Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Byla vydána verze 1.84.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Chcete se zapojit do vývoje Debianu? Představena byla interaktivní mapa míst, kde vývojáři Debianu nabízejí podepisování PGP klíčů.
Došlo k napadení slovenského katastru ransomwarem. Vše stojí. Nelze vydávat stavební povolení, žádosti o trvalá bydliště. Geodeti nemohou zaměřovat a vytyčovat. Zemědělské a stavební stroje závislé na katastrální mapě nemohou pracovat. Banky nemohou ověřovat údaje, takže ani schvalovat úvěry, hypotéky apod. Realitní trh úplně stojí. Dědická řízení, jejichž součástí jsou nemovitosti, nebo pozemky, stojí. v Bratislavě např. nejde
… více »
:~/SALEAE$ ./Logic
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.9' not found (required by ./Logic)
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.10' not found (required by ./Logic)
Existuje jednoduchý způsob, jak do systému přidat GLIBC_2.10, aby vedle ní exitovala stávající GLIBC? Upgrade na novější Ubuntu dělat nebudu (starý stroj, moc práce s rozchozením všech programů...)
Řešení dotazu:
…doufal sem v jednodušší řešení typu nakopírování nové glibc do složky /lib.To samozřejmě můžeš udělat, ale rozbiješ si zbytek systému který je slinkovaný proti původní libc. Proto jsem ti radil podstrčit to odjinud přes LD_LIBRARY_PATH, efekt je stejný a nemušíš si rozbíjet /lib. Budeš ale asi muset přidat všechny ostatní knihovny které ten program linkuje, protože i když by náhodou byly v systému v kompatibilní verzi, budou stejně slinkované proti té nekompatibilní libc. To by ale neměl být velký problem, komerční sračky v binárním balíku obvykle mají stejně všechny knihovny přibalené nebo rovnou slinkované staticky.
Naštěstí mám dualboot s winxp, přestože je to starší systém jak to "slavné" ubuntu, nebyl problém ten program rozchodit. Nemůžu si pomoct, ale binární kompatibilita má něco do sebe :)Pleteš si zpětnou a dopřednou kompatibilitu. Program zkompilovaný proti knihovnám ze sedmiček ti v XPčkách taky nepůjde, a na rozdíl od linuxu to žádným drbáním s knihovnami nebo chrootem nevyřešíš. To čemu říkáš "binární kompatibilita" je jenom opatrnost programátorů, kteří si prostě nedovolí neudělat binárku pro systém, který se (narozdíl od ubuntu 8 ) stále jestě masivně používá.
Zkrátka se těžko smiřuji s tím, že budu muset každý půlrok instalovat nový systém…Mozná by stačilo se smířit s tím že linux nejdou wydle a upgrade není nebesaotřásající událost jako když redmond jednou za geologický věk vypustí nové wydle. Logicky, čím častější upgrade, tím menší skok to bude, releasy blbuntu jsou IMO menší změna než je na wydlích instalace servicepacku. Odkládáním si jenom na sebe pleteš větší a větší bič. Tím nechci říci že se ti novější ubuntu musí líbit ale to už je problém ubuntu…
Že si výrobci na win. nedovolí používat funkce, které nejsou dopředně kompatibilní je z mého pohledu jedině dobře. Kéž by to tak bylo i v případě linuxu.To je ale věc těch výrobců, že stejný software linkují na jeden systém moderně a na druhý zastarale. A v tomhle případě je to IMO rozumné rozhodnutí, protože konzerv s prehistorickým ubuntu je asi tolik jako win98. A to říkám dost nerad, protože ve všech ostatních ohledech je ten program na zabití (resp. je to zprasený způsobem jak se dělají věci na wydlích).
Tiskni Sdílej: