém jak to "slavné" ubuntu, nebyl problém ten program rozchodit. Nemůžu si pomoct, ale binární kompatibilita má něco do sebe :)Pleteš si zpětnou a dopřednou kompatibilitu. Program zkompilovaný proti knihovnám ze sedmiček ti v XPčkách taky nepůjde, a na rozdíl od linuxu to žádným drbáním s knihovnami nebo chrootem nevyřešíš. To čemu říkáš "binární kompatibilita" je jenom opatrnost programátorů, kteří si prostě nedovolí neudělat binárku pro systém, který se (narozdíl od ubuntu 8
Zkrátka se těžko smiřuji s tím, že budu muset každý půlrok instalovat nový systém…Mozná by stačilo se smířit s tím že linux nejdou wydle a upgrade není nebesaotřásající událost jako když redmond jednou za geologický věk vypustí nové wydle. Logicky, čím častější upgrade, tím menší skok to bude, releasy blbuntu jsou IMO menší změna než je na wydlích instalace servicepacku. Odkládáním si jenom na sebe pleteš větší a větší bič. Tím nechci říci že se ti novější ubuntu musí líbit
Že si výrobci na win. nedovolí používat funkce, které nejsou dopředně kompatibilní je z mého pohledu jedině dobře. Kéž by to tak bylo i v případě linuxu.To je ale věc těch výrobců, že stejný software linkují na jeden systém moderně a na druhý zastarale. A v tomhle případě je to IMO rozumné rozhodnutí, protože konzerv s prehistorickým ubuntu je asi tolik jako win98. A to říkám dost nerad, protože ve všech ostatních ohledech je ten program na zabití (resp. je to zprasený způsobem jak se dělají věci na wydlích).
Tiskni
Sdílej: