Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
$error = array(); // toto nevím jestli je dobře a jestli to tam má být $error = false; // toto nevím jestli je dobře a jestli to tam má být if(kontrola položky mail) #Chyba, nastavíme $error['mail'] = true; if(kontrola položky name) #Chyba, nastavíme $error['name'] = true; if(kontrola položky lastname) #Chyba, nastavíme $error['lastname'] = true; if($error[] === false) // toto taky nevím jak přesně to pole kontrolovat ale potřebuji kontrolovat jestli to je opravdu === false # Kontrola je OKDíky za pomoc
Řešení dotazu:
$error = array(); $error = false;ta prvni inicializace je zbytecna, tim prirazenim false se to prebije.. Resil bych to takto:
$errors = array(); if (!email_ok()) array_push($errors, 'email'); if (!name_ok()) array_push($errors, 'name'); if (!lastname_ok()) array_push($errors, 'last_name'); if (!count($errors)) # Kontrola je OKpripadne lze vypsat v kterych polozkach doslo k chybe, jsou vsechny v poli $errrors
$error = false;
tam nedávej.
sizeof($error)==0
otestuje, zda je pole prázdné.
Dá se to udělat i bez toho pole $error
:
try { if(kontrola položky mail) throw new Exception('mail'); if(kontrola položky name) throw new Exception('name'); if(kontrola položky lastname) throw new Exception('lastname'); echo "Kontrola je OK"; } catch (Exception $e) { echo 'Chyba vstupu: ', $e->getMessage(); }
if (!count($errors)) # Kontrola je OKi tohle
sizeof($error)==0spustí mysql_query() a to aniž bych kontrolu formuáře udělal. Nevím, jestli se vyjadřuji k pochopení. Normálně bez použití pole bych to udělal asi takto takto a není způsob jak to prostřelit ;)
$error = true; if(kontrola položky name) $error = false; if(kontrola položky email) $error = false; if(kontrola položky lastname) $error = false; if($error === true) mysql_query(...............); else echo "existuje nejaka chyba ale nevim jaka jelikoz jsem to neulozil do pole";
try { if(kontrola položky mail) throw new Exception('mail'); if(kontrola položky name) throw new Exception('name'); if(kontrola položky lastname) throw new Exception('lastname'); mysql_query(...............); } catch (Exception $e) { echo 'Chyba vstupu: ', $e->getMessage(); }
oba případy se dají obejítMohl bys nejak priblizit co tim myslis? Nevim kam tim miris. Jinak moje varianta predpokladala, ze chces nejak treba vypsat uzivateli seznam spatne vyplnenych poli. Kitova varianta s vyhazovanim vyjimek je nejhezci, ale lze tak oznacit jen prvni chybne vyplneny vstup. Pokud ti jde ale jen o to udelat kontrolu, ze je vse ok, abys vedel ze muzes ukladat do db, tak je to nejlepsi varianta.
Příklad: soubor kontrola_formulare.php include('uloz_data.php'); soubor uloz_data.php //když tento soubor pustím přímo(obehdu soubor kontrola_formulare.php), tak se celý kód zpracuje (to nechci) mysql_query(.............); chci dát před mysql_query(); nějakou podmínku, která zajistí, že fyzicky kontrola formuláže opravdu proběhla a že žádná chyba neexistuje
//když tento soubor pustím přímo(obehdu soubor kontrola_formulare.php), tak se celý kód zpracuje (to nechci)Tak to udělej jako funkci a budeš mít klid.
if (isset($errors) && !count($errors)) { #insert_do_databaze.. }PS: doufam, ze nemusim upozornovat ze si musis osetrit vstupy kvuli SQL Injection a ze bys mel mit vypnute register_globals
<?php /* * uloz_data.php - Ulozi data do databaze * (c) 2012, Host ABCLinuxu * License: MIT */ function uloz_data($data) { // místo tohoto doporučuju použít něco jako třeba dibi mysql_query(" INSERT INTO tabulka SET x = '".mysql_real_escape($data)."' "); // vrátíme, kolik řádek se povedlo vložit return mysql_affected_rows(); }No a potom v index.php uděláš něco takovéhoto:
<?php /* * index.php * (c) 2012, Host ABCLinuxu * License: MIT */ require 'uloz_data.php'; $error = false; if (/* policko neni vyplneno */) { $error = true; } if (!$error) { uloz_data($data); } else { /* nastala chyba, zobrazit chybovou hlasku */ }Uzavírací značky tam nejsou záměrně, aby se ti nedostávay různé nežádoucí bílé znaky do výstupu. uloz_data.php by se mel jmenovat spis data.php a mel by obsahovat funkce uloz_data(), nacti_data(), a tak podobne. Az se začneš zabývat objektově orientovaným programováním, tak to bude velmi podobné, jen to nebudou funkce, ale metody uvnitř třídy.
mysql_query()
je poněkud riskantní.
if(!count($errors)){ ... } Nemá tam být tohle? if(count($errors) == 0){ ... }Díky
echo 20,"--",!20,"\n"; echo 0,"--",!0,"\n";
Nic proti, ale takovehle !count()
a pod. jsou akorat zdrojem neprehlednosti a omylu, ktere vedou k chybam. Podminka bud splnena je nebo neni, z cehoz vyplyva logicka hodnota true
nebo false
. A jestli nekde vidim nejake rozhodovani (if
), ocekavam logickou hodnotu, protoze rozhodovani pochopitelne probiha na zaklade splneni nebo nesplneni podminky. Takze bud mam logickou hodnotu (v promenne nebo mi ji vraci fce), nebo musim porovnavat. A to bez vyjimek. A nemuzu se splest, jestli " "
nebo ""
nebo 0 nebo 1 nebo neco jineho je true nebo false (nebo neco jineho).
Mimochodem, kdyz 0
i 0.0
jsou false
, proc "0"
je false
, ale "0.0"
neni...
if($f=fopen('xx','r')){ ... };Znalému programátorovi je to jasné, ale na první pohled si někdo může myslet, že jsem jen zapomněl jedno "=".
false
proto, že 0 je false
(což je obvyklé). Pokud například na 32bit PHP vytáhnete z DB hodnotu 64bit, tak je vrácena textově, takže pak by mělo nabývat 0 a "0" stejné logické hodnoty. Při případném i celočíselném výpočtu je tato text hodnota zkonvertována na double (což je super, když se to neví bo double má méně platných číslic než může mít 64bit int) a pak zpětné implicitní převedení tohoto čísla 0.0 na text generuje "0",ne "0.0". No a u čísel s plovoucí des. čárkou, nemusela "0.0" vzniknou s opravdu 0.0, ale s hodnoty jí silně podobné taky by to muselo být i třeba "0.00" apod. - není to prostě už hodnota, která implicitně vznikne.IMHO velky - v prehlednosti, pochopitelnosti a logicnosti.
Vykricnik znamena negaci. Co je negaci integer hodnoty 20
? Spravne, integer -20
. Ale stale nikde nevidim tu logickou hodnotu, ktera by vyjadrovala pravdivost nebo nepravdivost podminky.
a nemyslim si ze by to byla nejaka programatorska uchylka :)Je to programátorská úchylka. A dělám to taky.
0
vrati (radeji bych rekl mozna vrati) boolean false
.
if(count($errors) == 0){ ... }
if (!empty($errors)) { ...Chová se to maličko jinak, viz dokumentace.
if(count($errors) == 0) { ... }Ušetříš si tím pár bezesných nocí při hledání chyby.
Tiskni
Sdílej: