Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
:~/SALEAE$ ./Logic
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.9' not found (required by ./Logic)
./Logic: /lib/tls/i686/cmov/libc.so.6: version `GLIBC_2.10' not found (required by ./Logic)
Existuje jednoduchý způsob, jak do systému přidat GLIBC_2.10, aby vedle ní exitovala stávající GLIBC? Upgrade na novější Ubuntu dělat nebudu (starý stroj, moc práce s rozchozením všech programů...)
Řešení dotazu:
…doufal sem v jednodušší řešení typu nakopírování nové glibc do složky /lib.To samozřejmě můžeš udělat, ale rozbiješ si zbytek systému který je slinkovaný proti původní libc. Proto jsem ti radil podstrčit to odjinud přes LD_LIBRARY_PATH, efekt je stejný a nemušíš si rozbíjet /lib. Budeš ale asi muset přidat všechny ostatní knihovny které ten program linkuje, protože i když by náhodou byly v systému v kompatibilní verzi, budou stejně slinkované proti té nekompatibilní libc. To by ale neměl být velký problem, komerční sračky v binárním balíku obvykle mají stejně všechny knihovny přibalené nebo rovnou slinkované staticky.
Naštěstí mám dualboot s winxp, přestože je to starší systém jak to "slavné" ubuntu, nebyl problém ten program rozchodit. Nemůžu si pomoct, ale binární kompatibilita má něco do sebe :)Pleteš si zpětnou a dopřednou kompatibilitu. Program zkompilovaný proti knihovnám ze sedmiček ti v XPčkách taky nepůjde, a na rozdíl od linuxu to žádným drbáním s knihovnami nebo chrootem nevyřešíš. To čemu říkáš "binární kompatibilita" je jenom opatrnost programátorů, kteří si prostě nedovolí neudělat binárku pro systém, který se (narozdíl od ubuntu 8
Zkrátka se těžko smiřuji s tím, že budu muset každý půlrok instalovat nový systém…Mozná by stačilo se smířit s tím že linux nejdou wydle a upgrade není nebesaotřásající událost jako když redmond jednou za geologický věk vypustí nové wydle. Logicky, čím častější upgrade, tím menší skok to bude, releasy blbuntu jsou IMO menší změna než je na wydlích instalace servicepacku. Odkládáním si jenom na sebe pleteš větší a větší bič. Tím nechci říci že se ti novější ubuntu musí líbit
Že si výrobci na win. nedovolí používat funkce, které nejsou dopředně kompatibilní je z mého pohledu jedině dobře. Kéž by to tak bylo i v případě linuxu.To je ale věc těch výrobců, že stejný software linkují na jeden systém moderně a na druhý zastarale. A v tomhle případě je to IMO rozumné rozhodnutí, protože konzerv s prehistorickým ubuntu je asi tolik jako win98. A to říkám dost nerad, protože ve všech ostatních ohledech je ten program na zabití (resp. je to zprasený způsobem jak se dělají věci na wydlích).
Tiskni
Sdílej: