Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Dobry den. mam program v cecku ktory povoluje pristup na hardware pod rootom cez ioperm,
potom cet setgid a setuid nastavim procesu aby bezal pod non-root uzivatelom
execvp( argv[1], &argv[1] ); cez toto pustim program
Problem je v tom ze ked pustim program priamo ako uzivatel tak mi funguje do doby kym nemusi pristupovat na hardware pc, potom padne.
Ked ten program pustim cez toto tak mi nedokaze logovat vypise mi permision denied aj ked bezi pod rovnakymi pravami ako ked by bol spusteni priamo ako uzivatel.
Neviete mi niekdo poradit ?
if ( ioperm(0x160, 1, 1)) {
cout << "Neuspesne nastavenie prav" << endl;
return 1;
}
if( ( pwd = getpwnam( "user" ) ) == NULL ) { // citanie uid meno shell a podobne o uzivatelovi
printf( "Chyba pri citani udajov u uzivatelovi! \n" );
return 1;
}
uid = pwd->pw_uid;
gid = pwd->pw_gid;
setgid(gid);
setuid(uid);
execvp( argv[1], &argv[1] );
Dakujem
ioperm() sets the port access permission bits for the calling process for num bytes starting from port address from to the value turn_on. If turn_on is nonzero, the calling process must be privileged (CAP_SYS_RAWIO).http://www.kernel.org/doc/man-pages/online/pages/man2/ioperm.2.html Možná jsem špatně pochopil tvůj popis problému, ale bohužel je příliš zmatený a vágní. Ale tady se píše, že ti to fungovat ani z definice nemůže.
tak ono to funguje ale program ktory je v execvp sa pusti s neakymi inymi pravami aj ked ps -Af ukazuje ze bei pod definovanym uzivatelom.
execvp( argv[1], &argv[1] ); cez toto pustim program - myslene dalsi program ktory komunikuje priamo s HW co bez predchydzajuceho ioperm nefunguje.
Pustim program ktroy mam v cecku a z neho po nastaveni prav a prislusneho uid a gid spustim dalsi program ktory uz bezi dalej.
setuid
a execve
. Pokud to spoustis pod rootem
tak ma promene prostredi roota
. Pokud ten druhy prakaz pustis z terminalu primo pod uzivatelem user
pak ma jeho promene prostredi.strace
- ten primo ukaze syscally s navratovou hodnotou a bude vided co vratilo chybu.
Tiskni
Sdílej: