Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
$vysledny =~ s/$retezec1/$retezec2/
nestačí
use 5.010; use strict; my $retezec1 = 'jake to'; my $vysledny = $retezec1; my @retezce2 = ( 'Ahoj jake to bylo krasne', 'blabla, jake to', 'jake to by byvalo', ); say $vysledny; for my $retezec2 (@retezce2) { $vysledny =~ s/$retezec1/$retezec2/; say $vysledny; };
my @retezce2 = ( 'Ahoj jake to bylo krasne', 'blabla, jake T to', 'jake to by byvalo', );něco se vyskytne mezi "jake to" např. 'T' jako jsem to uvedl. Tak to fungovat nebude. Není to sloučení řetězců. Bych potřeboval, aby byl nějaký výchozí řetězec a z něho udělám třeba 10různých řetězců, kde bude něco navíc. Pak z těch 10ti řetězců udělám jeden, který bude obsahovat všechno co přibylo v těch 10ti.
Tiskni
Sdílej: