Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
:~/SALEAE$ ./Logic
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.9' not found (required by ./Logic)
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.10' not found (required by ./Logic)
Existuje jednoduchý způsob, jak do systému přidat GLIBC_2.10, aby vedle ní exitovala stávající GLIBC? Upgrade na novější Ubuntu dělat nebudu (starý stroj, moc práce s rozchozením všech programů...)
Řešení dotazu:
…doufal sem v jednodušší řešení typu nakopírování nové glibc do složky /lib.To samozřejmě můžeš udělat, ale rozbiješ si zbytek systému který je slinkovaný proti původní libc. Proto jsem ti radil podstrčit to odjinud přes LD_LIBRARY_PATH, efekt je stejný a nemušíš si rozbíjet /lib. Budeš ale asi muset přidat všechny ostatní knihovny které ten program linkuje, protože i když by náhodou byly v systému v kompatibilní verzi, budou stejně slinkované proti té nekompatibilní libc. To by ale neměl být velký problem, komerční sračky v binárním balíku obvykle mají stejně všechny knihovny přibalené nebo rovnou slinkované staticky.
Naštěstí mám dualboot s winxp, přestože je to starší systém jak to "slavné" ubuntu, nebyl problém ten program rozchodit. Nemůžu si pomoct, ale binární kompatibilita má něco do sebe :)Pleteš si zpětnou a dopřednou kompatibilitu. Program zkompilovaný proti knihovnám ze sedmiček ti v XPčkách taky nepůjde, a na rozdíl od linuxu to žádným drbáním s knihovnami nebo chrootem nevyřešíš. To čemu říkáš "binární kompatibilita" je jenom opatrnost programátorů, kteří si prostě nedovolí neudělat binárku pro systém, který se (narozdíl od ubuntu 8
Zkrátka se těžko smiřuji s tím, že budu muset každý půlrok instalovat nový systém…Mozná by stačilo se smířit s tím že linux nejdou wydle a upgrade není nebesaotřásající událost jako když redmond jednou za geologický věk vypustí nové wydle. Logicky, čím častější upgrade, tím menší skok to bude, releasy blbuntu jsou IMO menší změna než je na wydlích instalace servicepacku. Odkládáním si jenom na sebe pleteš větší a větší bič. Tím nechci říci že se ti novější ubuntu musí líbit
Že si výrobci na win. nedovolí používat funkce, které nejsou dopředně kompatibilní je z mého pohledu jedině dobře. Kéž by to tak bylo i v případě linuxu.To je ale věc těch výrobců, že stejný software linkují na jeden systém moderně a na druhý zastarale. A v tomhle případě je to IMO rozumné rozhodnutí, protože konzerv s prehistorickým ubuntu je asi tolik jako win98. A to říkám dost nerad, protože ve všech ostatních ohledech je ten program na zabití (resp. je to zprasený způsobem jak se dělají věci na wydlích).
Tiskni
Sdílej: