Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
$error = array(); // toto nevím jestli je dobře a jestli to tam má být $error = false; // toto nevím jestli je dobře a jestli to tam má být if(kontrola položky mail) #Chyba, nastavíme $error['mail'] = true; if(kontrola položky name) #Chyba, nastavíme $error['name'] = true; if(kontrola položky lastname) #Chyba, nastavíme $error['lastname'] = true; if($error[] === false) // toto taky nevím jak přesně to pole kontrolovat ale potřebuji kontrolovat jestli to je opravdu === false # Kontrola je OKDíky za pomoc
Řešení dotazu:
$error = array(); $error = false;ta prvni inicializace je zbytecna, tim prirazenim false se to prebije.. Resil bych to takto:
$errors = array(); if (!email_ok()) array_push($errors, 'email'); if (!name_ok()) array_push($errors, 'name'); if (!lastname_ok()) array_push($errors, 'last_name'); if (!count($errors)) # Kontrola je OKpripadne lze vypsat v kterych polozkach doslo k chybe, jsou vsechny v poli $errrors
$error = false;
tam nedávej.
sizeof($error)==0
otestuje, zda je pole prázdné.
Dá se to udělat i bez toho pole $error
:
try { if(kontrola položky mail) throw new Exception('mail'); if(kontrola položky name) throw new Exception('name'); if(kontrola položky lastname) throw new Exception('lastname'); echo "Kontrola je OK"; } catch (Exception $e) { echo 'Chyba vstupu: ', $e->getMessage(); }
if (!count($errors)) # Kontrola je OKi tohle
sizeof($error)==0spustí mysql_query() a to aniž bych kontrolu formuáře udělal. Nevím, jestli se vyjadřuji k pochopení. Normálně bez použití pole bych to udělal asi takto takto a není způsob jak to prostřelit ;)
$error = true; if(kontrola položky name) $error = false; if(kontrola položky email) $error = false; if(kontrola položky lastname) $error = false; if($error === true) mysql_query(...............); else echo "existuje nejaka chyba ale nevim jaka jelikoz jsem to neulozil do pole";
try { if(kontrola položky mail) throw new Exception('mail'); if(kontrola položky name) throw new Exception('name'); if(kontrola položky lastname) throw new Exception('lastname'); mysql_query(...............); } catch (Exception $e) { echo 'Chyba vstupu: ', $e->getMessage(); }
oba případy se dají obejítMohl bys nejak priblizit co tim myslis? Nevim kam tim miris. Jinak moje varianta predpokladala, ze chces nejak treba vypsat uzivateli seznam spatne vyplnenych poli. Kitova varianta s vyhazovanim vyjimek je nejhezci, ale lze tak oznacit jen prvni chybne vyplneny vstup. Pokud ti jde ale jen o to udelat kontrolu, ze je vse ok, abys vedel ze muzes ukladat do db, tak je to nejlepsi varianta.
Příklad: soubor kontrola_formulare.php include('uloz_data.php'); soubor uloz_data.php //když tento soubor pustím přímo(obehdu soubor kontrola_formulare.php), tak se celý kód zpracuje (to nechci) mysql_query(.............); chci dát před mysql_query(); nějakou podmínku, která zajistí, že fyzicky kontrola formuláže opravdu proběhla a že žádná chyba neexistuje
//když tento soubor pustím přímo(obehdu soubor kontrola_formulare.php), tak se celý kód zpracuje (to nechci)Tak to udělej jako funkci a budeš mít klid.
if (isset($errors) && !count($errors)) { #insert_do_databaze.. }PS: doufam, ze nemusim upozornovat ze si musis osetrit vstupy kvuli SQL Injection a ze bys mel mit vypnute register_globals
<?php /* * uloz_data.php - Ulozi data do databaze * (c) 2012, Host ABCLinuxu * License: MIT */ function uloz_data($data) { // místo tohoto doporučuju použít něco jako třeba dibi mysql_query(" INSERT INTO tabulka SET x = '".mysql_real_escape($data)."' "); // vrátíme, kolik řádek se povedlo vložit return mysql_affected_rows(); }No a potom v index.php uděláš něco takovéhoto:
<?php /* * index.php * (c) 2012, Host ABCLinuxu * License: MIT */ require 'uloz_data.php'; $error = false; if (/* policko neni vyplneno */) { $error = true; } if (!$error) { uloz_data($data); } else { /* nastala chyba, zobrazit chybovou hlasku */ }Uzavírací značky tam nejsou záměrně, aby se ti nedostávay různé nežádoucí bílé znaky do výstupu. uloz_data.php by se mel jmenovat spis data.php a mel by obsahovat funkce uloz_data(), nacti_data(), a tak podobne. Az se začneš zabývat objektově orientovaným programováním, tak to bude velmi podobné, jen to nebudou funkce, ale metody uvnitř třídy.
mysql_query()
je poněkud riskantní.
if(!count($errors)){ ... } Nemá tam být tohle? if(count($errors) == 0){ ... }Díky
echo 20,"--",!20,"\n"; echo 0,"--",!0,"\n";
Nic proti, ale takovehle !count()
a pod. jsou akorat zdrojem neprehlednosti a omylu, ktere vedou k chybam. Podminka bud splnena je nebo neni, z cehoz vyplyva logicka hodnota true
nebo false
. A jestli nekde vidim nejake rozhodovani (if
), ocekavam logickou hodnotu, protoze rozhodovani pochopitelne probiha na zaklade splneni nebo nesplneni podminky. Takze bud mam logickou hodnotu (v promenne nebo mi ji vraci fce), nebo musim porovnavat. A to bez vyjimek. A nemuzu se splest, jestli " "
nebo ""
nebo 0 nebo 1 nebo neco jineho je true nebo false (nebo neco jineho).
Mimochodem, kdyz 0
i 0.0
jsou false
, proc "0"
je false
, ale "0.0"
neni...
if($f=fopen('xx','r')){ ... };Znalému programátorovi je to jasné, ale na první pohled si někdo může myslet, že jsem jen zapomněl jedno "=".
false
proto, že 0 je false
(což je obvyklé). Pokud například na 32bit PHP vytáhnete z DB hodnotu 64bit, tak je vrácena textově, takže pak by mělo nabývat 0 a "0" stejné logické hodnoty. Při případném i celočíselném výpočtu je tato text hodnota zkonvertována na double (což je super, když se to neví bo double má méně platných číslic než může mít 64bit int) a pak zpětné implicitní převedení tohoto čísla 0.0 na text generuje "0",ne "0.0". No a u čísel s plovoucí des. čárkou, nemusela "0.0" vzniknou s opravdu 0.0, ale s hodnoty jí silně podobné taky by to muselo být i třeba "0.00" apod. - není to prostě už hodnota, která implicitně vznikne.IMHO velky - v prehlednosti, pochopitelnosti a logicnosti.
Vykricnik znamena negaci. Co je negaci integer hodnoty 20
? Spravne, integer -20
. Ale stale nikde nevidim tu logickou hodnotu, ktera by vyjadrovala pravdivost nebo nepravdivost podminky.
a nemyslim si ze by to byla nejaka programatorska uchylka :)Je to programátorská úchylka. A dělám to taky.
0
vrati (radeji bych rekl mozna vrati) boolean false
.
if(count($errors) == 0){ ... }
if (!empty($errors)) { ...Chová se to maličko jinak, viz dokumentace.
if(count($errors) == 0) { ... }Ušetříš si tím pár bezesných nocí při hledání chyby.
Tiskni
Sdílej: